REKLAMA

ONZ: potrzeba prawie 400 mln USD na pomoc humanitarną dla Afganistanu

2016-01-27 15:42
publikacja
2016-01-27 15:42

ONZ zaapelowało w środę o 393 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Afganistanu. Koordynator ONZ ds. humanitarnych Mark Bowden i premier Afganistanu Abdullah Abdullah prosili o wsparcie w transmitowanym na żywo programie afgańskiej telewizji państwowej.

Żołnierz w Afganistanie / fot. NATO Training Mission-Afghanistan / Flickr

Plan pomocy humanitarnej na 2016 rok obejmuje 3,5 mln Afgańczyków potrzebujących żywności, schronienia, dostępu do opieki zdrowotnej oraz wody pitnej.

Bowden wyraził uznanie dla działań podjętych przez społeczność zaangażowaną w udzielanie pomocy humanitarnej w 2015 roku. "Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy jeszcze bardziej wzmóc nasze działania oraz uratować życie większej liczbie osób w ciągu kolejnych 12 miesięcy" - zaznaczył.

W ubiegłym roku ONZ prosiła o wsparcie finansowe dla Afganistanu w wysokości 405 mln USD. Jak poinformował premier tego kraju, udało się zebrać 70 proc. tej kwoty, co pozwoliło na wyżywienie 540 tys. Afgańczyków oraz zapewnienie dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych dla 425 tys. osób w okresie od stycznia do września 2015 roku.

Jak poinformowało oenzetowskie Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, od stycznia do listopada ub.r. ponad 300 tys. Afgańczyków opuściło swoje domy ze względu na trwający od wielu lat konflikt zbrojny; to wzrost o 160 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2014 roku.

Afganistan, jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, regularnie nawiedzają też katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi. W wyniku jednego z nich, w październiku w północno-wschodniej prowincji Badachszan 130 tys. osób potrzebowało pomocy humanitarnej.(PAP)

mmi/ cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki