OPEC grozi redukcją wydobycia surowca

2000-12-19 00:00
publikacja
2000-12-19 00:00


OPEC grozi redukcją wydobycia surowca

WIETNAM USTALIŁ DOLNY PUŁAP CENY KAWY

Ceny ropy naftowej zwyżkowały w poniedziałek na rynkach światowych w reakcji na ostrzeżanie krajów OPEC, iż w styczniu kartel może przystąpić do zmniejszenia wydobycia. Ropa Brent w dostawach terminowych wzrosła wczoraj w Londynie o 53 centy do 26,42 USD za baryłkę, podczas gdy za lekką ropę amerykańską płacono 29,10 USD, czyli o 24 centów więcej.

Trzej członkowie kartelu - Iran, Kuwejt i Libia - forsują koncepcję obniżenia limitów produkcji na początku 2001 roku po serii podwyżek w tym roku. Przedstawiciel Iranu w OPEC, Hossein Kazempour Ardebili powiedział w poniedziałek, że minimalne redukcje powinny wynieść 1 mln baryłek dziennie i to bez względu na to czy cena surowca powędruje poniżej 22 USD za baryłkę, czy też będzie nieco wyższa. Wcześniej większość państw OPEC wskazywała na przedział 22-28 USD za baryłkę, jako najbardziej pożądaną cenę za surowiec sprzedawany przez te kraje. Za redukcją wydobycia ropy opowiedziały się wczoraj także Kuwejt, Libia i Indonezja.

Wczoraj na rynkach światowych podrożała także kawa. Zwyżka ponad 1-proc. była skutkiem ustanowienia przez Wietnam, obecnie drugiego dostawcy kawy na świecie, dolnej granicy ceny za eksportowane ziarno na poziomie 450 USD za tonę. W Londynie za tonę kawy Robusta żądano wczoraj 7 USD więcej, do 616 USD za tonę. Dealerzy uważają, że Wietnam nie może sobie pozwolić na hamowanie dostaw, gdyż nie ma pieniędzy,

T.B.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki