ONZ: spór w Radzie Bezpieczeństwa ws. ataku w Syrii

Doszło do spóru w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o współodpowiedzialność za atak z użyciem broni chemicznej, w którym zginęły co najmniej 72 osoby, w tym kobiety i dzieci. Rosja twierdzi, że doszło do prowokacji ze strony opozycji.

Zastępca ambasadora Rosji Władimir Safronkow określił atak w Syrii mianem prowokacji zorganizowanej przez terrorystów. Safronkow przekonywał, że raporty na temat okoliczności zdarzeń w Chan Szajchun są niewiarygodne i przedstawiane są różne wersje rzekomego ataku. Przyznał, że doszło do bombardowania dokonanego przez wojska rządowe, ale twierdził, że pociski spadły na kontrolowaną przez opozycję fabrykę i magazyny amunicji, do których używano substancji chemicznych.

Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley odrzuciła te argumentację. Jej zdaniem wszystko wskazuje na działania wojsk Baszara al-Asada. Haley wytknęła Rosji blokowanie stanowczych decyzji w sprawie Syrii. "Rosja stała na drodze rozliczenia syryjskiego rządu. W ten sposób przymknęła oczy na barbarzyństwo. Rosja nie może uciec od odpowiedzialności za to, co się wydarzyło" - mówiła Haley, trzymając w rękach zdjęcia dzieci-ofiar ataku.

Ambasador Haley ostrzegła, że jeśli Rada Bezpieczeństwa nie podejmie zdecydowanych kroków w sprawie Syrii, Stany Zjednoczone wdrożą jednostronne działania. Występujący na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa przedstawiciel Syrii zapewnił, że rząd w Damaszku nigdy nie użył broni chemicznej.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski/em/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil