REKLAMA

OPEC i Rosja zmniejszą wydobycie ropy, by podtrzymać ceny surowca

2019-12-06 17:27
publikacja
2019-12-06 17:27

Państwa OPEC i Rosja uzgodniły w piątek w Wiedniu, że zredukują produkcję ropy o dodatkowe 500 tys. baryłek dziennie, by podtrzymać ceny surowca. Zmniejszenie wydobycia będzie obowiązywać do marca - poinformował minister energii Rosji Aleksandr Nowak.

/ fot. Darley Shen / FORUM

Od trzech lat członków kartelu i Rosję obowiązuje też ponadto umowa o ograniczeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. Zmniejszenie produkcji ma zapobiec spadkom cen.

Do spadków notowań ropy mogą doprowadzić obawy rynku o konsekwencje wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami i o spadek popytu. OPEC i Rosja starają się jednak wyważyć zabiegi o podtrzymanie cen z ryzykiem utraty rynku na rzecz innych producentów, czyli USA, Kanady, Brazylia, Norwegii i Gujany- komentuje AP.

Największe cięcia w produkcji ropy wprowadziła Arabia Saudyjska, która jest nieformalnym przywódca kartelu.

W lipcu OPEC i 10 niezrzeszonych krajów produkujących ropę, którym przewodzi Rosja, podpisało deklarację o "stałej współpracy" w formacie OPEC+, co było reakcją na wzrost eksportu ropy z USA. Sformalizowano w ten sposób współpracę, którą producenci ropy z grupy OPEC+ rozpoczęli w 2016 roku, aby powstrzymać drastyczne spadki cen surowca.

Rosja i państwa OPEC wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.(PAP)

fit/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
1984
Ropa już podrożała. Za nią droższe bedą nie tylko paliwa ale także indeksowany jej cenami gaz.
ajwaj
""Rosja i państwa OPEC wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.""

- to jakos nie tak, powstaly w Leningradzie OPEC+ jest wazniejszy niz 40%

""14 członków OPEC kontroluje 35 procent światowych dostaw ropy i 82 procent potwierdzonych rezerw. Po dodaniu 10 krajów
""Rosja i państwa OPEC wspólnie produkują więcej niż 40 proc. światowej ropy naftowej.""

- to jakos nie tak, powstaly w Leningradzie OPEC+ jest wazniejszy niz 40%

""14 członków OPEC kontroluje 35 procent światowych dostaw ropy i 82 procent potwierdzonych rezerw. Po dodaniu 10 krajów spoza OPEC, w tym Rosji, Meksyku i Kazachstanu, udziały te wzrosną odpowiednio do 55 procent i 90 procent.
Daje to OPEC + poziom wpływu na światową gospodarkę, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.""

ajwaj
Paradoksalnie OPEC+ ratuje kal-bojski kraj surowcowy :)
Przy poziomie <50-60 $ WTI szalejace w branzy lupkowej bankructwa dziesiatkuja górników lupków. Kiedy startowalo w USA to wydobycie, firmy lupkowe przodowaly na gieldach. Dzis nie tylko brak naiwnych i finansowania, ale fale protestów gl. zielonych stawiaja pod znakiem
Paradoksalnie OPEC+ ratuje kal-bojski kraj surowcowy :)
Przy poziomie <50-60 $ WTI szalejace w branzy lupkowej bankructwa dziesiatkuja górników lupków. Kiedy startowalo w USA to wydobycie, firmy lupkowe przodowaly na gieldach. Dzis nie tylko brak naiwnych i finansowania, ale fale protestów gl. zielonych stawiaja pod znakiem zapytania ten trujacy ziemie na zawsze przemysl.

""W opinii prawnej Deutsche Umwelthilfe twierdzi, że terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven nie zostanie wybudowany. Organizacja chce również zapobiec wszelkim planom LNG rządu federalnego.""
znawca_inwestor
A co tu komentować, zostanie to wykorzystane jako pretekst do podwyżek na stacjach paliw. Ale warto pamiętać, że 70-75 procent ceny litra benzyny na stacji paliwowej stanowią państwowe podatki i opłaty, cena surowca to jakieś kilkanaście procent no i kilkanaście procent stanowią razem koszt przetwórstwa oraz marża handlowa
_jasko
Akcyza i opłaty paliwowe są teoretycznie stałe (liczone w zł/m3), ale już podatek VAT (23%) rośnie proporcjonalnie do ceny surowca.
Zmienna jest również marża - ta zwykle spada przed wyborami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki