OECD podtrzymała prognozę wzrostu PKB na świecie w 2020 r. i 2021 r. na poziomie 3 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podtrzymała swoje szacunki globalnego wzrostu PKB na świecie w 2020 r. i 2021 r. na poziomie 3 proc. - wynika z listopadowej edycji raportu "Economic Outlook". OECD wskazuje, że rozwiązanie problemów w handlu może prowadzić do odbicia w gospodarce

(Pexels)

"OECD przewiduje, że światowa gospodarka wzrośnie o 3,0 proc. w 2020 r. i 2021 r., po wzroście o 2,9 proc. w 2019 r. - jest to najsłabsze roczne tempo wzrostu od czasu kryzysu finansowego" - napisano w raporcie.

"Wzrost PKB na świecie może być jeszcze słabszy, jeśli zmaterializują się negatywne czynniki zagrożenia dla perspektyw wzrostu, w skład których wchodzą - dalsza eskalacja napięć w handlu i zwiększenie ograniczeń dotyczących inwestycji transgranicznych, ciągła niepewność co do brexitu, brak bodźca stymulacyjnego, który zapobiegłby ostrzejszemu spowolnieniu w Chinach oraz słabości finansowe z wynikające z oddziaływania niższego tempa wzrostu PKB, wysokiego zadłużenia przedsiębiorstw i pogorszającej się jakości kredytowej" - dodano.

Analitycy OECD wskazują, że zmniejszenie napięcia w handlu mogłoby się przyczynić do odbicia w światowej gospodarce.

"Działania prowadzące do zmniejszenia niepewności związanej z polityką oraz poprawy średniookresowych perspektyw wzrostu PKB, do których zaliczyć można środki mające na celu przywrócenie pewności w zakresie polityki handlowej, zwiększyłyby zaufanie w gospodarce na całym świecie" - napisano w raporcie.

"W szczególności całkowite lub częściowe zniesienie ograniczeń handlowych wprowadzonych lub ogłoszonych w tym roku, pobudziłoby wzrost gospodarczy, choć niepewność co do przyszłej polityki handlowej prawdopodobnie utrzyma się" - dodano.

Według analityków niepewność dotycząca przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską pozostaje znacząca.

"Możliwość, że umowa handlowa między Brukselą a Londynem nie zostanie uzgodniona, stanowi negatywny czynnik ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB i źródło niepewności w zakresie polityki" - napisano.

"Gdyby po 2020 r. handel między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską powrócił do zasad ustalanych przez Światową Organizację Handlu, perspektywy dla wzrostu gospodarczego byłyby znacznie słabsze i bardziej niestabilne niż w innych przypadkach, szczególnie w krótkim okresie" - dodano.

Analitycy OECD wskazują, że wzrost PKB w Chinach może spowolnić mocniej niż oczekiwano.

"Szacujemy, że utrzymujący się spadek tempa wzrostu popytu krajowego o 2 pp. rocznie w Chinach spowodowałby znaczne spowolnienie globalnego wzrostu, zwłaszcza jeśli towarzyszyłoby mu pogorszenie globalnych warunków finansowych i zwiększona niepewność, podobnie jak w przypadku poprzedniego spowolnienia w Chinach w latach 2015–16" - napisano.

W ocenie OECD presja inflacyjna pozostanie łagodna, biorąc pod uwagę słabe perspektywy wzrostu.

"Przewiduje się, że w latach 2020–21 inflacja zasadnicza i bazowa w medianie dla gospodarek rozwiniętych wzrośnie do 1,5 proc., głównie w wyniku stopniowego wzrostu inflacji w wielu gospodarkach o najniższych stopach inflacji" - podano.

Dane/ prognozy na: 2019 2020 2021
Dane/ prognozy z: XI '19
Świat 2,9 3 3
Chiny 6,2 5,7 5,5
Strefa Euro 1,2 1,1 1,2
Japonia 1 0,6 0,7
USA 2,3 2 2

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.