Obama: w piątek konsultacje z europejskimi liderami o sankcjach wobec Rosji

2014-04-25 12:55
publikacja
2014-04-25 12:55

Stany Zjednoczone będą jeszcze w piątek konsultować się z najważniejszymi europejskimi przywódcami w sprawie ewentualnych nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem ukraińskim - ogłosił w czasie wizyty w Seulu prezydent USA Barack Obama.

Dodał, że skontaktuje się z europejskimi przywódcami, aby przedyskutować rozwój sytuacji od zawarcia porozumienia w Genewie 17 kwietnia w celu deeskalacji ukraińskiego kryzysu.

"Chcę kolejny raz porozmawiać z europejskimi przywódcami, nie ze wszystkimi, lecz z najważniejszymi, aby upewnić się, że podzielają moją ocenę sytuacji od negocjacji w Genewie" - powiedział Obama na piątkowej konferencji prasowej.

Według agencji AP wprowadzenie tzw. sektorowych sankcji przeciwko rozległym częściom rosyjskiej gospodarki, jak np. sektor energetyczny, byłoby odpowiedzią na ewentualną rosyjską inwazję na wschodzie Ukrainy.

Obama przebywa w Korei Południowej w ramach swej azjatyckiej podróży, obejmującej cztery państwa. Odwiedził już Japonię i ma się udać jeszcze do Malezji i na Filipiny.

Waszyngton krytykował w minionych dniach Moskwę za to, że nie wprowadza w życie ustaleń z Genewy i nie działa na rzecz uspokojenia sytuacji na Ukrainie. W czwartek wieczorem sekretarz stanu John Kerry ocenił, że Rosja nie "podjęła najmniejszej inicjatywy", aby wdrożyć ustalenia genewskie, i zapewnił o gotowości ukarania Moskwy nowymi sankcjami.

Zgodnie z podpisanym w Genewie przez szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, USA i UE dokumentem separatyści na wschodzie Ukrainy powinni złożyć broń, opuścić zajęte instytucje państwowe oraz oczyścić z barykad ulice i place. Władze ukraińskie zobowiązały się ze swej strony m.in. do przeprowadzenia przejrzystej reformy konstytucyjnej, decentralizacji władzy i wszczęcia szerokiego dialogu ze społeczeństwem, który uwzględniałby postulaty mieszkańców wszystkich regionów kraju. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki