REKLAMA

Nowy tydzień, stare problemy

2020-02-10 18:28
publikacja
2020-02-10 18:28
Nowy tydzień, stare problemy

Nowy tydzień w Europie inwestorzy rozpoczęli ze starymi problemami. Rynki nadal obawiają się negatywnych reperkusji związanych z koronawirusem. Choć w Chinach formalnie pracownicy wracają po długiej przerwie do swoich zakładów, odsetek „absencji” według pierwszych doniesień jest niepokojąco wysoki. W poniedziałek zdecydowana większość parkietów Starego Kontynentu świeciła na czerwono - w momencie pisania komentarza, niemiecki DAX traci 0,2% a francuski CAC40 0,3%. Spadki pojawiły się również Azji, za wyjątkiem indeksu Shanghai Composite, który zyskał 0,5%. Odbijające chińskie akcje są niewątpliwie zasługą „drużyny narodowej”, a także interwencji Ludowego Banku Chin, który pompuje w rynek kolejne miliardy juanów.

Wnioskując po zachowaniu głównych rynków akcyjnych, chiński koronawirus jest traktowany w kategorii zdarzenia jednorazowego. Uważamy taką diagnozę za błędną, a zachowanie surowców i obligacji znacznie lepiej dyskontuje w tym momencie jego rzeczywisty wpływ na globalny PKB w 1Q2020. Choć tak zwana „drużyna narodowa” jest w stanie interweniować na rynku kapitałowym poprzez dostarczanie dodatkowej płynności, fizyczne zakupy surowców, w tym np. miedzi nie wchodzą już w grę. Dlatego też nie bez powodów miedź określana jest przez analityków na całym świecie jako „Dr. Cooper” - jej ceny w sposób wyprzedzający sugerują przyszłe perspektywy gospodarcze, a póki co ceny „czerwonego metalu” nie wykazywały tak dużej ochoty do odrabiania strat jak chociażby akcje.

W kontekście polskiego indeksu blue chipów swoje „trzy grosze” wniosła dziś polityka. Mamy tutaj na myśli wypowiedź wiceministra J. Sasina, który stwierdził, że zaoferowana przez PKN Orlen cena 7 zł za jedną akcję Energi jest „absolutnym minimum”. Przypomnijmy, że na początku grudnia płocki koncern ogłosił wezwanie do sprzedaży 100% akcji Energi po 7 zł za akcję (na zamknięciu jedna akcja kosztowała wówczas 6,77 zł). Władze spółki tłumaczą ruch akwizycyjny chęcią budowy koncernu „multi-utility” z aspiracjami międzynarodowymi. Przy okazji warto zaznaczyć, że nie jest to na ten moment jedyny cel akwizycyjny PKN Orlen - spółka aktualnie uczestniczy w procesie przejęcia innego potentata paliwowego na rynku polskim, czyli Lotosu. Od początku listopada akcje Orlenu przeceniły się o ponad 30% - nie ulega wątpliwości, że tak duża skala akwizycji może wiązać się ze sporymi kosztami dla spółki. Orlen został przeceniony dziś o 2,9%, nie była to jednak najsłabsza spółka w indeksie. W tej kategorii równą formę utrzymuje JSW, której akcje potaniały o 3,1%.

WIG20 zakończył ostatecznie poniedziałkową sesję ze spadkiem o 0,8%, osiągając przy tym marne obroty na poziomie 514 mln zł. Kosmetyczna zniżka pojawiła się również w przypadku mWIG-u (-0,1%), natomiast na plusie zamknął się sWIG80 (+0,2%).

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki