OFE, VAT i ZUS w Sejmie. Posłowie mogą nie zdążyć do końca roku

Przed 1 stycznia trzeba uchwalić likwidację OFE, zmiany w VAT i ZUS. Posłowie mogą nie zdążyć - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Plany budżetowe rządu na przyszły rok zakładają m.in. likwidację OFE i pozyskanie nawet kilkunastu miliardów złotych z tzw. opłaty przekształceniowej" - czytamy.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że gotowy jest też projekt pełnego oskładkowania około miliona zleceniobiorców, którzy po zmianach mogą zapłacić do ZUS dodatkowe 2–3 mld zł. Z kolei mali przedsiębiorcy mieliby zyskać od 1 stycznia 2020 r. na zmianie reguł płacenia składek.

Jak wskazuje "Rz", z planów może nic nie wyjść, jeśli zmian w prawie nie uda się uchwalić do końca roku. Dziennik przypomina, że na grudzień nie ma zaplanowanego żadnego posiedzenia Sejmu.

"Jedynie Senat opanowany przez opozycję wyznaczył posiedzenie na 17–18 grudnia, kiedy to mają zostać przyjęte poprawki do rządowego pomysłu na podwyżkę akcyzy za papierosy i alkohol oraz zmiany w Funduszu Solidarnościowym dla Osób Niepełnosprawnych, na który jeszcze w tym roku mają zostać przerzucone koszty wypłaty zasiłków pogrzebowych czy 13. emerytur. Wszystko wskazuje na to, że Sejm pewnie zbierze się 19 i 20 grudnia. Później jest już Boże Narodzenie i Nowy Rok. A proponowane przez Senat poprawki przewidują uszczuplenie 1,7 mld zł przewidywanych wpływów z wyższej akcyzy nawet o 700 mln zł" - czytamy.

W czwartek poinformowano, że drugie posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się w 12, 19 i 20 grudnia.

aop/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne