REKLAMA
WEBINAR

OBWE krytykuje Węgry za nową ustawę medialną

2010-12-22 19:28
publikacja
2010-12-22 19:28
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) krytykuje władze Węgier za nową ustawę medialną. Dunija Mjatovic - przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów uważa, że ustawa nie ma precedensu w Unii Europejskiej i może ograniczyć wolność słowa.

W otwartym liście przestawicielka OBWE oceniła ustawę jako niedemokratyczną, która zagraża pluralizmowi mediów i likwiduje autonomię publicznych mediów. Dziennikarze poruszający ważne tematy polityczne mogą być represjonowani - ostrzegła Dunija Mijatovic.

Przedstawicielka OBWE podkreśliła, że ustawa medialna "centralizuje władzę nad mediami i prowadzi do autocenzury".

Zatwierdzona wczoraj (21 grudnia) ustawa głosi, że od nowego roku radio i telewizja publiczna oraz agencja prasowa (MTI) - połączone w jedną instytucję, mają przekazywać "wyważone informacje o charakterze polityczym". To samo dotyczy mediów komercyjnych i internetowych.

Dziennikarze muszą ujawnić swoje źzródła w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Za naruszenie ustawy prasa i media internetowe mogą otrzymać grzywnę w wysokości 90 tysięcy euro, a radio i telewizja nawet 700 tysięcy euro.

Za nadzór nad mediami odpowiada 5-osobowa Rada do Spraw Mediów. Jej członków wybiera na 9-letnią kadencję większość parlamentarna, a jej szefa premier.

W proteście przeciw uchwaleniu nowelizacji ustawy medialnej deputowani węgierskiej opozycji wyszli z sali obrad z zaklejonymi ustami. Niektóre węgierskie dzienniki ukazały się z białym stronami. Przed gmachem parlamentu protestowało ponad 2 000 studentów.

Informacyjna Agencja Radiowa
Źródło:IAR
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ano
było dokładnie jak u nas, a Orbana ujeżdżali jak Yaro.
~Takilos
Nie wiem co robiły media na Węgrzech, ale jeśli choc w 50%, manipulowały faktami, tak jak TVN czy GW, to nie dziwię się takiej ustawie...

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki