REKLAMA

Obajtek: Ceny paliw w detalu mogą spaść do poziomu ok. 5,20 zł

2022-01-17 20:35
publikacja
2022-01-17 20:35
Obajtek: Ceny paliw w detalu mogą spaść do poziomu ok. 5,20 zł
Obajtek: Ceny paliw w detalu mogą spaść do poziomu ok. 5,20 zł
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Dzięki obniżeniu VAT na paliwa z 23 do 8 proc., ceny w detalu mogą spaść "do poziomu ok. 5,20 lub powyżej 5,20 zł" - mówił w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że spółka "jak najszybciej" zaimplementuje obniżki w rynek hurtowy i w detal.

Szef Orlenu, na pytanie w Polsat News o to, o ile ceny paliw spadną od 1 lutego, przypomniał, że "bardzo duże obniżki" już były w grudniu.

Dodał, że spółka zakupiła 19 mln praw do emisji po 23 euro. "Jesteśmy zabezpieczeni do połowy roku 2023 roku (...)to spowodowało, że w sumie mogliśmy obniżyć ceny o ok. 30 groszy i dotrzymaliśmy słowa. Zrobiliśmy to, choć było bardzo ciężko zaimplementować je w rynek" - powiedział.

Jak wyjaśnił, spółka zrobiła to poprzez rynek hurtowy. "Posiadamy 1800 stacji, a w Polsce jest 8 tys. stacji, ale udało się to zrobić" - zaznaczył.

Według Obajtka, zapowiedź premiera o obniżce VAT na paliwa jest słuszna. "Paliwa są cenotwórcze w każdej dziedzinie gospodarki, jeśli VAT spadnie z 23 na 8 proc., to my oczywiście od razu zaimplementujemy to w rynek hurtowy i w detal" - powiedział.

Dodał, że spółka chciałaby to zrealizować "jak najszybciej".

Na pytanie czy ceny mogą spaść do poziomu 5 zł, Obajtek wskazał, że może "to być poziom około 5.20 lub powyżej 5,20 zł." "Trudno tu i teraz +zaplombować ceny+ na tym poziomie" - wskazał. Jak wyjaśnił, ceny paliw zmieniają się co dzień, co jest działaniem rynkowym.

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br.

Zgodnie z ustawą z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł. (PAP)

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (8)

dodaj komentarz
filipolek
Nie ma chyba osoby która by nie czekała na tą obniżke. W koncu cos dobrego :D
duck_killer
A czemu prezes nie posłucha apelu premiera "5 zł" i nie obniży ceny odpowiednio o 5 zł?

https://www.youtube.com/watch?v=fX3Xgb8Bb9w&ab_channel=RedakcjaBURBONIK
antek10
Samarytanin, ostatni kęs szynki oddał od swojego pyska
arnie5
A tak matematycznie to 5,75 / 1,23 x 1,08 = 5,05 AMEN :D
arnie5
To będzie tragedia... dla totalsów. Pegasus nie pomoże :D
dziadekjarek
To będzie tragedia dla budżetu… NBP nie pomoże

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki