REKLAMA
WEBINAR

Amerykański gigant buduje superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją

2023-06-03 08:00
publikacja
2023-06-03 08:00

Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (SI), buduje w Izraelu superkomputer o nazwie Israel-1, który będzie jednym z najszybszych w swoim rodzaju.

Amerykański gigant buduje superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją
Amerykański gigant buduje superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją
fot. Tyrone Siu / / FORUM

Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy kosztem setek milionów dolarów i jest jedną z najbardziej istotnych i kluczowych inwestycji Nvidii w ostatnich latach - poinformowała firma.

Israel-1, który według firmy będzie jednym z najszybszych superkomputerów na świecie, ma osiągnąć zdolność operacyjną do końca 2023 roku.

"Sztuczna inteligencja jest najważniejszą siłą technologiczną w obecnym czasie" - powiedział Gilad Shainer wiceprezes w firmie Nvidia.

"Israel-1 to duża inwestycja, która pomoże nam napędzać innowacje w Izraelu i na całym świecie" – dodał.

Agencja Reutera pisze, że w trakcie pracy nad superkomputerem Nvidia współpracowała z 800 start-upami w Izraelu oraz dziesiątkami tysięcy inżynierów oprogramowania.

Systemy sztucznej inteligencji analizują ogromne zbiory danych i wymagają zarówno ultraszybkiej wydajności obliczeniowej, jak i ogromnej pamięci. Rozwój aplikacji SI, takich jak ChatGPT firmy OpenAI, stawia nowe wyzwania przed sieciami w centrach danych.

Oczekuje się, że system o nazwie Israel-1 zapewni wydajność do ośmiu eksaflopów do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jeden eksaflop umożliwia wykonanie 1 kwintyliona - lub 1 000 000 000 000 000 000 - obliczeń na sekundę.

mma/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
thiasotis
Kilkaset milionów dolarów to tak jakby roczny budżet tvp. Moglibyśmy mieć już chyba z 8 takich.
159120br
Czym żywi się AI? Danymi! Kto ma najwięcej danych? Bóg! Kto jest stworzony na podobieństwo Boga i ma link duszy do niego? Człowiek! Dlatego rozrastający się AI, podejmujący już samodzielnie decyzje, będzie dążył do kontrolowania ludzi i konkurowania z Bogiem. Jest to największe niebezpieczeństwo ludzkości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Zle myslisz. AI przetwarza zbyt duże ilości danych aby w pełni nad tym panować.
konrad_wk
Dodam tylko, że w Polsce stosuje się tzw długi system miar. Eksaflop to, o ile się nie mylę 10^15, po Polsku ta liczba nazywa się biliard. 8 eksaflopów to 8 biliardów. Fajnie byłoby o tym pamiętać, szczególnie przy nowinkach technicznych.
konrad_wk
sam się skoryguję - eksaflop to 10^18, czyli trylion, nadal brakuje do kwintyliona. Pozdrawiam :-)

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki