REKLAMA

OPINIAObecnie obraz polskiej gospodarki wydaje się sprzyjać umocnieniu złotego

2024-02-12 12:34
publikacja
2024-02-12 12:34

Obecnie obraz polskiej gospodarki - w tym relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych i poprawa relacji dyplomatycznych z UE - wydaje sprzyjać umocnieniu złotego - oceniają ekonomiści Citi.

Obecnie obraz polskiej gospodarki wydaje się sprzyjać umocnieniu złotego
Obecnie obraz polskiej gospodarki wydaje się sprzyjać umocnieniu złotego
fot. Julia Zabrodzka / / FORUM

"Rozbieżność między polityką pieniężną w kraju, a innymi krajami regionu oraz strefą euro, może być krótkoterminowo wsparciem dla złotego. W porównaniu z tym, co można było sądzić jeszcze kilka miesięcy temu, obecnie obraz polskiej gospodarki wydaje się bardziej sprzyjający umocnieniu PLN: relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych, poprawa relacji dyplomatycznych z UE" - napisano w raporcie Citi.

"Powinno to w krótkim okresie utrzymywać złotego na silnym poziomie, nawet pomimo dotychczasowej wyjątkowo dużej aprecjacji realnej" - dodano. Jak wskazują ekonomiści Citi, w regionie zarysowuje się rozbieżność w polityce pieniężnej.

Reklama

"W ubiegłym tygodniu czeski bank centralny zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 50 pb., a więc w większej skali niż zakładali analitycy. Również węgierski bank centralny zasygnalizował po swojej styczniowej decyzji, że kolejne cięcia stóp procentowych mogą przebiegać w szybszym tempie niż dotychczas. W praktyce oznaczałoby to przejście do cięć o 100 pb. na kolejnych posiedzeniach" - napisano.

"Na tym tle polski bank centralny prezentuje się bardzo zachowawczo. Nie dość, że w lutym RPP po raz kolejny pozostawiła stopy bez zmian, to jednocześnie zasugerowała, że również w kolejnych miesiącach nie należy spodziewać się zmian stóp" - dodano.

Ekonomiści Citi zaznaczają, że ostatnie wypowiedzi szefa NBP można interpretować jako mocny sygnał, że obniżki w Polsce przyjdą później niż wyceniają to rynki finansowe i w swojej skali będą – przynajmniej początkowo - mniejsze.

"Innymi słowy, scenariusz obniżek w tym roku nie wydaje się już scenariuszem podstawowym. Bardziej prawdopodobne jest to, że RPP powróci do cięć dopiero na początku 2025 roku" - zaznaczają. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
cwiara
W tym roku ma peknąć 4 zł za euro. W perspektywie dekady będzie parytet.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki