O krok od inwersji

2018-12-04 17:07
publikacja
2018-12-04 17:07
O krok od inwersji

Zgodnie z oczekiwaniami, po wczorajszych dużych wzrostach wywołanych szczytem G-20, dzisiaj inwestorzy mieli trochę czasu na refleksję i stonowanie nastrojów. O ile Hang Seng i Shanghai Composite zamknęły się na niewielkich plusach, Nikkei straciło aż -2,4%, ciągnąc za sobą resztę kontynentu. Na umiarkowanych minusach otworzyła się też praktycznie cała Europa, a poziomy indeksów nie zmieniały się niemal przez większość dnia, ciążąc jednak w dół w trakcie ostatnich dwóch godzin sesji. W tej chwili wydaje się, że wymazana zostanie około połowa wczorajszych wzrostów.

Największe od dekad zamieszki w Paryżu i innych francuskich miastach nie mają wprawdzie wielkiego wpływu na CAC40 (dotykają tylko niewielkiej części spółek), ale stawiają pod znakiem zapytania dalszą przyszłość E.Macron'a, który bije rekordy niepopularności. Francuski prezydent wyrównał właśnie najgorszy wynik swojego poprzednika, F. Hollande'a, uzyskując w ostatnim sondażu poparcie na poziomie 26% na znacznie wcześniejszym etapie kadencji. Trzeba się niestety obawiać, że kwestia podwyższenia podatku od paliw, zawieszonego dzisiejszą decyzją, jest tylko pretekstem do manifestacji coraz poważniejszych niepokojów społecznych, związanych m.in. z drugimi najwyższymi na świecie obciążeniami podatkowymi i niskim wzrostem. Z drugiej strony, niemal pewne jest, że porównywalne fale zamieszek będą wywołane próbami cięcia wydatków socjalnych, nawet jeżeli w „żółtych kamizelkach” pojawią się nieco inne osoby.

Do coraz poważniejszego konfliktu dochodzi w Wielkiej Brytanii, gdzie premier T. May nie chce ujawnić pełnego tekstu stanowiska prokuratora generalnego w sprawie porozumienia z UE. Geoffrey Cox stwierdza w nim, że obecny tekst porozumienia czyni z Królestwa de facto zakładnika Unii, której zgoda ma być wymagana, by mogło ono opuścić unię celną. Wielu obserwatorów twierdzi, że konflikt ma charakter poważnego kryzysu konstytucyjnego, jako że za publikacją głosował parlament. Nad zamknięciem sprawy Brexitu 11 grudnia zaczynają zbierać się ciemne chmury.

Kalendarz makroekonomiczny nie obfitował dziś w szczególnie ważne dane, jakiekolwiek znaczenie miała tylko publikacja inflacji PPI (producenckiej) w Europie. Wyniosła ona 4,9% r/r i okazała się wyższa niż konsensus (4,5% r/r), sugerując, że ostatnie ujemne niespodzianki na poziomie wzrostu cen dla konsumentów mogły być wypadkiem przy pracy. Dane dotyczą jednak października, więc z uwagi na opóźnienie ich wpływ na rynek jest niewielki.

Wystarczyło lekkie ostudzenie nastrojów, by amerykańskie rentowności kontynuowały marsz w dół. Na środkowym odcinku krzywej (3-5 lat) doszło już do inwersji, a kilkunastopunktowa różnica między obligacjami 10-letnimi i 2-letnimi sugeruje, że spadkową krzywą możemy zobaczyć jeszcze w grudniu. Nie jesteśmy pewni, czy taka była rzeczywiście intencja J.Powell'a przy ostatnich wypowiedziach. W tej chwili został ponownie uwięziony między ryzykiem silnej przeceny akcji w przypadku niedostatecznych zmian w komunikacie, a brakiem wiary w determinację Komitetu, by realizować niezależną politykę pieniężną bez oglądania się na S&P500.

WIG20 wzrósł na zamknięciu o +0,7%, mWIG40 o +0,7%, a sWIG80 o +0,3%. To wszystko działo się przy wysokich obrotach, które na dużych spółkach wyraźnie przekroczyły 900 mln zł. Dziś szczególną uwagę warto zwrócić jednak na mWIG40, który naruszył linię trendu spadkowego i staje przed techniczną szansą na znacznie większe wybicie.

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki