Inwestorzy się doczekali. Bitcoin pokonał poziom 6 000 dolarów

Inwestorzy na rynku kryptowalut się doczekali. Bitcoin przekroczył poziom 6 tys. dolarów, po raz pierwszy od listopada. I to pomimo kradzieży bitcoinów, jaka miała miejsce na giełdzie Binance zaledwie dwie noce temu. Pozostaje pytanie, czy bitcoinowi uda się przebić ten poziom na trwałe?

Minirajd na bitcoinie ponownie odbył się, jak to ostatnio bywa, po północy, czyli w czasie, kiedy aktywni są głównie inwestorzy z rynków azjatyckich. Wtedy to kurs bitcoina wzrósł o 200 dolarów, wychodząc wyraźnie ponad poziom 6 tys. dolarów, choć nie oddalając się od niego na razie na zbyt bezpieczną odległość. Przed południem kurs najpopularniejszej kryptowaluty waha się około 50-70 dolarów ponad okrągłym poziomem. Dzisiejsze maksimum na poziomie 6 076,65 dolarów jest nie tylko najwyższym kursem bitcoina w tym roku, ale najwyższym kursem od 14 listopada ubiegłego roku.

(Coindesk)

Choć wzrost ceny bitcoina ostatniej nocy nie należał do wybitnie dużych, kryptowaluta podrożała o 4%, to przebicie okrągłego poziomu, niewidzianego na rynkach od sześciu miesięcy, rozgrzało wyobraźnię inwestorów. Niektórzy widzą już analogię z rokiem 2015, kiedy to okręt flagowy rynku kryptowalut zakończył ostatnią dużą bessę i rozpoczął budowanie fundamentów pod nową hossę. Wtedy także bitcoin kilka miesięcy przebywał pod oporem na poziomie 300 dolarów, by potem zdecydowanie go przebić i już nigdy nie powrócić niżej.

Na wyobraźnię inwestorów działają tegoroczne stopy zwrotu na bitcoinie. W ciągu ostatnich 30 dni na bitcoinie można było zarobić 15 proc., w ciągu trzech miesięcy już 68 proc., natomiast od minimum w połowie grudnia na poziomie 3131 dolarów stopa zwrotu na bitcoinie sięga ponad 85 proc. Trzeba jednak pamiętać, że na tym rynku można nie tylko zyskiwać, ale i tracić, nawet cały kapitał. Na rynku kryptowalut dominują inwestorzy indywidualni, którzy w większości podejmują decyzje inwestycyjne pod wpływem emocji, co wpływa na to, że rynek ten jest niesamowicie zmienny.

Tym razem zielony kolor nie dominuje na całym rynku kryptowalut. Choć największe tokeny zyskują, to wzrosty są dużo mniejsze niż na bitcoinie, a sporo kryptowalut notowanym jest poniżej swoich kursów sprzed doby. Ethereum zyskuje tylko 0,2 proc., ripple 0,13 proc., litecoin 0,4 proc., a bitcoin cash 1,1 proc., to EOS spada o 0,77 proc.

(Coin360)

Za pozytywnym scenariuszem rozwoju na rynku kryptowalut przemawia głównie to, że rynek zdecydowanie nie zwraca uwagi na wydarzenia o negatywnej wymowie, jakie miały miejsce w tym roku. Ostatnie to wielka kradzież 7 tys. bitcoinów z giełdy Binance, która początkowo wywołała na bitcoinie ruch w dół, powstrzymany jednak stanowczo nad poziomem 5,7 tys. dolarów. Kilka dni wcześniej media pisały o aferze wokół stablecoina Tether, a jeszcze wcześniej o potencjalnym zakazie kopania kryptowalut przez Chiny. Inwestorzy wydają się zwracać uwagę bardziej na pozytywne informacje, jak planowane oferowanie pośrednictwa w kupnie/sprzedaży bitcoinów dla inwestorów instytucjonalnych przez jednego z największych graczy na rynki inwestycyjnym, Fidelity Investments.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 malyczek

Bitcoin wciąż rośnie i oby rósł dalej niech teraz jeszcze kwitnie rynek kopalniany i będę spełniona. Szkoda tylko, że ceny prądu w Polsce rosną... Nawet jedyna polska firma dalej utrzymująca się na rynku, musiała przenieść swoje serwerownie poza Polskę. Może trzeba pójść za przykładem PNT i inwestować póki można

! Odpowiedz
13 4 skasowane_konto

odcinek z serii: Naganiacze znów skroili naiwniaków.

! Odpowiedz
2 16 lightning_network

raczej z serii:
Ci, którzy mieli cojones by wejść po 3 tys usd pół roku temu (wtedy, gdy banksterzy lansowali fake newsy o "spirali śmierci" na bitcoinie) - dziś ze spokojem patrzą na wykres.
Parafrazując Marka Twaina: informacje o śmierci bitcoina okazały się przedwczesne :))

! Odpowiedz
2 2 phob

chłopie wsiadaj do furmanki i nie zawracaj głowy

! Odpowiedz
1 2 andybrandy

a jak wygląda ten zapis w przyapdku karty debetowej i konta ror ? Jest jakiś większy ?

! Odpowiedz
6 4 marxs

niby dolar prawie bezwartościowy ale 6000 za niewielki zapis magnetyczny na dysku twardym to chyba o wiele za wiele

! Odpowiedz
1 4 hfjdj

A tacy inteligentni ludzie jak ty to mysla ze na czym jest dolar zapisany?

! Odpowiedz
0 0 krypsy

Bitcoina nie da się "zapisać na dysku". Jeśli nie rozumiesz co to jest to nie dziwne, że nie widzisz w tym wartości.

! Odpowiedz
12 6 sel

Ostatnia szansa uciec z tego badziewia nikomu do niczego nie potrzebnego tylko do dmuchania BALONU. dla naiwnych

! Odpowiedz
2 15 lightning_network

Oczyma wyobraźni widzę opasłego bankstera z cygarem w zębach, cedzącego powyższe słowa... I wcale się temu nie dziwię.

:))

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada lightning_network

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 3 marxs

nie dla naiwnych tylko głupich i chciwych a tak gołym okiem widać dystrybucję i szukanie na chama właśnie głupich i chciwych

! Odpowiedz
13 22 lightning_network

Bardzo dobrze, że po szaleństwie 2017 roku - w 2019 pojawiają się małe, stabilne wzrosty. Dzięki temu wzrost mocy obliczeniowej sieci ma tym razem szansę nadążyć za wzrostem ceny - a to z kolei oznacza: stabilne wzrosty.

I koło się zamyka... :)

! Odpowiedz
8 13 lightning_network

P.S. a chińczyk głupi nie jest - możliwy Rajd Świętego Mikołaja (a w zeszłym roku był rachityczny) oraz pewny Halving dokładnie za rok. A rok szybko mija... :)

! Odpowiedz
0 7 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada lightning_network

Jest na pewno ciekawie. Ale pojawiaja sie od czasu ziarnka gorczycy w tym miodzie jak ten ostatni udany atak na Binance z wczoraj. Platnosci BTC wciaz sa niewygodne, chowanie portfela pod kluczem sprawia ze tracisz plynnosc i ladujesz BTC "do skarpety" Oplaty ktore sobie naliczaja gieldy tez nie sa wcale takie male. Do tego dochodzi cala masa podejrzanych brokerow. Przypominam ze Mt Gox byl swojego czasu najwieksza gielda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 lightning_network odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

jeśli Lightning Network będzie działać zgodnie z planem - ludzie zaczną rozliczać się w bitcoinach i w końcu zaczną przeliczać rzeczy materialne do bitcoina. Tak wyrażane ceny będą sukcesywnie spadać. Np. 1 usd będzie kosztował 16 tys satoshi i będzie coraz tańszy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,53% 3,8649
2019-11-15 22:59:00
EUR/PLN -0,31% 4,2691
2019-11-15 22:59:00
EUR/USD 0,27% 1,1052
2019-11-15 22:59:00
CHF/PLN -0,74% 3,9025
2019-11-15 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil