Nowy sposób oszustów na OLX: proszą o przelew i kradną tożsamość

analityk Bankier.pl

Jeśli kupujący na OLX.pl poprosi Was o przesłanie przelewu na 1 zł w celu weryfikacji tożsamości, możecie być pewni, że to oszust, który chce skraść tożsamość. W ten sposób założy konto na Allegro.pl, wykorzystując skradzione dane i zacznie wyłudzać pieniądze.

„Przeczytałam pana artykuł o przelewach na 1 zł i jestem mocno zaniepokojona. Sprzedaję różne rzeczy na OLX i wczoraj jeden z kupujących poprosił mnie o przelanie 1 zł w celu potwierdzenia moich danych – boi się zostać oszukany. Przesłałam potwierdzenie przesłania tej złotówki, ma więc moje dane i numer konta. Nie ma jednak skanu moich dokumentów. Czy w takiej sytuacji może założyć na moje dane konto w banku?”

(fot. leungchopan / YAY Foto)

To jeden z maili, które dostaliśmy na skrzynkę redakcyjną. Wszystko wskazuje na to, że jest to próba oszustwa sprzedawców korzystających z serwisu OLX. Potencjalny kupujący raczej nie założy konta w banku, ale przelew weryfikujący może wykorzystać do aktywacji profilu na Allegro. W serwisie wykop.pl jeden z użytkowników opisuje, że dostał podobną prośbę. W tym przypadku kupujący argumentował konieczność wykonania przelewu na złotówkę zakupem ubezpieczenia do paczki.

Oszuści proszą, by pod żadnym pozorem nie zmieniać kwoty przelewu i tytułu zlecenia. W tytule obok ciągu znaków zawierających identyfikator transakcji znajduje się wyraźne wskazanie, że chodzi o aktywację konta użytkownika XXX. Serwis Allegro pozwala zarejestrować konto bez wykonywania przelewu, ale żeby sprzedać towar trzeba potwierdzić tożsamość. Tę operację wykonuje się właśnie poprzez zlecenie przelewu na 1 zł.

Założenie konta na prawdziwe dane stwarza duże pole do nadużyć. Oszust może wystawić fikcyjne towary i przyjmować za nie należność. Gdy przejmie pieniądze od klientów, zniknie. Policja zapuka wówczas do nieświadomego klienta, który wysłał kupującemu z OLX przelew na 1 zł.

Metoda „na kupującego” to kolejna modyfikacja znanej od dawna metody „na pracodawcę”. W tym przypadku oszuści zamieszczali fałszywe ogłoszenia o pracę, a potencjalnym kandydatom kazali potwierdzić tożsamość. Mieli oni wysłać przelew na 1 zł. Ten aktywował konto w banku, które służyło później do wyłudzania pożyczek i prania brudnych pieniędzy.

Na łamach Bankier.pl wielokrotnie przestrzegaliśmy przed oszustami wykorzystującymi przelewy na 1 zł do kradzieży tożsamości. Metoda ta trafiła w końcu pod lupę Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazała bankom uszczelnić procedury tak, by oszuści nie mogli klonować rachunków bankowych na skradzione dane. Niestety wszystko wskazuje na to, że oszuści znaleźli nowy sposób kradzieży tożsamości i oszukiwania klientów.

Ten wirus podszywa się pod aplikację mobilną banków i kradnie dane

Ten wirus podszywa się pod aplikację mobilną banków i kradnie dane

Związek Banków Polskich ostrzega przed wirusem, który potrafi podszyć się pod aplikację mobilną banku. W efekcie cyberoszuści są w stanie przechwycić dane użytkownika, kody SMS i numery kart. Na celowniku są klienci 6 banków działających w Polsce.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 ~Drzewo

Znowu Bitcoin wygrywa. Pseudonimowe transakcje za pośrednictwem protokołu BTC nie dają szans oszustom do nadużyć.

! Odpowiedz
6 6 ~Sceptyk

I policji na odzyskanie skradzionych i wpakowanych w ten system pieniędzy....

! Odpowiedz
1 6 ~BTC odpowiada ~Sceptyk

Przecież system jest przejrzysty i każdy może śledzić wszystkie transakcje, policja również.
Ostatnio udało im się nawet odzyskać skradzione krypto waluty:
http://www.tvp.info/25221843/cyberzlodzieje-wpadli-na-kradziezy-kryptowaluty

! Odpowiedz
3 6 ~ppp odpowiada ~BTC

Wierzysz jeszcze w propagandę z TVP?

! Odpowiedz
1 2 ~Sceptyk odpowiada ~BTC

Przeczytaj http://prnews.pl/hydepark/ciemna-strona-kryptowalut-odzyskal-skradzione-pieniadze-ale-musi-je-oddac-3386780.html

! Odpowiedz
0 2 ~BTC odpowiada ~Sceptyk

Tylko zauważ, że okradani są pośrednicy, czyli giełdy. Jak nie jesteś spekulantem, tylko użytkownikiem i nie korzystasz z pośredników to nic nie grozi. Trzeba tylko zabezpieczyć swój portfel i nikt nic nie ukradnie.

! Odpowiedz
0 21 ~kretynizm

Za chwilę będę musiał iść na pocztę z gotówką po stempel na przelewie zamiast płacić Internetem.Jakaś paranoja. To banki powinny weryfikować zakładających konto. Jak kupię cokolwiek przez Internet od kogokolwiek to znaczy że ten od którego kupiłem może otworzyć na tej podstawie milion kont ? Polska paranoja braku ochrony klienta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Przemek

nie przeczytałeś artykułu. nie chodzi o zapłacenie za produkt tylko o zwrotną opłatę weryfikującą twoje dane (na podstawie danych konta z którego wyslałeś)

! Odpowiedz
0 4 ~Mike

Nic się nie zmienia i nie zmieni, zawsze będą ludzie, którzy nabiorą się na takie przekręty czy inne typu: metoda na wnuczka itp. Psychologia i tyle. Jedyny moim zdaniem sposób walki z takimi wałkami to profilaktyka: czyli nagłaśniać i trąbić gdzie się da. Od kiedy Policja i prasa zaczęły nagłaśniać oszustwa metodą na wnuczka, coraz więcej wnuczków wpada i coraz mniej oszukanych.
Podobne wałki robili na portalach social lending. Ktoś chciał pożyczyć kasę i jakiś oszust, który nie pożyczył przez 3 lata nikomu ani złotówki prosił o przesłanie skanów dokumentów celem weryfikacji......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~_sn

"Potencjalny kupujący raczej nie założy konta w banku" - oczywiście, że założy, sami o tym pisaliście w zeszłym roku: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wygodne-ale-ryzykowne-Te-banki-maja-jeszcze-konta-na-przelew-7277903.html a jeszcze dwa miesiące temu mój znajomy w ten sposób konto otworzył. Jedne co, to konto potwierdzone przelewem, bez osobistej wizyty w banku ma ograniczenia co do wysokości salda i wykonywanych transakcji(na tyle jednak duże, że spokojnie można ich użyć do kradzieży)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne