Oblicz swój "kurs sprawiedliwy"

W piątek Kancelaria Prezydenta opublikowała Projekt ustawy o przywróceniu równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. Zgodnie z nią, frankowcy mogliby przewalutować swoje zobowiązania na podstawie „kursu sprawiedliwego”, który oblicza się według specjalnego wzoru. 

„Kurs sprawiedliwy” wzbudza wiele kontrowersji. Zgodnie z oceną analityków, przewalutowanie kredytów według koncepcji zawartych w prezydenckim projekcie może kosztować sektor bankowy (i polską gospodarkę) ponad 40 mld zł. Prawdopodobnie treść projektu była jednym z czynników przeważających za obniżeniem Polsce ratingu z A- do BBB+ przez agencję Standards&Poor.

Kalkulator kursu sprawiedliwego

Co to jest kurs sprawiedliwy?

To obliczony na podstawie specjalnego wzoru kurs franka, według którego kredytobiorcy mieliby spłacać swoje zobowiązania. Ma on różną wartość w zależności od terminu zaciągnięcia kredytu. Kurs sprawiedliwy to wartość według jakiej kapitał do spłaty wyrażony w helweckiej walucie powinien zostać zmieniony na złote. Naturalnie kurs sprawiedliwy znacznie odbiega od rynkowego.

Niektórzy przewalutują kredyty po kursie 1,88 zł za franka

Przykładowo osoba, która zaciągnęła kredyt w lipcu 2007 roku na kwotę 300 tys. zł wyrażoną we frankach na okres 30 lat, miała wówczas do spłaty 131 tys. franków (bo kurs CHF wynosił 2,27 zł). Dzisiaj, na skutek osłabienia złotego taki kredytobiorca ma do spłaty 103 tys. franków. Kapitał wyrażony we frankach zmalał, ale w złotych jest to ponad 416 tys. zł, bo od czasu zaciągnięcia zobowiązania helwecka waluta podrożała prawie dwukrotnie. Kalkulator obliczył wartość "kursu sprawiedliwego" dla tego kredytu na poziomie 2,8 zł. Oznacza to, że kredytobiorca, gdyby ustawa weszła w życie bez zmian, miałby do spłaty nie ponad 400 tys. zł, ale 290 tys. zł. 

Kolejny przykład: kredyt na 150 tys. zł na 20 lat zaciągnięty w lipcu 2008 roku. Wówczas było to 74 tys. franków. Dzisiaj kredytobiorca ma do spłaty 50 tys. franków, które w złotych mają wartość 201 tys. Kalkulator wskazuje, że „kurs sprawiedliwy” dla tego zobowiązania wynosiłby 1,88 zł, czyli mniej niż w momencie zaciągnięcia tego kredytu, kiedy za jednego franka płacono 2,01 zł. Po przewalutowaniu kredytobiorca miałby do spłaty 94 tys. zł. Różnica wynika z odmiennych stóp procentowych obowiązujących w Polsce i Szwajcarii w danych okresach.

Standard & Poor’s ma rację…

Standard & Poor’s ma rację…

…ale podjął bardzo złą decyzję. Karcąc polityków za osłabianie niezależności instytucji państwa, podkopuje wiarę w pełni zdrowe fundamenty gospodarki.

Kalkulator kursu sprawiedliwego znajduje się na stronie Dyskusja.biz.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~insekolog

ktoś pisze brednie obiecuje gruszki na wierzbie - a ciżba wierzy i roztacza wizje - zdejmijcie te klapki z oczu

! Odpowiedz
3 7 ~karo

kurcze też troche wtopiłem na giełdzie...będe musiał napisać do biura maklerskiego o wyliczenie kursu sprawiedliwego i zwrócenie moich źle zainwestowanych pieniędzy

! Odpowiedz
3 2 ~seozgred

Kalkulator nie uwzględnia nadpłat, źle liczy kurs końcowy (powyżej obecnego)...

! Odpowiedz
3 8 ~KlientCHF

Kalkulator ma złe dane. Podstawiam dane swojego kredytu i kwota początkowa nie zgadza się bo kurs z 2008 jest błędny. Nie zgadza się też kwota do dalszej spłaty, pewnie dlatego, że on nie uwzględnia spłat w ratach równych.
Tak czy siak bzdury podaje.

! Odpowiedz
2 1 ~Criss

Wielu rzeczy nie uwzględnia, nie wspominając nawet o kredytach zakończonych (sam miałem w CHF na auto). Szkoda zawracać sobie nim głowę, za dużo zmiennych, których nie wzięto w nim pod uwagę.

! Odpowiedz
2 2 ~magda

jak podstawiam do wzoru styczeń 2015 rok kredyt na 40 tys. zł wychodzi mi kurs sprawiedliwy 4,16 czy ten kalkulator dobrze działa ?

! Odpowiedz
9 10 ~mkkredyt

Ta niby "sprawiedliwość" to pic na wodę. Po przewalutowaniu po 10 latach spłaty wracamy na kwotę którą braliśmy. Czyli braliśmy 200.000 w 2007r., to teraz też do spłaty będziemy mieć ok. 200.000 w 2016r. Czyli to tak, jakbym oddał biednym bankom 10 lat spłaty za darmo
(zakładam 30lat spłaty) i teraz tą samą kwote zaciągnął na 20 lat O tym nikt nie mówi, tylko porównuje do tego, że w chf teraz mamy nie 200 tys., 300 tys
Brawo dla pana Prezydenta za dogadanie się z bankami i kolejne dojenie polaków - majstersztyk. Brawo.
Aż nie do uwierzenia, że mediach mówią tylko o biednych bankach i nie ma expertów w Polsce,
Ale pamiętajcie na "masie" zarabia się najlepiej - czyli tej najbiedniejszej i sredniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 10 ~Greg

.... a ponosc jakas ustawa anty lichwiarska obowiazuje. Szkoda ze nie dotyczy polskiej bankowosci

! Odpowiedz
3 3 ~mkkredyt

I cała puenta. robili nas za PO i tez zdoją za PiS.

! Odpowiedz
9 5 ~Greg

wedlug tego sprawiedliwego kursu wyjdzie ze po 9 latach splacania kredytu dalej jestem winien tyle samo ile pozyczylem zaciagajac kredyt. Czyli 9 lat placilem na darmozjadow za damski ch.. Dziwie sie jak kotos wyliczyl ze banki poniosa olbrzymie straty jak ta ustawa wejdzie w zycie? To tak jakby powiedziec ze gospodarka swiatowa poniosla dotkliwe straty gdy zniesiono niewolnictwo. Teraz wiecie na czym opierac sie polska bankowosc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~dyzio

a ile teraz masz spłacone po zwykłym kursie?

! Odpowiedz
2 0 ~jonny

Mi po obliczeniach kursu sprawiedliwego i spłacaniu kredytu w złotówkach rata wychodzi większa o 20 procent.Komedia.

! Odpowiedz
0 0 ~Polak

Trzeba brac w walucie takiej jak się zarabia i jest w danym kraju. Chciało się wykiwać innych żeby płacić mniej a to czas pokazał i jednak sami zostali wykiwani. Trzeba ponosić odpowiedzialnośc za podjęte decyzje kredytowe w innej walucie

! Odpowiedz
0 3 ~ssaa

Osobiście uważam że "kurs sprawiedliwy" to bujda, a jeżeli ktoś nie był totalnym idiotą i nie brał kredytu poniżej 2 PLN za CHF, to zastosowanie takiego przewalutowania ma tylko taki skutek, że wpędzić się można w jeszcze większe długi. Bo fajnie sobie policzyć, że zamiast 1800zł raty za CHFy można mieć teraz 1400zł w PLN po przewalutowaniu. Szkoda że nikt nie informuje ludzi, że jak WIBOR urośnie (a urośnie na pewno, bo jest najniższy w historii, a inflacja zaczyna się powiększać), to raty za 2-3 lata mogą płacić 2300zł. I wtedy już nikt im nie pomoże.

Tak naprawdę druga opcja z pomysłu prezydenckiego jest dużo lepsza -> zmusić banki do przestrzegania prawa, czyli oddania kredytobiorcy pieniędzy za nielegalnie naliczony przy udzielaniu kredytu spread + odsetki z tego tytułu. To są spready rzędu 7-10% + odsetki, więc realnie rata może się zmniejszyć o 10-15%. To jest uczciwe, zgodne z prawem, a banki oddają zysk, który niezgodnie z prawem uzyskali, więc nie mogą się pieklić że mają straty. A kurs CHF za 3-5 lat spadnie i ci co panikują po 5-7 latach spłaty z 30 letniego kredytu będą płakać że przewalutowali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~GRZ

Do urosniecia Wiboru jest bardzo daleka droga. Wibor nie urosnie do momentu podnoszenia stop procentowych a tych nie zaczna podnosic dopoki nie pojawi sie inflacja w Polsce. Inflacja w Polsce pojawi sie dopiero wtedy gdy zacznie pojawiac sie Inflacja w EUROPIE lub gdy opuscimy UnieEuropejska. Inflacja w Europie zacznie pojawiac sie dopiero gdzies od roku 2022-2024 gdzies za 8 lat.( tyle trwal cykl w USA zanim nie podniesli stop w USA a i nadal inflacja w USA to ok 1%). Ponadto istnieje powazne ryzyko ze Szwajcaria rowniez zacznie podnosic swoje stopy procentowe i wtedy Frank poszybuje jeszcze bardziej w gore.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~cds

A ktoś tu brał spready i wyższe oprocentowanie w czasie niby niskiego kursu CHF pod uwagę? Nie wygląda na to.

! Odpowiedz
0 3 ~ssaa

Dokładnie. Powyższy kalkulator zakłada, że kredytu udzielono mi po kursie NBP, czyli 2,94. Tymczasem realnie bank mi policzył po kursie 2,78 (16 groszy różnicy -> ok 7% spreadu na starcie + odsetki od tej kwoty). W powyższej sytuacji kalkulator w moim przypadku g.wno pokazuje.

! Odpowiedz
0 3 ~cd

W artykule podaje się przykłady z 2007 r. , żeby pokazać jak to się kredytobiorcom opłaca. Nie mówi się o tym, że oprócz 2007 i 2008 wg tego algorytmu to nie dotyczy. Reszta niech dalej niedojada.

! Odpowiedz
2 2 ~fr

Wygląda na to, że tu banki ostro pracowały nad tym algorytmem, bo oczywiście one wyjdą na swoje czyli zysk x! Krzywdy sobie nie zrobią.

! Odpowiedz
1 3 ~cdn

E tam... gra na osłabienie walki frankowiczów, bo pewnej grupie (2007-2008) się opłaca a co z resztą, która teraz ma płacić podwójne raty, bo kiedyś tam niby maiła korzystniej. A teraz ma z głodu umierać?Brawo... super! Nie wiem czy się śmiac czy płakac?!

! Odpowiedz
0 3 ~cfdc

"Kurs sprawiedliwy" nie powinien odnosić się do kredytów złotówkowych tylko do kwoty zysku banku z danego kredytu i kalkulacji czy nie mamy do czynienia z ukrytą lichwą. Swoją drogą warto przyjrzeć się kredytom złotówkowym, bo moze tam też zyski były nie współmierne... Dodatkowa kwesta to okres pzredawnienai roszczęń względem banków dotyczący kresytów hipotecznych powinien wynosić nie 10 lat a odpowiadac okresowi spłąty kredytu + 3 lata. Jak kredytowicze którzy ledwo wiążą koniec z końcem albo go nie wiążą mają dac sobie radę z kosztami dochodzenia ewenualnych roszczeń wynikających z nieuczciwości banków???? Ustawa powinna również to uwzględniać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~vds

Ciekawe czy rzeczywiście to ma tak wyglądać, czy ten kalkulator w ogóle ma algorytm odpowiadający ustawie, bo jeśli tak to ja dziękuje. Nie dość że banki się na tym obłowiły to jeszcze kurs sprawiedliwy do 2006r. ma byc niby wyższy niż ten obecny. Komuś chyba się coś pomyliło. W jai sposób liczony jest tu ten koszt kredytu w złotówkach. Może nie tylko CHF to powinno dotyczyć a analiza powinna dotyczyć równiez kosztu kredytów złotówkowych, bo coś tu jest nie halo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ech

Miało być po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu. Wygląda na to, że ten kurs sprawiedliwy to dwa razy taki ak ten z dnia zaciągnięcia i niby sprawiedliwe żeby teraz płacić po obecnym kursie. ale złodziestwo! Część osób może i na tym skorzysta tych z 2007-8 ale reszta zrobiona w bambuko!

! Odpowiedz
0 3 ~kredyt2005

Baaardzo sprawiedliwe te wyliczenia.

Kwota kredytu 150tyś PLN kredyt na 23 lata czerwiec 2005. vs taki sam kredyt z 2008.

Primo.
Po 10 latach spłacania mam mieć do spłacenia 30 tyś więcej niż osoba spłacająca 7 lat.
Czyli ja mam jeszcze spłacić:
142tyś w 13 lat a ktoś inny 113 w 16 lat hmm? Naprawdę ten ktos z 2008 spłacił przez 7 lat 30tyś więcej niż ja przez lat 10?

Secundo
Jeżeli odnosić do złotówkowego to jakie warunki musiałbym mieć tego złotówkowego żeby po 10 latach spłacania (kredytu na 23 lata) ze 150tyś mieć nadal 142 do spłacenia...

No jestem pełen podziwu dla sprawiedliwości. Całkowanie z przyjemnością przeprowadzę jak mi ktoś poda parametry obu funkcji bo na mój gust ktoś tu się ładnie pobawił...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~takietam

Według Excela przy skorzystaniu z przewalutowania dla tych parametrów.

Całkowity koszt spłacenia tego kredytu z 2005 - 227.900PLN
Z 2008 - 202.800PLN

Czyli 25 tyś mniej.

Może ktoś wziął pod uwagę wzrost cen nieruchomości albo coś :)

! Odpowiedz
0 1 ~AWit

Co z kredytami w CHF z 2002 roku? Jak obliczyć kurs sprawiedliwy dla kredytu 2002 roku?

! Odpowiedz
0 0 ~vds

Wygląda na to, że tych kredytów kurs sprawiedliwy nie dotyczy bo wynosiłby ponad 5 zł za CHF. Masakra jakaś. Kto to wymyslił. Ktoś sobie w kulki leci. Jak tu niby liczony jest ten kredyt złotowy. Mam nadzieę, ze prezydent to przemyśłi, bo to robienie większości frankowiczów w...

! Odpowiedz
0 0 ~lila

KURS SPRAWIEDLIWY TO+ 20% .Tak liczyły banki do zdolności kredytowej.
Dla mnie proste kurs z dnia podpisania umowy +20%. Co do spredów to następny zarobek banków spory . Banki stracą na przewalutowaniu nie bo chf kupowali rano a sprzedawali na drugi dzień takie jest moje zdanie więc nie stracą.Banki ,banki stracą a co straci państwo jeżeli tego nie zrobią?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~jhj

A swoją drogą jak to będzie wyglądać w przypadku kredtó spłacanych we CHF. Wielu ludzi z uwagi na wysoki spread przewalutowało kredyty i spłąca w CHF i co teraz. Dostaną po d..., bo zrobili to zmuszeniu wysokimi spreadami banku??????? Jak to ma wyglądać?

! Odpowiedz
1 0 ~ona

O jednej ważnej kwestii nie ma mowy, jaka będzie marża w nowym kredycie tzn, czy zostanie ta z umowy CHF + WIBOR, czy będzie nowa wg obecnej oferty banku przy LTV liczonym dla wartości po kursie sprawiedliwym, czy będzie nowa wg ofert y i przy LTV w czasie zaciągania kredytów (wiele banków miało rewelacyjną ofertę marż i możliwości ich negocjacji np. 0,9% dla CHF i 4% dla PLN)?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~HOXY_KRK_NH

Dzień Dobry wszystkim dzieciom CHF, sam mam taki kredyt i szczerze mówiąc wówczas na taki było mnie stać, ekonomi uczyłem się na żywym organiźmie i wiecie co może to przypadek ale ja nie żałuje. Mnie uprzedzali o ryzyku, oczywiście nie przewidziałem takich kłopotów, ale też nie jestem ekonomistą. Napiszcie jak wy to widzicie bo ja dam radę bez pomocy państwa, bynajmniej tak zamierzam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~bodek

Mam analogicznie. Czyli też jestem hazardzistą :-) Na początku wygrywałem, teraz trochę przegrywam.
Ale decyzję podjąłem sam, świadomie i muszę to piwo wypić. Współczuję tym biednym barankom, co tacy ubezwłasnowolnieni są...

! Odpowiedz
0 2 ~seba odpowiada ~bodek

Też mam taki kredyt. Mi nie chodzi o kurs franka, który może się zmieniać, ale to że ja mam w umowie zapis, że wysokość oprocentowania ustala zarząd banku. Oprocentowanie nie jest obliczane wg wzoru marża + libor tylko wg widzi mi się banku. Obecnie przy ujemnym libor moje oprocentowanie kredytu wynosi 4,3%. Na początku gdy brałem kredyt wynosiło 2,7%, a wówczas libor na pewno nie był ujemny. To jest oszustwo i złodziejstwo. Kurs franka nie ma tu żadnego znaczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Rick

Typowa mentalność NIEWOLNIKA. Tak, byłem hazardzistą, wszystko wiedziałem, bo mi powiedzieli, SAM podjąłem deczyję.
Kochani NIEWOLNICY nie jest to prawdą. Płacimy podatki na instytucje, które mają PSI OBOWIĄZEK zabezpieczać swój Naród przed bankowym złodziejstwem. PAŃSTWO nie zdało egzaminu, bo jest KOLONIĄ a nie suwerennym bytem. Wszystkie więc instytucje, np. KNF, Ministerstwo Finansów - ludzie je tworzący winni odpowiadać KARNIE. To nie są żarty, bo ludzie popełniają SAMOBÓJSTWA, nie rodzą się dzieci bo rodzice sami dla siebie nie mają.
Kochani NIEWOLNICY, kredyt w CHF wymyślono aby uniknąć zakazu LICHWY, która w Polsce jest na poziomie 24 %. Denominując kredyt np. w CHF możemy uzyskać LICHWĘ nawet na poziomie 200 % !!! Ten kredyt równie mógł być denominowany w kg ziemniaków lub litrze wódki. Nie ma znaczenia, bo to instrument finansowy a nie kredyt. Padło na CHF, bo banki wiedziały, że CHF może tylko rosnąć, bo gospodarka i finanse Szwajcarii mają lepsze parametry niż polska. Gdyby Polska była niezależna - mogłoby być inaczej. Ale banki wiedzą, że Polska nie ma swojego przemysłu, banków, mediów, prasy. Jakim więc sposobem Polska ma się rozwijać, skoro wszystko jest kontrolowane przez korporacje bankowo-przemysłowe ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gick odpowiada ~seba

W pko BP aktualnie mam 1,13 % czyli marża 2%-0,87 % (Libor)=1,13 %. Coś duże to oprocentowanie u ciebie.

! Odpowiedz
1 0 ~Mieeetek

jak jestes baranem i dajesz sie okradac, to twoj problem. Nic ci nie bedziemy pisac, trollu bankowy

! Odpowiedz
0 0 ~dsc odpowiada ~Rick

Dokładnie. Rozumiem, ze ta ustawa jest w uzgodnieniu z sektorem bankowym czyli dalej mamy to samo - wspieranie obcego kapitału kosztem kredytobiorców. Nie o takie roziwąnei chodziło:(
Cieszyć się mogą tylko ci z 2007 2008. Ciekawe jak liczony był kredyt w złotówkach i jak złotówkowiczów też zrobiono w.....

! Odpowiedz
0 0 ~Aga

Kurs sprawiedliwy to jakaś ściema .Wyszło 3.98

! Odpowiedz
0 1 ~fdrv

To ia tak nieźle. Mojemu koledze wyszedł 4.34. Ale sprawiedliwość. Pozatym nie wiem czy uwzględnili te kredyty, w których ludzie w pewnym momencie postanowili spłacać we frankach z uwagi na wysoki spread. W tej sytuacji powinna być możliwość elastycznej spłąty w CHF lub PLN bez opłacania ewentualnych aneksów do umów i to pwoinna brać pod uwagę ustawa. Banki teraz obniżyły kursy walut dla kredytów hipotecznych a le nie dotyczy to tych osób, które spłacają we frankach. Jeśłi kredytobiorca przelewa z konta PLN na CHF jaką część środków na spłatę de facto kredytu hipotecznego to bank przelicza po kursie wyższym niż właściwy dla kredytów hipotecznych i to jest zemsta banku za skorzystanie z ustawy celem ominięcia wysokiego spreadu. Tak nie powinno być jeśłi CHF de facto służą spłacie kredytu hipotecznego, Ktoś coś z tym zrobi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hgh odpowiada ~fdrv

Pewnie jeśli zamienili spłątę na CHF żeby obronić się przed gigantycznym wówczas spreadem, to teraz, żeby skorzystać z "kursu sprawiedliwego" znów będą musieli podpisać aneks na PLN, a za ten banki sobie odpwoiednio koszt skalkuują co by ni e stracić, bo nasi regulatorzy ak znam życie nie pomyślą o tym aby zakaząć pobierania kasy za tego typu operacje. A klient tak czy inaczej zapłąci bankowi tyle ile ten oczekuje tylko inaczej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Kasia

Kalkulator niby ok, ale wylicza wartość zaciągniętego kapitału po kursie nbp... wszyscy dobrze wiedzą, że każdy z banków wyliczał sobie swój własny kurs i w moim przypadku wartość kredytu, jaką bank mi wyliczył, od której płaciłam odsetki różni się o ok. 6000 franków niż to co wylicza kalkulator... więc mam nadzieję, że to zostanie dopracowane...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hjh

Ustawa o spreadzie wprowadziła niby mozłiwosć spłaty w CHF, ale nie jest to elastyczne, że mozesz spłacać albo w CHF albo w PLN tylko musisz (za dodatkową kasę zresztą ) podpisać aneks że chcesz spłacąć w CHF i wtedy nie mozesz już w PLN a jeśłi nawet przelejsze na konto frankowe złotóki to ci przeliczą już nie po kursie jaki stosują dla hipotecznych a po wyższym. To jest granda. Ni go kijem ni go pałą. Kto na to pozwala? Kredyt tego typu powinno być możńa spłącać w walucie rodzimmej lub w CHF elastycznie a nie poprzez podpisywanie jakichś aneksów, które uniemozliwiają ci spłatę w PLN i skorzystanie z kursu dla kredytów hipotecznych w banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~WOW

Przykład wskazany w odnośniku do Kalkulatora (obrazek) jest chyba jakąś pomyłką.
Kurs zaciąganego kredytu (2.01), obecny kurs (4.03) kurs sprawiedliwy (1.88) !!!
Jak kurs sprawiedliwy może być niższy od kursu, w którym zaciągam kredyt? Jak tak to ja też tak chcę:)

! Odpowiedz
0 1 ~cze

Kredyt 2006 wypłacany w transzach kwota kredytu 80 000zł średni kurs chf 2,48% kurs sprawiedliwy to powrót do kursu chf jaki był zanim się okazało że PIS wygra wybory. Moje wyliczenia nie są dokładne bo mam raty malejące a tego kalkulator nie przewidział.

! Odpowiedz
0 1 ~as_kier

Widzę, że tak w bankach to same matoły. Kalkulator jest ok. Błąd tkwi w głowach tych co nie rozumieją, co czytają i co liczy kalkulator. Otóż w kolumnie L jest wartość raty kapitałowo-odsetkowej, jak napisano w propozycji ustawy, ale czasem jest to mniej, a czasem jest to więcej niż odsetki wynikające z pozostałego kapitału w kolumnie N. Jeżeli wychodzi nadwyżka ponad odsetki to jest to spłata kapitału, i pomniejsza pozostały kapitał do spłaty w PLN, a jeżeli jest to niedobór, to powiększa pozostały do spłaty kapitał w PLN. Na pohybel banksterom! Nie rozumieją prostych spraw, i tak nas właśnie wykiwali na tych kredytach!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tina

napiszcie że będzie 100 mld przecież i tak nie macie żadnej odpowiedzialności za słowa

! Odpowiedz
0 0 ~niepewny

A ja miałem przyznany kredyt na budowę domu w maju 2007 i jego wypłatę w 3 transzach: 1 w lipcu , 2 w sierpniu i 3 w XII wszystkie w 2007r. i jeszcze dobierkę w maju 2008r no i ten kalkulator nie uwzględnia takich niuansów. A każda transza miała inny kurs franka... Cały kapitał kredytu składa się więc z różnych przeliczników Frank do Złotówki. Powinna być możliwość obliczenia średniej wartości franka z takich 3 - 4 transz , żeby miał sens "kurs sprawiedliwy"... Czy ja czegoś w tym wszystkim nie rozumiem...?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fdd

Nie przejmuj się bank ci wyliczy i przy okazji podwójnie cię wykiwa. To tak jak z tą ustawą antyspreadową, która dawała możliwość spłaty w CHF kupowanych poza bankiem kredytodawcą i zamist wymagać poprostu elastyczności w tym z=względzie od banków banki dawały taką możliwość tylko po podpisaniu aneksu za któy brały kasę, bo regulację nie przewidziały, żeby tego bankom zabronić skoro wcześniej na spreadzie strzygły kredutobiorców. Teraz banki mają kurs dla hipotecznych niższy niż średni w kantorach ale jak chcesz złotóki przelać na spłątę w CHF to liczą ci po wyższym, bo masz aneks na spłątę w CHF więc kurs dla kredytó hipotecznych cię nie dotyczy. Kto pozwala na takie wyzyskiwanie klientów????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~pilne

Są błędy w formulach i źle liczy . Informacja z onetu

! Odpowiedz
3 3 ~Baca

A mi wychodzi 3.28, kredyt w mBanku z 10/2006.
Ponadto po przewalutowaniu mam rzekomo do oddania tyle co pożyczyłem 10 lat temu???
To oznaczałoby że przyklepnę tym sposobem 10lat spłacania po 2kplnów rocznie prosto w dupe, tak?

! Odpowiedz
2 5 ~mkopek

To znaczy, ze przez te 10 lat, twoje raty, ktore placiles dla kredytu CHF, dla kredytu PLN pokryly by co najwyzej odsetki, dlatego po przewalutowaniu bedziesz mial do splaty, tyle co na poczatku. Rozumiesz?

! Odpowiedz
4 1 ~Telesfor67

Było już takie sprawiedliwe Państwo nazywało się PRL

! Odpowiedz
4 2 ~dziad

Policzyłem. Kurs prawy i sprawiedliwy wyszedł mi... większy niż aktualny w banku. Jakiś żart ?

! Odpowiedz
1 1 ~stefekburczymucha

To znaczy, że w dotychczasowym rozliczeniu wyszedłeś znacząco lepiej niż jakbyś wziął taki sam kredyt w złotówce. Gratulacje.
Ale w tej sytuacji wydaje się, że oczekiwanie, że ktoś ci jeszcze dopłaci wydaje się mało etycznie, nieprawdaż?

! Odpowiedz
0 1 ~dsc odpowiada ~stefekburczymucha

A gdzie tu mowa o dopłacie. Tu tylko mowa o tym jak banki mają liczyć zobowiązanie. To jest robieie z ludz idiotów. Opłaca się tylko tym z 2007-2008.

! Odpowiedz
3 6 ~szefuf

Ja chętnie wezmę pożyczkę hipoteczną w złotówkach i kupię franki po 1,88. Co to za sprawiedliwość, że kurs dla jednych jest taki, a dla drugich inny?

! Odpowiedz
2 9 ~gus

ten kalkulator jest chory na jakąś głupią chorobę kredyt z 2005, chyba ich poj.. z tą sprawiedliwością

! Odpowiedz
4 9 ~gus

raczej wygląda na ustawkę dla znajomych z roku 2007 i 2008 żeby mieli taniej

! Odpowiedz
2 1 ~gość odpowiada ~gus

Też myślę że tak jest. Najkorzystniej wychodzą na tym kredytobiorcy z 2007 i 2008 roku. gdzie maja kurs sprawiedliwy 2,80 .A już z 2005 r np. mają przelicznik 3,68

! Odpowiedz
2 3 ~Bzdura

Dokładnie tak.
Wystarczy porównać tą samą kwotę kredytu zaciągniętego z lipcu 2005 i grudniu 2005 i robi się 40gr różnicy na kursie "sprawiedliwym". Z czego to niby wynika?

! Odpowiedz
2 5 ~BRRRAWOO odpowiada ~Bzdura

Dla kredytu z lipca 2005 wychodzi 3.95.
Jak ktoś wziął w 2008 tą samą kwotę, to mimo, że spłaca 3 lata krócej to ma mniej do spłaty o jakieś 20%. Co to za matematyka? Koledzy z PiS i PSLu nabrali kredytów w 2008 roku i potrzebują rozwiązać swój problem? BRAWOOOOO

! Odpowiedz
1 2 ~AS odpowiada ~gość

Ja przy kredycie zaciągniętym w 2005 r. za 2,62 CHF, kurs sprawiedliwy mam na poziomie 4,15. Lecę w te pędy przewalutować ;)... pewnie będę się bujać z CHF do końca spłaty kredytu.

! Odpowiedz
0 0 ~janozi odpowiada ~gość

wystarczy przyjrzeć się ilu polityków wzięło kredyty w 2008 roku i tu jest odpowiedź.:)

! Odpowiedz
0 1 ~cvdcv odpowiada ~AS

Niestety. Zamiast przyjrzeć się ukrytej lichwie to porównują do złotówkowego a co ma piernik do wiatraka?

! Odpowiedz
0 1 ~cds odpowiada ~AS

Przewalutować sie nie opłaci a przy obecnej racie trudno przeżyć. Ot rozwiązanie. Rata 2x taka jak w dniu zaciąnięcia kredytu prawie a nie przypominam sobie aby przy najniższym nawet kurse CHF była 2 x niższa. Banki wtedy ratowały się spreadem a teraz...., więc na tym niby niższym kursie tyle nie zyskał kredytobiorca ile powinien. Instytucje państwowe nie zabezpieczyły klientów przed takimi działaniami banków a jak wprowadziły ustawę antyspreadową to nie zakazały bankom możliwości pobierania opłat od aneksów zmieniajacych spłątę z PLN an CHF i odwrotnie. Czyli nawet w takiej sytuacji banki wyszły na swoje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~ioiojhoijhi

Nic z tego NIE BĘDZIE. Prezydent obiecał ustawę to zrobił i tyle:D:D

! Odpowiedz
0 1 ~cd

Na to wygląda:( No może ucieszą się ci z 2007-2008, a reszat niech płacze i płaci:(

! Odpowiedz
0 8 ~banksterwon

Artykuł to czysta propaganda po pierwsze kalkulator jest tylko przybliożonym wzorem i akurat tutaj jest blad ale komentator sie nie domyśli i debil... to analizuje w ustawie jest informacja ze nie moze byc ponizej kursu wziecia kredytu

! Odpowiedz
0 8 ~ginwithtonic

Ci którzy chcą spłacić kredyt frankowy po przewalutowaniu nie mają się nad czy zastanawiać natomiast osoby, które mają spłacać ten kredyt jeszcze 10 i więcej lat powinni się bardzo dobrze zastanowić nad sensem przewalutowania. Pomyślcie co się stanie z waszymi ratami kiedy stopy procentowe NBP zaczną rosnąć. Biorąc pod uwagę rekordowo niskie oprocentowanie aktualnie oraz proinflacyjną politykę aktualnego rządu stopy procentowe dla PLN mogą się zmienić bardzo szybko i bardzo znacznie. Zysk na obniżeniu wartości kapitału kredytu może się okazać niczym przy stratach jakie możecie ponieść odsetkach w ratach. Każdy decyzję musi podjąć sam ale dobrze jest sobie zdawać sprawę z zagrożeń. Gdyby przewalutowanie odbywało się tak jak obiecywał Duda po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu to nie byłoby problemu ale skoro Duda oszukał frankowiczów i g ma to być kurs "uczciwy" to warto rozważyć różne opcje bo może się okazać, że Duda zrobi was w konia dwa razy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~qaz

Sorry kolego, ale zle wnioski wyciagasz. LIBOR nieublaganie idzie w kierunku kilku procent z prostej przyczyny - banka na nieruchomosciach w Szwajcarii. Pociagnie to za soba umocnienie Franka. Wiec opcja Maliniaka to mniejsze zło, pomimo, ze WIBOR poszybuje w kosmos niedlugo. Kredytobiorcy w Polsce sa w czarnej dudzie i taki z tego moral. Najlepiej wybrac opcje projektu numer jeden i modlic sie, zeby bank na to wyrazil zgode. NATYCHMIAST splacic ILE SIE DA, sprzedajac nawet samochody i meble z domu zeby byl pieniadz, bo pozniej odsetki od kapitalu beda ZABIJAC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 8 ~Gnida

Kurs sprawiedliwy = kurs rynkowy.

W każdym innyp przypadku różnicę musi ktoś dopłacać. Zwykle tzw. podatnik. Podatnik kyóry nikogo na franki nie namawiał i któremu nie jest wcale lżej jak frankowcom.

! Odpowiedz
7 6 ~Bucks

Szkoda, że przeciętny egoista zapakowany we franka tego nie pojmie... ahh ten socjalizm.

! Odpowiedz
4 6 ~takitam odpowiada ~Bucks

Pojmie ale będzie swoje tyrady prawił jak to został oszukany. Nigdy nie przyzna że dał dupy. I dlatego się nigdy niczego nie nauczy bo nie da się nauczyć nie zauważając błędów. A wiara że kurs się nie zmieni przez 30 lat to ostatni stopień debilizmu.

! Odpowiedz
2 13 ~oinio odpowiada ~Bucks

Szkoda że przeciętny egoista z kredytem w PLN który skorzystał z Mdm lub RnS w ogóle się odzywa. Dołóżcie to co pomogliście złotówkowiczom i będzie uczciwie!

! Odpowiedz
0 0 ~sxs

Nie mam kredytów we frankach ale podatnik zapłaci także za pomysły typu 3 razy 16 bo bogaci zyskają 14 tys plus 36 proc zmniejszy sie do 16 od kwoty pow 85 tys a biedniejsi nie bedą mieli minus 552 zł i w d..pe dostana bo zywność zdrożeje z 5 czy 8 proc do 16 - benzyna nie ruszy bo akcyza a prąd też nie stanieje bo dostawcy maja gdzieś klienta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~vcf

Jaki podatnik tu tylko mowa o balansowaniu ryzka między bankiem i klientem a nie podatnikach

! Odpowiedz
4 4 ~K-ns

Proszę Państwa. Dla mnie to jest kurs NIESPRAWIEDLIWY. W grudniu 2005 roku wziąłem kredyt na kwotę 99 000 PLN (39 750 CHF) na 32 lata (żaden Bank nie chciał dać mi kredytu w PLN, BRAK ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ!!!, a w moim mieście odwiedziłem 13 banków). Sam kredyt już 10 lat spłacam. Na dzień dzisiejszy jestem zadłużony na ok. 31 000 CHF. Wg kursu sprawiedliwego kalkulator wyliczył mi 3,49 PLN za CHF, czyli po przewalutowaniu jestem bankowi winny jeszcze ponad 105 000 PLN. Przez te 10 lat bank (z kapitałem i odsetkami) zabrał mi z konta ok. 67 000 PLN. I GDZIE JEST TU KURS SPRAWIEDLIWY!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~takitam

Huehuehue.... dobrze że nie jadłem kolacji jeszcze bo bym pęknął ze śmiechu. Od dzisiaj nie wchodzę na bankiera po posiłku!

! Odpowiedz
1 0 ~tusek

a zmień sobie rok, ja brałem w kwietniu 2006 - kurs wyliczyło mi na 3.42 zł ale jak zmieniłem na 2008, to kurs wskakuje na 2.49 zł. Jak to w do uja pana jest liczone. Ci co brali raptem dwa lata później mają o 30% niższy kurs :o

! Odpowiedz
0 1 ~qaz

Bankier to nie onet. Jak prostych zasad tej propozycji nie rozumiesz to nie pisz.

Kurs jest sprawiedliwy, bo przyrownuje cie do kredytu zlotowego. Innymi slowy to co "zarobiles" na nizszych ratach kredytu walutowego, musisz oddac w kolejnych ale zlotowkowych splatach. Dlatego taki wysoki kurs, bo dlugo splacasz i masz duze korzysci z kredytu CHF wzgledem PLN.

Nie ma przymusu przyjecia tego rozwiazania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~qaz odpowiada ~takitam

Ha ha, to samo odczucie, tylko sie ulitowalem i mu sprawe troche nakreslilem. Moze nawet cos zrozumie.

Ale łoniet.pl tu sie robi totalny.

! Odpowiedz
0 0 ~takitam odpowiada ~qaz

No ja się nie dziwie że niektórzy ból dupy mają. Przecież ci kredyciarze są ru***ani na stojaka!

! Odpowiedz
0 0 ~tusek odpowiada ~qaz

2006 - kurs franka 2.49 zł, kurs sprawiedliwy 3.42 zł
2008 - kurs franka 2.16 zł, kurs sprawiedliwy 2.49 zł
2009 - kurs franka 2.92 zł, kurs sprawiedliwy 3.71 zł

Więc ~qaz wytłumacz mi kto i kiedy co tu zarobił na niższych ratach?

! Odpowiedz
1 0 ~takitam odpowiada ~tusek

Mistrzu. Poszukaj sobie tych krzywych na bankierze przedstawiających ratę kredytu w pln i ratę tego samego kredytu w chf. Weź potem Scałkuj różnicę między tymi krzywymi od momentu kiedy wziąłeś kredyt do teraz i zobacz: jeżeli ci wyszła dodatnia liczba to przewalutowanie po kursie "sprawiedliwym" ci się nie opłaci.

! Odpowiedz
3 0 ~takitam odpowiada ~tusek

Oj, zapomniałem. Wy frankowicze nie umiecie całkować. No to już nie wiem. To jak wlewanie dziurawym dzbanem do dziurawego.

! Odpowiedz
0 1 ~tusku odpowiada ~takitam

Ja i tak nie mam zamiaru przewalutowywać, bo wcześniej czy później wibor pójdzie w górę, więc wychodzi jeden pies. Po prostu chcę tylko zrozumieć jak to jest wyliczane, bo rozpiętość kursu jest bardzo duża.

! Odpowiedz
2 2 ~takitam odpowiada ~tusku

Ja nie wiem jak to jest wyliczane. To tak samo jakbyś się mnie zapytał po ile złodziej sprzedaje ziemniaki. No nie wiadomo. Może po 2zł, może po 5zł. Ile mu się widzi. Jak uczciwy człowiek to mogę ci powiedzieć że sprzedaje po cenie rynkowej a złodziej? A kto go wie. Tak samo jak z tym waszym kursem sprawiedliwym. Gdyby to był rzeczywiście kurs sprawiedliwy to bym ci powiedział żę wyliczany jest w Londynie na podstawie ofert sprzedaży i kupna waluty a nasz złodziejski rząd jak to wylicza to nie mam pojęcia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~takitam odpowiada ~takitam

Wylicza jak mu się chce... jak złodziej ziemniaków.

! Odpowiedz
0 0 ~ygigu odpowiada ~tusek

kurs w 2008r był nawet w okolicy 2,00 zł .Policz dla marzec 2009 to się zdziwisz.

! Odpowiedz
0 1 ~wrych odpowiada ~takitam

Co smieszy Cie że ktos ledwo zipie ? Nie ma większej radości niż krzywda bliźniego ? Ciesz sie dalej kolego.

! Odpowiedz
0 1 ~mkopek odpowiada ~tusku

Po prostu jest zrobiona symulacja, co by bylo gdybys wzial w tym samym czasie kredyt w PLN na tych samych zasadach i placil takie raty, jakie placiles dla CHF. Poniewaz w latach 2005-2008 raty dla CHF byly duzo nizsze niz dla PLN, to wasz rata nie pokryla by nawet odsetek od kredytu PLN. Dlatego wasz kapital kredytu do splaty w PLN by rosl, a nie malal. I dlatego po kilku latach splacania takich rat, jakie placisliscie dla waszego kredytu CHF - w PLN mielibysice sporo wiecej do splacenia niz na poczatku. A kurs sprawiedliwy przelicza, to co wam zostalo do splaty w CHF, na kwote jaka powinna wam zostac do splaty gdyby kredyt byl w PLN. W takim urposzczeniu: dajmy na to, ze ktos wzial 200 tys PLN kredytu, i w CHF mial rate 1000 PLN. A dla tej samej kwoty w PLN rata wynosila 1800 PLN, ale w tym bylo 1500 PLN odsetek, a tylko 300 PLN splaty. Czyli mimo, ze placiliscie przez trzy lata po 1000 PLN, to wasz kredyt do splaty by wzrosl z 200 tys do 218 tys (500 PLN co miesiac, plus powinienem zaczac liczyc coraz wyzsze odsetki, bo po miesiacu by byly liczone od 200,5 tys a po dwoch miesiach od 201 tys, czyli coraz wyzsze, czyli coraz wieksza byscie mieli rate w PLN do zaplaty). Zalozmy ze braliscie kredyt przy CHF po kursie 2,50, czyli 80 tys CHF. W zlotowkach wyszlo, ze powinniscie miec do splacenia 220 tys, a w CHF wam zostalo 50 tys, no to przeliczamy 50 tys CHF na 220 tys PLN i wchodzi kurs 4,4. Im wczesniej wizeliscie kredyt CHF tym mniej macie do splaty CHF, a wiecej byscie byli w plecy w placeniu rat, gdyby wasz kredyt byl w PLN. I przez to im kto wzial wczesniej kredyt tym mniej skorzysta na przewalutowaniu, albo wcale. Ale tez im ktos wczesniej wzial kredyt tym wiecej jest do przodu jesli chodzi o sume rat, w porownaniu do wziecia kredytu w PLN. Kalkulator po prostu przez caly dotychczasowy okres co miesiac liczy wasza rate kredytu w CHF, uwzgledniajac marze, LIBOR i kurs, a potem porownuje do ewentualnej raty w PLN uwzgledniajac marze i WIBOR, oraz czy kapital w PLN od ostatniej raty by wam wzrosl, czy zmalal. Na koniec patrzy ile wam zostalo do splaty CHF, a pozniej ile powinno wam zostac do splaty PLN, gdybyscie mieli od poczatku kredyt w PLN, ale placili tyle PLN w ratach ile placiliscie i na tej podstawie przyjmuje kurs do przeliczenia waszego kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jhc odpowiada ~qaz

Należałoby policzyć ile zapłaconych zostało odsetek i o ile więcej kosztowała spłata kredytu ze wzgledu na kurs i porównac to z kwotą odsek jak byłby oprocentowany 25% i zobaczyć czy nie mamy do czynienia z ukrytą lichwą, bo banki nie musiały pożyczać CHF, bo udzielału kredytów w PLN.

! Odpowiedz
0 2 ~Wawa

A nikt nie mówi, że zaraz zaczną podnosić stopy % i WIBOR podejdzie pod 4,5% za kilka lat i znowu będzie lament !!!

! Odpowiedz
0 2 ~takitam

Ja mówię. Dawno mówiłem że marże banków są znacznie wyższe niż kiedyś. Kredyt jest tani ze względu na wibor ale stopy pójdą w górę i będzie kwik.

! Odpowiedz
0 0 ~takitam

Ja mówię. Dawno mówiłem że marże banków są znacznie wyższe niż kiedyś. Kredyt jest tani ze względu na wibor ale stopy pójdą w górę i będzie kwik.

! Odpowiedz
0 0 ~opjop odpowiada ~takitam

i to duży kwik - najpóźniej za pół roku.

! Odpowiedz
1 10 ~glos

Przypomnijcie sobie wszyscy jaki byl krzyk i lamet gdy podano propozycje przewalutowania po kursie z dnia uruchomienia - wtedy koszt miał byc 30 do 50 mld. Teraz jak nie jest to przewalutowanie po kursie z dnia uruchomienia tylko po 'kursie sprawiedliwym' wykazywane koszty tez oscyluja w okolicy 50 mld. To jak to w koncu z tymi kosztami jest? Po kursie z uruchomienia 50 i po kursie wyzszym niz z uruchomienia tez 50. Z tego wynika, ze co by nie zproponować to 50 mld kosztow bedzie. Co jest grane? Juz jeden z bankow odszczekal chyba swoje obliczenia....
Spred oddać trzeba, kredyty przewalutować - banki tez na tym zyskają (chociażby na rezerwach, zabezpieczeniach itp)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 1 ~takitam

Tak jest wszyscy na tym zyskamy. To nabrać kredytów każdy full a potem tylko po kursie sprawiedliwym przewalutować i wszyscy zyskamy i będziemy bogaci. No normalnie aż mi żal tych głupich ludzi. Jak dzieci a nawet gorzej.

! Odpowiedz
0 9 ~eeee odpowiada ~takitam

a zebys wiedzial ze zyskamy, bo obecnie tracimy i to sporo. Jesli masz jakis interes, jesli jestes gdzies zatrudniony to frankowiec zamiast wydac te pieniadze u Ciebie, twojego szfagra (o ile mu nie zazdrościsz), brata, siostry, sąsiada (o ile mu nie zazdrościsz) zanosi te pieniadze w zebach do banku. Oczywiscie, ze nie chodzi o to aby kredyty dawac i pozniej je darowac. Chodzi o to aby byc zgodnym z prawem. Skoro sad UOKIK uznal, ze spred był pobierany nieslusznie, to czemuz ten spred nie jest do dzis zwrocony?O co chodzi jest wyrok, jest decyzja SPRED NIESLUSZNIE POBRANY - to gdzie jest zwrot. Powiesz trzeba isc do sadu... tylko zastanow sie po co i jakim kosztem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~takitam800 odpowiada ~eeee

No to mówię. Zapożyczać się i przewalutowywać kredyty. Jeszcze raz. Niech ci co nie mają to biorą. Wszyscy zyskamy. Będziemy jak szwajcarzy.

! Odpowiedz
2 1 ~Mario0505

W moim przypadku rata z 1030 przy kursie sprawiedliwym spada na 870. Kredyt 150.000 PPLn po kursie 2.41 (w CHF ok 62.500). Zwrot spredu może kilka tys. zł.

! Odpowiedz
6 3 ~Kurs_kupa

Kurs wyjątkowo niesprawiedliwy... tragedia. A dla banków to 100% realizacja zysków. Po przewalutowaniu fank poleci w dół, ale to już banksterki nie obchodzi bo mają już zysk zapewniony i wyrażony w PLN

! Odpowiedz
4 4 ~takitam800

Czy wy ludzie jesteście chorzy na głowę? To że wam banki wypłacały w pln to nie znaczy że kredyt był w pln. No naprawdę jesteście jak takie konie którym trzeba pokazać palcem ?

! Odpowiedz
0 6 ~BB

Najpierw 50mld teraz 40mld. Co tam 10 mld w tą czy w tą. Pokażcie te wyliczenia!!!

! Odpowiedz
4 2 ~ded

kurs sprawiedliwy dla frania idioty to nie płacić ogóle...

! Odpowiedz
4 8 ~Robert

Ja tu czegoś nie rozumiem. Propozycja prezydencka proponuje zrównanie kredytów walutowych ze złotówkowymi. Czyli koszty i zyski dla banku z kredytów walutowych, po tej rewaloryzacji, stałyby się takie same dla rewaloryzowanych kredytów walutowych, jak dla kredytów złotówkowych. Jak więc taka rewaloryzacja może spowodować katastrofalne pogorszenie sytuacji banków? Wszyscy przecież wiemy, że żadnych franków banki nie pożyczały. Czy to znaczy, że gdyby banki dawały w przeszłości wyłącznie kredyty złotówkowe zamiast tych psedo-walutowych to, niektóre z nich upadłyby, a pozostałe byłyby na minusie? Czyż kredyty w krajowej walucie nie są powszechna normą w takich krajach jak UK, Niemcy, Norwegia, Francja, Hiszpania, itp.? I tam sobie te banki z tym radzą, a ich własne banki- córki w Polsce mają aż takie kłopoty z normalnymi kredytami w lokalnej walucie.. Czym to się tłumaczy? Czy mamy banki specjalnej troski? Ja bym to chciał, k…., zrozumieć. Czy Morawiecki, albo Petru, albo te pacynki ze Związku Banków mało-Polskich, albo ktokolwiek, może to wytłumaczyć?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~malineczka

Ministerstwo Finansów w swojej analizie dotyczącej tej propozycji pokazuje fałsz i zakłamanie banksterów.Jest tam mowa o pozytywach dla sektora bankowego.Warto przeczytac.

! Odpowiedz
1 1 ~Chris17

Do nauki a nie głupoty na forum piszesz

! Odpowiedz
1 1 ~takitam

Ja ci wytłumaczę. Oprocentowanie nie wzięło się z nikąd. Kredyt był denominowany we frankach i bank pożyczył franki. A wypłacał w złotówkach bo miał z tego dodatkowy cash ze spreadu.

! Odpowiedz
0 0 ~fd

Pytanie czy Pan Morawiecki nie realizuje polityki banków?

! Odpowiedz
0 0 ~Bre

Bardzo to dziwny "kurs sprawiedliwy" skoro po przewalutowaniu wychodzi mi, ze mam zapłacić więc niż gdybym zostawił kredyt we frankach. Kurs zaś sprawiedliwy to 4,18 zł. SZOK!

! Odpowiedz
0 1 ~aaa

sprawdz, czy marze dobrze wpisales dla CHF i PLN powinna byc taka sama (excel ma bledy)

! Odpowiedz
1 3 ~poldek

Nie ma takiej ustawy, która zadowoliła by wszystkich.

! Odpowiedz
1 1 ~dalajLAMA

Rysiek ...

http://pl.blastingnews.com/felietony/2016/01/atak-petru-na-projekt-ustawy-frankowej-czy-ecb-pomoze-bankom-w-polsce-00739143.html

! Odpowiedz
0 1 ~ano

http://www.fakt.pl/polityka/banki-manipuluja-kursami-walut-kary-dla-bankow-hsbc-rbs-citibank-jp-morgan-chase,artykuly,503256.html

! Odpowiedz
0 2 ~ksksks

tak jeszcze umowy powinna zapewniać ,,rzetelną informację,, a czy ta informacja na temat kursu była... ktokolwiek potrafił podać co się stanie z frankiem?? a teraz obwiniacie za to klientów?? :):)

! Odpowiedz
3 1 ~Twój_nick

Z reguły obie strony umowy podpisują ją dobrowolnie. Myślisz, że przy hipotekach było inaczej ? Inteligentny dopyta jak nie wie, a pozostali sami sobie zaszkodzili i teraz płaczą do prezydenta

! Odpowiedz
0 8 ~ooo

tak szczerze byliśmy osądzani od czci i wiary i zapewniani o stabilności kursu, a tu
kurs funta w latach
2002 = 5,7..2006=5,6... 2012=5,3... 2016=5,8 ....
a teraz kursy franka kt podobno miał być,,stabilny,,
2002 = 2,3....2006=2,4...2012=3,6.... 2016=4,02 :):)...

! Odpowiedz
1 1 ~kg_dan

Wiem, że prawda w oczy kole, ale kurs sprawiedliwy każdy może "obliczyć" tutaj:

http://stooq.pl/q/?s=eurchf

...w sumie to już jest policzony ;-)

! Odpowiedz
5 13 ~ef2

co frankowicze maja następne 20 lat utrzymywać ze swoich krwawic banki i dawać na 500 zł na dziecko poprzez wysokie raty a zatem podatek bankowy ponosić całą odpowiedzialność za 100% większy kurs franka gdzie odpowiedzialnośc banku ja poszłam do banku a nie do kasyna po kredyt

! Odpowiedz
13 9 ~kg_dan

To dlaczego wzięłaś kredyt w walucie, w której nie zarabiasz ?
Nie miałaś wrażenia, że to właśnie było kasyno ? ?

! Odpowiedz
1 6 ~kantor

w kantorze też cena walut zmienia się codziennie i to chyba już nikogo nie dziwi

! Odpowiedz
5 2 ~xyz odpowiada ~kg_dan

Dokładnie. I nie pisz że zostałaś namówiona przez pracownika - wtedy miej pretensję do niego i do siebie a nie całego złego świata

! Odpowiedz
1 1 ~pamiętliwy odpowiada ~kantor

Taa, a jak były brane kredyty walutowe to kantory działały od ponad dekady. Cóż, niektórzy się nigdy nie nauczą.

! Odpowiedz
2 6 ~PLN

proponuję wszystkim posiadaczom kredytów w PLN przeliczyć - za pomocą kalkulatora prezydenckiego - swoje kredyty od momentu ich zaciągnięcia do dnia dzisiejszego, tak jakby wzięli je w CHF, a nie PLN. Otrzymają wynik odsetek (trzeba je dodać w .xls) jakie by ponieśli w CHF i kapitał w CHF do spłaty. Następnie przemnożyć obie kwoty przez "kurs sprawiedliwy" i wyniki w PLN porównać z wynikami dotyczącymi własnego kredytu (kwota kapitału do spłaty jest widoczna na każdym, bieżącym harmonogramie spłat - zwykle dotyczy okresu trzymiesięcznego; odsetki naliczone od początku kredytu można zliczyć samemu lub uzyskać tą informację z banku). Wynik może zaskoczyć :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~pre-person

Bo większość spłaca raty równe, a kalkulator odsetek zakłada malejące, to kolejny jego absurd.

Kto jest autorem tego kursu NIEsprawiedliwego? Albo brał kredyt w CHF w 2007 lub 2008 roku albo jest kompletnym ignorantem.

! Odpowiedz
2 14 ~Wolf777

O jak fajnie, pożyczyłem 300 tys i będę miał do spłaty 700 tys. A jak nic nie zmienię to 800 tys - urywa mi wprost czachę z radości.....oj biedne banki zbankrutują chyba i jeszcze skarb całej Polski na dodatek....i jeszcze te trolle co nie skończyły nawet podstawówki i liczyć się nie nauczyły ale piszą jakie to cudowne życie frankowca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~joga

Nie rozumiem, złapała Cię kredytowa rzeczywistość i uznałeś, że bank Cie oszukał. Złotówkowicże już na dzień dobry wiedzą, że kredyt będzie ich kosztował dwa razy tyle co brali. Na jaki procent pożyczyłbyś komuś kasę zakładając okres kredytowania na 30lat ? Zawsze uważałam, że nie stać mnie na kredyt 300 000 pln, gdzie po 30 latach trzeba oddać dwa razy tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Bogdan

Trzeba było w PLN pożyczyć a nie w CHF. A teraz nie marudź że taki skrzywdzony jesteś, bo jakoś przed skokiem CHF nie kwiczałeś że ci źle.

! Odpowiedz
0 0 ~cfd odpowiada ~Bogdan

Wiesz tylko jak CHF był niski to banki nadrabiały spreadem, bo nasze instytucje dopiero w pewnym momecie się obudziły, że spread jest za wysoki a klienci nie mają wyjścia co do spłaty z jego uwzględnieniem. Potem natomiast nie zadbały o to, aby spłata w walucie w której okrełone sa raty (CHF) nie wymagała żadnych płątnych aneksów dziei którym banki rekompensowały sobie brak spreadów. Ech...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 15 ~Kolo

Ciekawe czy gdyby kurs Franka spadal zamiast wzrastac to czy ''Frankowicze'' by oddali zaoszczedzone pieniazki Skarbowi Panstwa lub swoim sasiadom, ktorzy sie teraz beda musieli zlozyc na cwaniaka - nieudacznika...

! Odpowiedz
5 3 ~Kret

@Kolo oddaj 30tys Skarbowi Państwa, bo ci auta nie ukradli. Wszyscy się musieliśmy złożyć na Policję dla ciebie.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~Kolo odpowiada ~Kret

No wlasnie ukradli i nie biadole na lewo i prawo tylko mam Auto Casco a jak nie mam to moja strata.

! Odpowiedz
4 7 ~seba

wreszcie wiem, dlaczego S&P pogrozila Polakom !

! Odpowiedz
3 5 ~ija

a dlaczego podany jest kurs średni, a nie ten po którym był udzielany kredyt?????
Teraz tez wszyscy udaja że frank kosztuje 4,09 a w pko bp gdzie brałem cena sprzedaży jest 4,22?????

! Odpowiedz
0 3 ~Kermit

W tej chwili mogę kupić CHF po 4,08, jak chcesz to sprzedam Ci po 4,15 każdą ilość. A jeśli wolisz pko bp po 4,22 to twój wybór.

! Odpowiedz
6 9 ~pre-person

Dokładnie to analizowałem i kompletne kuriozum. Po prostu są błędne założenia. Wychodzi, że biorący kredyt w 2005 mimo, że spłacił więcej od tego z 2008, to po przewalutowaniu kursem sprawiedliwym, będzie miał więcej do spłaty od tego z 2008 i więcej od złotowego! Bo zakłada się porównanie do kredytu w PLN i odsetek spłacanych w tym samym czasie. W dodatku odsetek jako rat malejących od całego kapitału, a większość ma w umowie raty stałe. ABSURD, ABSURD, ABSURD.
wg tego biorącym w CHF w 2005 lub wcześniej w ogóle się to nie opłaca , bo stracą, a biorący później , szczególnie w 2008 zarobią jeszcze więcej niż ci w PLN i ci w CHF z lat 2005 i wcześniejszych.
czyli za swoje błędne decyzje zostaną podwójnie nagrodzeni, brak ryzyka dzięki przewalutowaniu i dodatkowy zarobek - premia w spłacie.
Ktoś, kto prezydentowi ułożył te wyliczenia to albo DEBIL albo lepszy cwaniak, co sam brał kredyt w CHF w 2008 roku (wtedy brało najwięcej debili i cwaniaków).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~re

kalkulatory mają błędy

ogólna zasada, że kwota z umowy w złotych jest dzielona przez aktualne zadłużenie we "frankach" - nie da się z tego otrzymać kursu niższego niż kurs z dnia umowy, bankier.pl też takiego babola walnął w tym artykule

! Odpowiedz
0 1 ~ulryk

Czy na pewno??? ci z 2005 spłacali dłużej po wyższym liborze, mieli też mniejsze raty bo z racji wyższego kursu mieli mniejszy kapitał startowy w chf ( zakładam taka samą wysokość kredytu i tali sam okres kredytowania), tym z 2008 wyszło dużo więcej kapitału we frankach i szybciej załapali się na niski libor, więc spłacili więcej kapitału niż odsetek, no i płacili wyższe raty. Przelicz to sobie jeszcze raz. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~pre-person odpowiada ~re

źle podpiąłeś swój wpis, bo twoje uwagi nie dotyczą w ogóle mojego komentarza.
Moje obliczenia są poprawne, a cały "kurs sprawiedliwy" jest kompletnym kuriozum i bublem.
Jak już pomagać (jestem przeciwko) to na pewno nie w tak niesprawiedliwy sposób.

! Odpowiedz
1 1 ~pre-person odpowiada ~ulryk

do ulryka:
kalkulator prezydencki liczy hipotetyczne odsetki od kredytu w PLN i odejmuje je od faktycznej spłaty kredytu w CHF, więc twoje uwagi są nie na temat. Przeanalizuj formuły i zobaczysz absurdalność tych założeń.

Co do twoich uwag, to przecież spłacający z 2005 roku też mieli po 2008 mniejszy libor i większy kurs, więc też spłacali wtedy jak ci z 2008, ale dodatkowo spłacali jeszcze 3 lata 2005 i 2008.
kalkulator działa poprawnie , ale na błędnych założeniach.
wg niego ci spłacający z 205 aż do 2008 mają rosnący kapitał , bo w CHF spłacali mniej niż hipotetyczne odsetki w PLN. absurd, bo przecież nikt by tak nie robił.
Wszystkie założenia służą tylko i to podwójnie najbardziej umoczonym z 2007-2008. Znam wielu takich kredyciarzy i wcale to nie są bezwolne dzieci.
Albo pomagać wszystkim w równych proporcjach, albo nikomu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~hhjkjkl

TO JEST PRZEKRĘT --- przy 3 zł za CHF było 7MLD straty przy 3,50 było 20 MLD przy 4,10 jet 50MLD za chwile będzie 100MLD przy 5 zł za CHF.

TAK robią W KONIA NAS BANKI. No chyba, ze już wszystko w 2008 przewidzieli i zaksięgowali???
Bo jak udzielili kredytu przy 2,0 zł w 2008 za 1 CHF to chyba nie liczyli na zystki 100% plus normalne odsetki??? A MOŻE JUŻ LICZYLI i manipulują kuresem jak GOLMAN SACHS??
Proszę zadajcie pytanie banksterom. Na co liczyli (na jakie zyski, oprócz normalnego oprocentowania marża 1-2% dla kredytów hipotecznych na 35 lat) w momencie udzielania kredytów przy kursie CHF 2,1 ?
Wtedy bedziemy mogli powiedzieć czy działali w złej wierze. A jeżeli nie kalkulowali Extra zysków z tytułu różnic kursowych -TO NIE MAJĄ ŻADNYCH STRAT.
KREDYT HIPOTECZNY NA 35 LAT - TO NIE GIEŁDA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~abc

Odpowiem Ci: liczyli że choć trochę na tym produkcie zarobią, ale nie zarobili.
Ty pożyczyłeś od Banku po 2,1 i bank pożyczył od kogoś innego (np Banku Szwajcarii w tym samym czasie) po 2,08 i tyle jego zarobku na starcie, potem już tylko marża.
Bo to co Ty przyniesiesz po 4,1 on musi oddać po 4,1 z powrotem do tego co mu pożyczył.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~hehe odpowiada ~abc

cały wic polega na tym, że bank nic nie pożyczył, a właściwie pożyczył - złotówki, z których udzielał kredytów "frankowych"

! Odpowiedz
1 2 ~potem

zaraz napiszą że tryliony miliardów strat poniosą jak ktoś nie spłąci raty w terminie :):)

! Odpowiedz
0 2 ~Bogdan odpowiada ~hehe

A ty nie widziałeś co podpisujesz - taką zaćmę miałeś....
Czy też problemy z czytaniem? Umowa była po Chińsku?

! Odpowiedz
0 1 ~stefan odpowiada ~hehe

Twoja wypowiedź dowodzi jedynie, że nie masz pojęcia jak działa bank. Ale nie musisz. Nie musisz tez wiedzieć jak się robi kiełbasę albo robi operację oka. Tylko, że w takim przypadku trzeba uwierzyć na słowo.
Jak ktoś ci mówi że bank musi zabezpieczyć pozycję = pożyczyc pieniądze w szwajcarii, i zaksięgowac dług wobec banku szwajcarskiego (co oznacza, w przeciwuieństwie do tego co myślę obecnie frankowicze - że temu bankowi szwajcarskiemu musi te pieniądze spłacić) - to po prostu uwierz a nie mędrkuj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~Kowalsky

A co z kredytami w USD? Wziąłem i też dostałem w plecy. Czy to nie jest niezgodne z Konstytucja, że niektórych państwo ratuje, a innych nie...

! Odpowiedz
1 7 ~off666

projekt dotyczy wszystkich kredytów "walutowych"

! Odpowiedz
3 4 ~frank

Jedno jest pewne:
Niby spełniona objetnica bo NIBY coś robią- Obiecywali pomóc frankowiczom i NIBY to będzie pomoc, Obiecali dobrać się do złodziejskich banków i NIBY się dobiorą. A w rzeczywistości dogadali się z bankami tak że one nie stracą będzie wilk syty i owca cała... Tylko że wilk to banki owca to PIS a frankowicze jak zwykle w dupie u murzyna!!!!!!

Przewalutowanie po kursie zaciągnięcia to jedyne rozwiązanie do przyjęcie!!! I niech nikt nie mówi że BIEDNE banki stracą!!! Przez tyle lat tyle zarobili na tych kredytach że jeszcze 10 pokoleń po nich będzie z tego żyło!!!!! Kredyt na 20 lat po 10 latach spłacania kapitał zmniejszył się o 5%, to kto ma te pieniądze??????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Aro

Ci co kupili franki lub opcje na nie w 2007 i 2008 roku. Teraz oni sprzedają ci franki po 4,10. To jest brutalna prawda na tym świecie ktoś ma szcżeśćie a ktoś nie albo inaczej ktoś wie kiedy kupić a kiedy sprzedać a ktoś nie. Z kredytem też tak działało - trzeba było wiedzieć kiedy przewalutować.

! Odpowiedz
9 9 ~Alex

I po co czytać co się podpisuje, skoro potem można powiedzieć, że się nie rozumiało? Po co podpisywać, że rozumie się ryzyko kredytowe, skoro potem można bezkarnie powiedzieć, że "zły bank mnie zmusił, a nie rozumiałem co podpisuję"?

W ogóle to kolejna grupa roszczeniowa, której się wydawało, że się uda, nie udało się, więc teraz chcą, żeby inni pokryli im stratę. Co będzie następne? Pokrycie strat grającym w kasynie? Wyrównanie za kupony lotto z ostatnich lat, bo też nie rozumiałem co robię?

Sprawa jest prosta. Jak ktoś nie rozumie co robi, to powinno się go ubezwłasnowolnić, zabrać i kredy, i mieszkanie, i dzieci... a potem przydzielić kuratora, żeby dbał o takiego nierozumnego człowieka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Twój_nick

Alex, to co napisałeś jest tak proste i logiczne, że aż zabolała mnie głupota tych co nie mogą tego pojąć.

! Odpowiedz
14 13 ~marek

Żądam zwrotu różnicy w oprocentowaniu moich kredytów w PLN w stosunku do CHF za wszystkie lata kiedy sumiennie spłacałem rata po racie!!!!!!!!!!! Przestańmy nierówno traktować ludzi.
Głupich ratujemy - mądrych katujemy. Uczmy ludzi być mądrymi, szkolmy tłumaczmy. Nie uczmy populizmu i wizji łatwego dochodzenia do sukcesu,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~ewa

Akurat nie ma o co hałasować.
Tu wklejam link do obliczenia "sprawiedliwej raty". To przewalutowanie będzie naprawdę tak, jakby Ci co wzięli we frankach spłacali w złotówkach. Tym co "zarobili" nie opłaca się przewalutowywać , bo "kurs sprawiedliwy" wychodzi wyżej niż dzisiejszy- czyli np. 4,10. Poszkodowani frankowicze zostaną potraktowani jak złotówkowicze. Czyli będą musieli i tak "oddać" ewentualne superaty z liboru. To jest tak jakby cofnąć się w czasie, udzielić im kredytu w złotówkach, raty w złotówkach, WIBOR dla kredytów w PLN i po tych latach spłat wychodzi ile jeszcze mają spłacić. I to jest kwota którą będą musieli dalej spłacać- TEŻ w PLN na zasadach PLN czyli oprocentowanie WIBOR.Nie będą mogli skorzystać z niskiego oprocentowania za tamte lata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~kasia

patrz do swojego talerza. Oszczędzaj energię, segreguj śmieci, czyń dobre uczynki.

! Odpowiedz
0 0 ~oihoi

oddaj Mdm lub RnS i będzie akurat tyle....

! Odpowiedz
0 11 ~Passenger

"Przykładowo osoba, która zaciągnęła kredyt w lipcu 2007 roku na kwotę 300 tys. zł wyrażoną we frankach na okres 30 lat, miała wówczas do spłaty 131 tys. franków (bo kurs CHF wynosił 2,27 zł). Dzisiaj, na skutek osłabienia złotego taki kredytobiorca ma do spłaty 103 tys. franków. Kapitał wyrażony we frankach zmalał, ale w złotych jest to ponad 416 tys. zł, bo od czasu zaciągnięcia zobowiązania helwecka waluta podrożała prawie dwukrotnie. Kalkulator obliczył wartość "kursu sprawiedliwego" dla tego kredytu na poziomie 2,8 zł. Oznacza to, że kredytobiorca, gdyby ustawa weszła w życie bez zmian, miałby do spłaty nie ponad 400 tys. zł, ale 290 tys. zł. "

Spłacanie 8 lat zaciągniętego kredytu na 300 tys. (spłata około 20 tys. zł rocznie, razem 160 tys.) i zostanie do spłaty 290 tys. na prawdę banki będą mega poszkodowane ;))

A gdyby nie ustawa, to w ogóle jakaś masakra. Ciekawe, że w innych krajach (Chorwacja, Hiszpania), uznano kredyty denominowane za oszustwo i odwalutowano po kursie zaciągnięcia, tylko w naszej kolonii jest z tym problem, "bo banki stracą". Banki jak widac nic nie stracą, tylko nie będą mogły doić frankowiczów przez kolejne 20 lat!!!

Szulernia, a nie bankowość to jest!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~Aro

Ale jak się frank nie umacniał to jakoś nie dziamoliłeś że oszustwo. uaktywniłeś się dopiero jak zobaczyłeś że już nie jestes do przodu. Do tej pory umowa z bankiem była ok, nie było niedozwolonych klauzul.

! Odpowiedz
0 2 ~abc

W całej tej checy brakuje wyroku sadowego, czy mechanizm tych kredytów był prawidłowy, czy tez nie. Mając wyrok nie było by kwestii spornej, kto komu chce dobrze zrobić.

! Odpowiedz
8 2 ~GB

Na razie efekt jest jeden- przez te idiotyczne propozycje frank idzie w górę. Większość z nas MOŻE zaoszczędzi drobne pieniądze. Rozwalić cały system finansów Państwa i nie pomóc realnie nikomu- Genialne! Za to kiedyś po prostu obcinano takie głupie łby.
Czy nie lepiej zastanowić się jak realnie pomóc (NIE "DAĆ") grupie osób które nie stać na spłacanie zobowiązań, bo np. straciły pracę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hehe

Recepta na "kurs Łopińskiego":

Kwotę kredytu z umowy w złotych (nie ma znaczenia czy w transzach czy w jednej) - należy podzielić przez aktualną kwotę zadłużenia we „frankach”.

I TYLE - otrzymujemy pierwsze przybliżenie „kursu Łopińskiego”

! Odpowiedz
0 0 ~OLA

czy z tego kalkulatora można jakoś wyliczyć jaka byłaby rata w zł ??

! Odpowiedz
0 0 ~ewa

http://www.money.pl/pieniadze/poradniki/artykul/kurs-sprawiedliwy-nie-wszystkim-sie-oplaci,112,0,1998448.html

! Odpowiedz
0 0 ~KOPIK

No jak nie
Mnożysz kurs sprawiedliwy przez ilość CHF raty miesięcznej

! Odpowiedz
1 0 ~ziber

CZy kurs sprawiedliwy dotyczy wszystkich kredytów we frankach? Mój jest z 2002 roku...

! Odpowiedz
0 1 ~re

to zapomnij, pewnie wyjdzie Ci kurs Łopińskiego powyżej 4 złotych

! Odpowiedz
0 2 ~ziber odpowiada ~re

a spready dotycza wszystkich indywidualnych kredytow we frankach ? ja nigdy nie bawiłem się w kantory i chyba nieźle mnie orzneli przez 13lat

! Odpowiedz
0 5 ~Pionek

moj 4,29 !?
kredyt z 2005 r. splacony w polowie

! Odpowiedz
0 3 ~Ble

Dokładnie.
Jak ktoś wziął w 2005 200 tys. To ma do spłaty 220. Jak ktoś wziął w 2008 200tys. to ma do spłaty 150.

Nieźle sprawiedliwy kurs.

! Odpowiedz
1 4 ~hehe

BZDURA!

widać że autor artykułu za grosz nie rozumie algorytmu
w ostatnim przykładzie kurs wychodzi ok 3zł a nie 1.88 !!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 18 ~Polak-ekonomista

PRZEciez to jest JASNE: Za spekulantow-cwaniakow tzw. frankowiczow, ktorzy chcieli miec I piekne mieszkania I jeszcze na tym zarobic, zaplacicie teraz WY czyli wszyscy ktorzy korzystaja z uslug bankow zmuszonych od tych rekompensat. Przeciez to jasne jak slonce ze banki poprostu przerzuca te nowe koszty na barki swoich klientow.

ps. znam paru tzw. "frankwiczow" - na przyklad jeden z nich to dyrektor banku, ktory sam udziela kredytow swoim klientom, analizujac m.in. ryzyko. Czy ta osoba nie wiedziala co robi czy raczej swiadomie liczyla (blednie) na wiecznie nizszy kurs CHF do PLN I ze uda sie jej zarobic. Czemu teraz ja mam byc obciazony dodatkowymi oplatami, aby splacic tej osoby kredyt? W USA ludzie traca domy I nie ma wymowek ze "nie wiedzielismy" czy "nie rozumielismy"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~trollmaster

Dużo płacą za takie wpisy?

! Odpowiedz
0 0 ~ja odpowiada ~trollmaster

Ja wiem że nie rozumiesz nic z tego jak działa kredyt w walucie obcej, jakie zmienne uczestnicza w wyliczeniu wartości, kto na czym zarabia albo nie.
Ale twoja indolencja nie daje ci prawa, żeby ubliżać innym.

! Odpowiedz
4 3 ~Wurst

Ten kalkulator to lipa !!! Są w nim błędy ! Przykładowo przy stopie zmiennej LIBOR 3 miesięczny
kalkulator powinien zakładać stałą stopę przez 3 kolejne miesiące - tymczasem stopa zmienia się co miesiąc!. To wszystko to jeden wielki PR.

! Odpowiedz
7 5 ~ksiadz

A co z ustawa regulujaca kursy na wpuszczonych w gre na FOREX, duda to jednak nie jest sprawieliwy prezydent. Mi niekt nie powiedzial ze strace a ze tylko bede zarabial. Bank mnie oszukal.
Moje opcje na euro tez chce wedlug kursu sprawieliwego.

! Odpowiedz
4 6 ~tropicieltrolli

Już jesteście nudni, trolle bankowi. Wymyślcie coś nowego.

! Odpowiedz
2 7 ~LAMA

Kurs (nie)sprawiedliwy
Rozumiem że PAD może i miał dobre intencje i chciał zrównać kredytobiorców CHF do kredytobiorców PLN ale wyszło to mocno kiepsko - lobbyści bankowi górą:(
Z matematycznego punku widzenia, patrząc z perspektywy jednej raty te wyliczenia mają sens ale nie można tu mowić o jakimkolwiek zrównaniu sytuacji bo kredytobiorcy CHF są w dużo gorszej sytuacji poprzez fakt że przy takich wyliczeniach przez pierwsze kilka lat nie spłacali w ogóle kapitału który na dodatek wzrastał.
Inna sprawa że sposób wyliczania kursu sprawiedliwego prowadzi do sytuacji że osoby które brały kredyty w 2008 są w najkorzystniejszej sytuacji paradoksalnie.

http://zapodaj.net/d8b5aee016ae0.jpg.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~obywatel

Dlaczego paradoksalnie? To właśnie te osoby mają największe problemy, a osoby, które zaciągały po wyższym kursie franka, może nawet nie mają kłopotu ze stratą, a przede wszystkim z rosnącym kapitałem. Zresztą te dywagacje są trochę bez sensu, bo przyznajmy, ze kredyty denominowane to był wałek bankowy i te kredyty powinny być odwalutowane po kursie zaciągnięcia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~kredyciarz_z_2005

Też to analizowałem i kompletne kuriozum. Po prostu są błędne założenia. Wychodzi, że biorący kredyt w 2005 mimo, że spłacił więcej od tego z 2008, to po przewalutowaniu kursem sprawiedliwym, będzie miał więcej do spłaty od tego z 2008 i więcej od złotowego! Bo zakłada się porównanie do kredytu w PLN i odsetek spłacanych w tym samym czasie. W dodatku odsetek jako rat malejących od całego kapitału, a większość ma w umowie raty stałe. ABSURD, ABSURD, ABSURD.
wg tego biorącym w CHF w 2005 lub wcześniej w ogóle się to nie opłaca , bo stracą, a biorący później , szczególnie w 2008 zarobią jeszcze więcej niż ci w PLN i ci w CHF z lat 2005 i wcześniejszych.
czyli za swoje błędne decyzje zostaną podwójnie nagrodzeni, brak ryzyka dzięki przewalutowaniu i dodatkowy zarobek - premia w spłacie.
Ktoś, kto prezydentowi ułożył te wyliczenia to albo DEBIL albo lepszy cwaniak, co sam brał kredyt w CHF w 2008 roku (wtedy brało najwięcej debili i cwaniaków).

Głosowałem na Dudę i jestem przeciwny jakiejkolwiek pomocy wszelkim kredytobiorcom!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~LAMA odpowiada ~obywatel

Rożnica jest taka że jak ktoś brał po 2.25.spłaca po 2.85 i ma 50k kapitału wiecej.. Ktoś kto brał po 2.zł spłaca po 2.24.. i ma duzo niższe zadlużenie..

Czy na tym miała polegać równość..? Tu nagradzamy ryzykanctwo..;)

Rozumiem że ludzie Ci są w ciemnej dupie..ale jak miało być sprawiedliwie to powinno byc..

W ogole nie rozumiem tego.. lobbyscii bankowi skomplikowali to....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 9 ~Uczciwy

W końcu ktoś naprawi złodziejstwo banków. A gospodarka to się dopiero rozwinie. Brawo Duda, teraz PIS do boju.

! Odpowiedz
3 4 ~Chipek

Ile PiS płaci za taki wPiS???

! Odpowiedz
7 16 ~Piotr

Szanowny Panie Analityku.
Pisze Pan "przewalutowanie [...] może kosztować sektor bankowy (i polską gospodarkę) ponad 30 mld zł".
To bzdura. Przewalutowanie spowoduje, że krociowe zyski banków z tzw. "kredytów frankowych" zmniejszą się o 30 mld zł.
(o kwotę 30 mld nie będą się spierał, ale podejrzewam, że wziął ją Pan z sufitu, bo szacunki dopiero są robione)
Nie podejrzewam Pana o to, że Pan tego nie wie, więc dlaczego wypisuje Pan takie głupoty?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~bagsik

Według kalkulatora spłaciłem kredyt już dawno a bank winien mi jest 12 tysięcy. Kredyt w 2008 na 200 000pln w CHF na 10 lat. Zwrócą mi nadpłatę? :-)

! Odpowiedz
1 3 ~500minus

w projekcie wskazano że chodzi o kredyty "HIPOTETYCZNE" więc się tak nie podniecajcie

! Odpowiedz
0 7 ~ada

dlaczego kurs prawy i sprawiedliwy nie zawiera euro?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 3 ~abc

ustawa frankowa może być, ale maksymalnie dla kredytów po 300 000 zł (w Warszawie) - wszystko wyżej to luksus bądź spekuła i miał rację Morawiecki, że nie powinni biedni dopłacać bogatym. Najlepszym kryterium jest jednak nie żadne LTV, ani wysokość dochodów, bo ta sie może zmieniać rok w rok ALE WŁAŚNIE TO, CZY KREDYT BYŁ NA POKRYCIE PODSTAWOWYCH POTRZEB (DO 300 TYŚ ZŁ), CZY CHODZIŁO O LUKSUS BĄDŹ SPEKULACJĘ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~ionen

W okresie górki za 300 tyś to mogłeś sobie co najwyżej kupić dużą kawalerkę albo dwa pokoje ale klitki. Weź też pod uwagę to, że często w kredycie są dodatkowe koszty wpisane w kwotę takie jak PCC (dla rynku wtórnego) czy różnego rodzaju haracze nakładane przez bank ubezpieczenia, prowizje i opłaty manipulacyjne itp.

! Odpowiedz
6 4 ~abc odpowiada ~ionen

po pierwsze nawet w trwającym 2 lata okresie o którym piszesz mogłeś kupić na Białołęce albo w Legionowie itp. za 6000-6500 spokojnie: 40 m2 wychodzi zatem sporo poniżej 300 000 zł. Jakby dobrze poszukać to i za 5000 by się znalazło.

skoro już kupowałeś drogo to nikt ci nie kazał kupować w luksusowej dzielnicy - mogłes kupić na obrzeżach, ale widać nie było to dla ciebie dość luksusowe/prestiżowe, a godzina dojazdu komunikacją miejską była nie do zaakceptowania dla szlachcica na początku kariery zawodowej.

więc nie p....l jak ostatni leming

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~maruda odpowiada ~abc

to już powiedzmy 45 metrów na Białołęce to luksus? :) Powodzenia w zakładaniu rodziny. Mały domek 100m poza Warszawą mocno wykraczał ceną ponad 300k zł, myślę że powinieneś zredefiniować swoje pojęcie luksusu.

! Odpowiedz
1 2 ~ojciec odpowiada ~maruda

to trzeba było kupić w Legionowie, albo pod Legionowem, a nie ryzykować na forexie przyszłość rodziny już i tak zagrożonej, bo założonej bez zapewnienia dachu nad głową

ryzyko forexowe jest jak jazda samochodem zimą, można to robić, ale nie przy prędkości 150 km na godzinę tylko 50 w terenie zabudowanym, i przy 150 000 zł, a nie 300 000 złotych jak się ma 5000 netto dochodu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~maruda odpowiada ~ojciec

Za 150k zł też nie kupiłbyś nic sensownego w Legionowie ani w pobliżu. Zawsze można się wyprowadzić do Koszalina i kupić mieszkanie za tyle, prawda? Problem w tym, że przy niższych zarobkach tamte 150 000 zł to jak w Warszawie 300 000zł.

! Odpowiedz
1 3 ~sprawiedliwy

Mój kurs sprawiedliwy to 4,15 he he he

! Odpowiedz
2 2 ~edward

Mój 2,26 :)

! Odpowiedz
0 1 ~nieźle

a mój 4,98 :)
300 000PLN w VII 2005 na177 rat

! Odpowiedz
0 0 ~ggjj

Ktoś w tych algorytmach zapomniał chyba o spreadzie i zmieniającym się oprocentowaniu i o tym, że przy wysokim kursie to oprocentowanie powinno być ujemne a nigdy tak nie było. Gdy kurs CHF był niski banki rekomepensowały to sobie spreadem i oprocentowaniem, czesto też przy braniu kredytów zmuszały klientów o wystąpienie o wakacje kredytowe żeby z góry naliczyć sobie oprocentowanie od większej kwoty, wiedząc też że ludzi ebedą potem spłącac po wyżśzym kursie. Manipulacje banków były rózne. Zabezpieczyli się na różne sposoby. Nikt natomisat nie zadbał o kredytobiorców i teraz ta propozycja nie uwględnia różnych "kombinacji" bankowych. Może to pomaga tym najbardziej udupionym ale dla reszty to jest utrzymanie niesprawiedliwych zysków dla banków. Przy takich wariacjach, przy których apaatowi państwa trudno dojść do zrozumienia zalezności przy tych kredytach i braku ochrony dla klienta przy ich udzielaniu podstawą powinno być wydłuzenie okresu dochodzenia roszczeń. !0 lat to śmieszne jest. To SKANDAL! Okres ten powinien wynosić co najmniej okres spłaty + 3 lata! Banki korzystają bowiem na tym, że ludzie umęczeni spłątą kredytów ponad ich możłiwości nie mają siły dochodzić swoich roszczeń, zwłaszcza ze sytuacja jest wciąż nie ogranięta. Nikt nie wie jak to będzie ostatecznie wyglądało. Wszyscy się wstzrymują a czas leci. Roszczenia się przedawniają. Może przynajmniej w pierwszej kolekności wydłużycie okres przedawnienia roszczeń!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-09-19
WIBOR 3M 0,0000 1,7200%
2019-09-19
LIBOR 3M CHF 0,0040 -0,8052%
2019-09-16
EURIBOR 3M 0,0030 -0,3930%
2019-09-20