REKLAMA

Nowy rząd Niemiec rozważa wprowadzanie obostrzeń i obowiązek szczepień

2021-11-25 17:42
publikacja
2021-11-25 17:42
Nowy rząd Niemiec rozważa wprowadzanie obostrzeń i obowiązek szczepień
Nowy rząd Niemiec rozważa wprowadzanie obostrzeń i obowiązek szczepień
fot. Andreas Gora / / ddp images

Annalena Baerbock, szefowa Zielonych, zapowiada, że nowy rząd „da sobie 10 dni na sprawdzenie”, czy obecne środki ochrony przed pandemią i szczepienia są wystarczające. W przeciwnym razie rząd z ekspertami będzie rozważać wprowadzanie kolejnych środków – pisze czwartkowy „Die Welt”.

W ramach walki z czwartą falą koronawirusa, w środę weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przed infekcjami, zainicjowana przez partie wchodzące w skład nowej koalicji rządowej SPD – Zieloni – FDP. Od teraz to władze poszczególnych krajów związkowych będą decydować np. o zamawianiu masek oraz konieczności ich stosowania, o wprowadzaniu ograniczeń kontaktu lub organizowania imprez. Zgodnie z przyjętymi założeniami, 9 grudnia prawo to ma zostać poddane weryfikacji i w razie potrzeby - zaostrzone.

Czołowi politycy CDU/CSU naciskają jednak na szybsze tempo. „Podjęte środki prawdopodobnie nie wystarczą. Planowana na 9 grudnia ocena to o wiele za późno, już teraz musimy działać intensywnie” – stwierdził Ralph Brinkhaus (CDU) w środę wieczorem na antenie stacji ARD. Jeszcze wcześniej premier Kraju Saary Tobias Hans (CDU) wezwał do szybkiego spotkania w tej sprawie szefów rządów krajów związkowych, najlepiej jeszcze w tym tygodniu.

Wg informacji dpa, kanclerz Angela Merkel (CDU) zaproponowała we wtorek wieczorem liderom nowej koalicji rządowej „znaczne zaostrzenie środków w związku z grożącym przeciążeniem służby zdrowia”. Jak dodaje „Bild”, Merkel wezwała do wprowadzenia lockdownu już od czwartku, ale SPD, FDP i Zieloni odrzucili tę propozycję.

Prezentując w środę umowę koalicyjną między SPD, Zielonymi i SPD, przyszły kanclerz Olaf Scholz (SPD) ogłosił powołanie przy urzędzie kanclerskim stałego federalnego zespołu kryzysowego. Jego zdaniem organ ten powinien rozpocząć pracę, zanim jeszcze zacznie urzędować nowy rząd. „Chodzi o zorganizowanie stałego, profesjonalnego monitoringu tej sytuacji (…) tak, aby wszystkie dzienne i tygodniowe dane były dostępne, żeby natychmiast móc wyciągać z nich niezbędne wnioski” – podkreślił Scholz.

„Sytuacja spowodowana pandemią w Niemczech staje się z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna, liczby chorych rosną, oddziały intensywnej terapii są na granicy” – zaznacza „Die Welt”. W czwartek liczba osób, które zmarły w związku z Covid-19, przekroczyła próg 100 tys., a tylko w ciągu ostatniej doby – 351 osób. Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła o rekordowe 75 961 przypadków, a zapadalność tygodniowa jest na wysokim poziomie 419,7.

Baerbock nie wyklucza obowiązkowego szczepienia dla wszystkich. Szef FDP Christian Lindner opowiedział się za uprzednim zasięgnięciem opinii w tej sprawie u konstytucjonalistów, z uwagi na „dużą kontrowersyjność”. Dopiero po wydaniu pozytywnego opinii prawnych będzie czas na „decyzje polityczne”, dotyczące kolejnych kroków w sprawie obowiązku szczepień.

Bettina Stark-Watzinger (FDP), desygnowana na federalna minister edukacji, podkreśla, że chce uniknąć zamykania szkół, nawet pomimo wysokich wskaźników infekcji, aby uczniowie „nie cierpieli na deficyty edukacyjne”.

Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła w czwartek 25 listopada o zatwierdzeniu szczepionki Biontech dla dzieci od 5 roku życia. W Niemczech, jak poinformował ustępujący minister zdrowia Jens Spahn, od 20 grudnia będzie dostępnych dla dzieci 2,4 mln dawek szczepionki.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Niemcy powinno jednak bombardować się co 50 lat, bez powodu, bez podania przyczyny .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki