REKLAMA

Obcokrajowcy ratują naszą demografię. Udział urodzeń matek z niepolskim obywatelstwem wzrósł kilkukrotnie

2022-09-29 07:00
publikacja
2022-09-29 07:00

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że 4 proc. dzieci urodzonych w Polsce w 2022 r. to Ukraińcy - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Obcokrajowcy ratują naszą demografię. Udział urodzeń matek z niepolskim obywatelstwem wzrósł kilkukrotnie
Obcokrajowcy ratują naszą demografię. Udział urodzeń matek z niepolskim obywatelstwem wzrósł kilkukrotnie
fot. Halfpoint / / Shutterstock

Gazeta zauważa, że liczba urodzeń spada w Polsce z roku na rok: w 2010 r. od stycznia do sierpnia urodziło się 248 tys. dzieci, a w tym roku – niewiele ponad 180 tys. Ponad 8 tys. tegorocznych urodzeń dotyczyło przy tym Ukraińców. "To dwa razy więcej niż w całym poprzednim roku i ponad 10 razy więcej niż w 2015 r., kiedy Ukrainki urodziły 704 dzieci. Ukrainki stanowią też coraz większą część matek z obcym obywatelstwem. W latach 2015–2021 ich udział w tej grupie wzrósł z 40,5 do 73,1 proc." - wskazuje "DGP".

Dziennik zaznacza jednak, że nie wiadomo, jaki odsetek dzieci obcokrajowców zostanie w Polsce, tym bardziej że w tym roku duża ich liczba dotyczy dzieci urodzonych w efekcie przyjazdu fali uchodźców po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, ocenia w rozmowie z "DGP", że powyższe dane nie pozwalają na stwierdzenie, jaka będzie przyszłość dzieci urodzonych przez matki z niepolskim obywatelstwem, czy zasilą one ludność Polski, czy raczej w niedługim czasie po przyjściu na świat opuszczą nasz kraj. Jego zdaniem należałoby dodatkowo przeanalizować dane odnoszące się do miejsca zamieszkania matek. Takich danych jednak brakuje.

"W 2020 r. Ukrainki urodziły w Polsce 5500 dzieci, ale wiemy o miejscu zamieszkania jedynie 70 proc. z nich. Zawyżanie statystyk przez dzieci matek z obcym obywatelstwem ma wpływ choćby na ocenę 500 plus, bo pokazuje, że w jeszcze mniejszym stopniu, niż zakładano, program ten przełożył się na wzrost dzietności. Z drugiej strony liczba urodzeń dzieci obcokrajowców odzwierciedla zmieniającą się strukturę etniczną naszego kraju. Wzrost liczby urodzeń ukraińskich dzieci wskazuje pośrednio na zmianę percepcji Polski z kraju czasowej imigracji zarobkowej na kraj zamieszkania i realizacji planów rodzinnych" - wskazuje gazeta.

Jak wynika z analizy prof. Szukalskiego, która niebawem zostanie opublikowana w biuletynie Uniwersytetu Łódzkiego, rośnie także grupa innych obcokrajowców rodzących dzieci nad Wisłą. Ogółem między 2015 a 2021 r. udział urodzeń matek z niepolskim obywatelstwem wzrósł prawie sześciokrotnie. W 2017 r. odsetek takich urodzeń przekroczył 1 proc. wszystkich, a w zeszłym roku było to już 2,7 proc. Ma na to wpływ także spadek liczby urodzeń z matek Polek, ale i wzrost liczby dzieci z obywatelstwem białoruskim, gruzińskim, mołdawskim i rosyjskim. To efekt otwarcia rynku pracy dla innych państw byłego ZSRR.

"DGP" podaje, że w zeszłym roku nad Wisłą urodziło się także ponad 100 dzieci wietnamskich oraz ponad 60 chińskich.

"Dzieci obcokrajowców stają się coraz bardziej widocznym źródłem uzupełniającym malejącą liczbę Polek w wieku rozrodczym. W kontekście Ukrainek ważne jest to, że świetnie się odnajdują na rynku pracy, co pokazują np. dane ZUS" - podkreśla dziennik.(PAP)

reb/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
arytea
Uratowali by demografię jakby tu zostali a oni w większości wrócą o siebie a koszty ich hospitalizacji i życia poniesie Polska.
pikawka
szczurow tez jakby wiecej. czy to znaczy ze nasze demografia jest uratowana? :D a urodzaj jablek tez ratuje nam demografie? :D obcokrajowcy maja swoja wlasna demografie mierzona we wlasnym zakresie. faktycznie ma to sens :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tysiak_39
Azov i Kraken pośmiertnie nas kolonizuje
baibina
Tak tak a to jaki na prawdę dbają goscie z Zakaukazia Pana Preziesia Jaroslava o nasza demografię i jak usilnie starają się zapladniać Polki w Bolcu i Ubierze:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/rzeczpospolita-gwalty-w-uberze-i-bolcie-plaga-gwaltow-w-warszawie/d6p16ey
baibina
Namierzeni do tej pory sprawcy to 6 Gruzinów, 2 Uzbeków, 2 Tadżyków, Algierczyk oraz obywatel Turkmenistanu. Narodowości ośmiu nie ustalono.
klux777
To tak jakby napisać "ruskie ratują demografię Ukrainy, już niebawem na demograficzną pomoc ruszy 300 tys. osób"
andyn
Niech rząd zapewni dobre warunki życia dla Polaków to nikt nie będzie uciekał za granicę i dzietność się też poprawi. Mamy działania pozorowane i rozwalanie Polski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki