REKLAMA

ONZ wzywa Pekin do przeglądu polityki odnośnie przestrzegania praw człowieka

2022-05-28 16:44
publikacja
2022-05-28 16:44
ONZ wzywa Pekin do przeglądu polityki odnośnie przestrzegania praw człowieka
ONZ wzywa Pekin do przeglądu polityki odnośnie przestrzegania praw człowieka
fot. POOL / / FORUM

Wezwałam władze Chin do przeglądu ich polityki w sferze walki z terroryzmem; Pekin powinien potwierdzić zgodność swoich działań z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka - oświadczyła w sobotę Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) Michelle Bachelet na zakończenie wizyty w Chinach.

Jak poinformowała agencja Reutera, Bachelet podkreśliła, że jej sześciodniowa podróż do Chin, która obejmowała m.in. wizytę w regionie Sinciang, "nie była śledztwem w sprawie polityki praw człowieka w tym kraju".

Pierwsza od 2005 roku wizyta UNHCR w Chinach została zrealizowana na zaproszenie rządu w Pekinie - podkreślono w komunikacie na stronie internetowej Wysokiej Komisarz. W planie podróży Bachelet znalazły się spotkania z "wysokimi rangą urzędnikami na szczeblu krajowym i lokalnym, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami biznesu i środowiskami akademickimi".

Wcześniej w sobotę stacja BBC ujawniła materiały obrazujące prześladowanie przez chińskie władze Ujgurów - mniejszości etnicznej zamieszkującej region Sinciang na zachodzie kraju. W pakiecie dokumentów wykradzionych z serwerów chińskiej policji znalazły się m.in. zdjęcia tysięcy Ujgurów zatrzymanych w obozach reedukacji, protokół policyjny nakazujący "strzelać, by zabić" w razie próby ucieczki oraz wykazy osób skazanych, często na wiele lat więzienia, za noszenie brody czy naukę islamu.

Bachelet w latach 2006-10 i 2014-18 pełniła urząd prezydent Chile. Stanowisko Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka objęła w 2018 roku. (PAP)

szm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki