Obama wylądował w Rijadzie, rozpoczynając podróż pożegnalną

Prezydent USA Barack Obama wylądował w środę w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej, gdzie weźmie udział w spotkaniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej - podała agencja Reutera. W kolejnych dniach w ramach podróży pożegnalnej uda się do Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Barack Obama wylądował w Rijadzie, rozpoczynając podróż pożegnalną
Barack Obama wylądował w Rijadzie, rozpoczynając podróż pożegnalną (fot. YURI GRIPAS / Reuters)

Jeszcze w środę prezydent spotka się z saudyjskim królem Salmanem, a w czwartek z przywódcami krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC): oprócz Arabii Saudyjskiej także Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

Na kilka godzin przed przybyciem Obamy, ze swoimi odpowiednikami z państw GCC spotkał się minister obrony USA Ash Carter, by przedyskutować wpływ Iranu na region oraz sposoby walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).

Jak powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu sekretarz generalny GCC Abdullatif al-Zajani, ministrowie obrony krajów tego gremium porozumieli się ws. wspólnych jednostek patrolowych, które mają zatrzymać irańskie transporty do Jemenu, gdzie Saudyjczycy zaangażowali się w wojnę z siłami protegowanymi przez Iran. Sekretarz oświadczył też, że ministrowie zgodzili się na wspólny system obrony przeciwrakietowej oraz formowanie wspólnych sił specjalnych.

Jak ocenia agencja Reutera, państwa GCC to za wyjątkiem Omanu monarchie sunnickie, które widzą szyicki Iran jako zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie i uważają, że zaangażowanie Teheranu w konflikty w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie pogłębiły podziały wśród państw regionu.

Dlatego tematem rozmów Obamy ma być m.in. łagodzenie obaw Arabii Saudyjskiej i jej sąsiadów przed Iranem oraz ich obiekcji wobec podpisanego w zeszłym roku porozumienia atomowego między sześcioma mocarstwami a Teheranem.

Wizyta w Rijadzie Obamy, którego druga i ostatnia kadencja w Białym Domu zbliża się do końca, rozpoczyna pierwszą z pożegnalnych podróży. Poza Arabią Saudyjską Obama odwiedzi Wielką Brytanię i Niemcy.

W Wielkiej Brytanii spotka się z królową Elżbietą II i premierem Davidem Cameronem, a w Niemczech weźmie udział m.in. w targach przemysłowych oraz wykorzysta swój polityczny kapitał, by poprzeć politykę kanclerz Angeli Merkel w kwestii uchodźców i gospodarki.

W poniedziałek w Hanowerze Obama weźmie udział w "nieformalnym spotkaniu" z kanclerz Merkel, premierem Cameronem, prezydentem Francji Francois Hollande'em i premierem Włoch Matteo Renzi. Przywódcy mają poruszyć "istotne tematy międzynarodowe" - czytamy w środowym komunikacie Pałacu Elizejskiego. (PAP)

ulb/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil