ONZ zwraca się do Wenezueli o pozwolenie na zbadanie sytuacji w kraju

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Zeid Ra'ad al-Hussein zwrócił się w piątek do rządu premiera Nicolasa Maduro, aby otworzył drzwi swego kraju przed delegacją ONZ i pozwolił jej zbadać na miejscu sytuację w Wenezueli.

"Nie zostaliśmy zaproszeni i nie pozwolono nam przyjechać. Jeśli sytuacja nie jest tak zła, jak mówią, to dlaczego nie pozwala się nam przyjechać? - zapytał Zeid.

Wysoki komisarz przedstawił w środę w ONZ-owskiej Radzie Praw Człowieka doroczne sprawozdanie dotyczące przestrzegania na świecie podstawowych swobód, w którym oświadczył, że wolność wypowiedzi, opinii i pokojowych zgromadzeń są w Wenezueli "deptane i drastycznie ograniczane".

"Brak tam również - oświadczył w związku z głosowaniem zwołanym przez rząd wenezuelski na 20 maja - minimalnych warunków do przeprowadzenia wolnych i wiarygodnych wyborów".

Caracas niezwłocznie zareagowało na tę ocenę i określiło ją jako "bezpodstawną i nieodpowiedzialną".

Zeid przypomniał, że odkąd przed niemal czterema laty objął swą funkcję, zwraca się bezowocnie o pozwolenie odwiedzenia Wenezueli dla siebie i swej ekipy.

"Zachodzi podstawowe pytanie: co chcą ukryć? To pytanie, na które nie chcą odpowiedzieć, a powinni" - powiedział wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych.

W tej sytuacji, podobnie jak w wielu innych przypadkach, ONZ jest zmuszona badać sytuację na odległość.

W sierpniu ubiegłego roku Biuro Wysokiego Komisarza ogłosiło raport sporządzony na podstawie rozmów i wywiadów telefonicznych z rozmówcami w Wenezueli. W tym dokumencie wskazano na powszechne pogwałcenia praw człowieka w Wenezueli. Podkreślono, że wenezuelskie siły bezpieczeństwa "stosują systematycznie i powszechnie przemoc" wobec demonstrantów i aresztowały arbitralnie co najmniej 5 000 osób; podczas przesłuchań wiele z nich torturowano i więziono. (PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil