ONZ: przyjęto niewiążący pakt ws. uchodźców

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogromną większością głosów przyjęło w poniedziałek niewiążący pakt, przewidujący zwiększone wsparcie dla krajów, w których mieszka większość z ponad 25 milionów uchodźców na świecie. Przeciw paktowi głosowały tylko USA i Węgry.

Globalny Pakt ws. Uchodźców, za którym głosowało 181 państw (Republika Dominikańska, Erytrea i Libia wstrzymały się od głosu), wzmacnia też wspólną odpowiedzialność za pomoc tym, którzy zmuszeni są do ucieczki ze swoich krajów z powodu konfliktów bądź prześladowań.

Szef urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców Filipo Grandi napisał na Twitterze, że jest to "historyczny" pakt, akcentując starania o dzielenie się odpowiedzialnością za uchodźców.

Pakt ws. uchodźców jest odrębny od ONZ-owskiego paktu migracyjnego (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), przyjętego 10 grudnia na konferencji w Marrakeszu. Z podpisania tamtego niewiążącego dokumentu, mającego w założeniach upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie, zrezygnowały niektóre kraje, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA. Oficjalne ratyfikowanie dokumentu zaplanowano na 19 grudnia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil