REKLAMA

Nowy program PiS dla firm to pułapka w uldze na ZUS

2019-09-26 06:27
publikacja
2019-09-26 06:27

Mali i średni przedsiębiorcy mogą nie wypracować minimalnej emerytury, jeśli zdecydują się płacić niższe składki. Rząd, promując nowy program 500 minus dla firm, o tym ich nie uprzedza - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. YIANNIS KOURTOGLOU / / Reuters

Dziennik przypomina, że minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz ma w poniedziałek prezentować posłom propozycje zmian w zasadach opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców. Składki mają być niższe o ok. 500 zł dla małych i średnich firm, które spełnią łącznie dwa kryteria – przychody do 10 tys. zł i dochód do 6 tys. zł miesięcznie. Eksperci jednak alarmują, że rząd nie mówi wszystkiego.

"Premier Morawiecki reklamuje swoje rozwiązanie jako najlepsze z możliwych. I właśnie dlatego z dużym niepokojem czekam na szczegółowe rozwiązania" – stwierdził prof. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

DGP wyjaśnia, "gdzie jest pułapka". "Powszechny system emerytalny działa na prostej zasadzie: wysokość świadczenia na starość zależy od kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego wyliczone świadczenie okazuje się niższe od ustawowej emerytury minimalnej (obecnie 1100 zł brutto), to ZUS dopłaca do tej wysokości. Ale tylko pod warunkiem osiągnięcia wymaganego stażu: dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn – 25 lat pracy. Szkopuł w tym, że jest jeszcze zasada proporcjonalności, na której opiera się cały system. Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach przy obliczaniu okresów składkowych miesiące, w których składki były obliczone od podstawy niższej niż minimalna pensja, uwzględnia się tylko częściowo" - czytamy w gazecie.

Dziennik podaje przykład. "Jeżeli składka jest odprowadzana przez cztery miesiące w kwocie wyliczonej od połowy minimalnego wynagrodzenia, to do okresu składkowego nie liczy się czterech miesięcy, lecz tylko dwa" – wyjaśniła Bogusława Nowak-Turowiecka, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

"Analogicznie, jeśli przedsiębiorca przez 20 lat będzie opłacał +preferencyjne+ składki, to dla osiągnięcia minimalnej emerytury będzie musiał pracować dłużej, nawet o 10 lat, bo do okresu składkowego zaliczy tylko 10" - czytamy. "Albo na koniec życia dostanie grosze" – dodała ekspertka.(PAP)

autor: Mieczysław Rudy

rud/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (18)

dodaj komentarz
marxs
Mali i średni przedsiębiorcy mogą nie wypracować minimalnej emerytury-czy ty PISmaku rozumiesz co PISzesz przecież ZUS już zbankrutował a obecnie bankrutuje PISi grajdoł żadnych emerytur nie będzie podobnie jak nie maj już służby zdrowia
jacek-19
No i wyszło szydło z pisowskiego wora .
po_co
Chwila moment, a przedsiębiorca to przygłup ?
Ja bym bardzo chciał aby moja emerytura spędzała tylko mnie sen z powiek.

Jak komuś bardzo przeszkadza, że będę miał niską emeryturę to proponuję zastosować poselski próg podatkowy. Jeżeli moje dochody zaczną być opodatkowane od kwoty 30 tys. zł to rocznie
Chwila moment, a przedsiębiorca to przygłup ?
Ja bym bardzo chciał aby moja emerytura spędzała tylko mnie sen z powiek.

Jak komuś bardzo przeszkadza, że będę miał niską emeryturę to proponuję zastosować poselski próg podatkowy. Jeżeli moje dochody zaczną być opodatkowane od kwoty 30 tys. zł to rocznie zostanie mi w kieszeni dzięki temu 5100 zł, w okresie 40 lat pozwoli to na zaoszczędzenie 204 tyś. zł czyli będzie na emeryturę albo na zakup nieruchomości w celach wynajmu.

Co więcej to są moje pieniądze więc czy wydam je na emeryturę czy na radosne wakacje w Tajlandii to jest mój problem, a nie polityków i związkowców.
brunon3444
nie dla Jarka elektoratem są tylko socjalistyczne przygłupy które myślą że pieniądze się biorą z wora św Mikołaja .Jarek nie będzie rządził od następnej kadencji !!! zrobi koalicję z komuchami z SLD albo Razem żeby realizować swój program.
sztos1
ha ha ha znowu pier..lenie o SZO..NIE .
jasiek2017
Najlepsze jest to, że PiS pracuje nad tym aby wszyscy mieli takie same emerytury bez wzgledu na wysokosc skladek. A jak ktos chce lepiej zyc to musi sobie sam odlozyc na starosc lub miec hojne dzieci.

https://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/608173,zus-emerytura-obywatelska-demografia-emeryci-spowolnienie-gospodarka.
Najlepsze jest to, że PiS pracuje nad tym aby wszyscy mieli takie same emerytury bez wzgledu na wysokosc skladek. A jak ktos chce lepiej zyc to musi sobie sam odlozyc na starosc lub miec hojne dzieci.

https://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/608173,zus-emerytura-obywatelska-demografia-emeryci-spowolnienie-gospodarka.html

grzegorzkubik
PIS obniżyło podatki w latach 2005 - 2007 i znów to robi. Nie zapomnijmy też że PO przywróciło składkę rentową obniżoną przez PIS. A teraz info z TVP. Część przedsiębiorców cieszy się z podwyżek wynagrodzeń a chodzi o popyt np. na usługi. Chodzi o to by więcej ludzi chodziło do pubów do fryzjera i by więcej PIS obniżyło podatki w latach 2005 - 2007 i znów to robi. Nie zapomnijmy też że PO przywróciło składkę rentową obniżoną przez PIS. A teraz info z TVP. Część przedsiębiorców cieszy się z podwyżek wynagrodzeń a chodzi o popyt np. na usługi. Chodzi o to by więcej ludzi chodziło do pubów do fryzjera i by więcej kobiet robiło sobie tipsy w salonach kosmetycznych. Wyższe wynagrodzenia to dalszy wzrost popytu, wzrost sprzedaży detalicznej. Pan Kowalski może podwyższyć pensje barmanowi ale pod warunkiem, że ochroniarz też zarobi więcej. Bogatszy ochroniarz przyjdzie z kumplami do pubu na piwo i kawę.
jasiek2017
Proponuje podwyzke do 10 tys netto miesiecznie dla kazdego nawet bezrobotnego. Caly Swiat bedzie walil do Polski drzwiami i oknami.
W koncu z kranu poplynie gorzala, mleko pod drzwiami bedzie stalo za darmo a ze scian poplynie miod.
psokal
Z roku na rok rząd chce zabrać obywatelom kilkadziesiąt miliardów złotych więcej żeby na siłę zrównowarzyć budżet. Jednocześnie usłyszałeś w TVP że kilka podatków zostało obniżonych. Na prawdę nie widzisz że zostałeś okłamywany?
sztos1
pis obniżyło składkę rentową o 3pkt z 13 do 10 a potem z 10 na 6 ale to miało juz uderzyć w PO [ 2008 ] Potem PO PODNIOSŁO JA Z 6% na 8% . Zatem nie wolno pisać tak " Nie zapomnijmy też że PO przywróciło składkę rentową obniżoną przez PIS " . Idąc za ciosem . Pis rządzi już prawie 4 lata ale pis obniżyło składkę rentową o 3pkt z 13 do 10 a potem z 10 na 6 ale to miało juz uderzyć w PO [ 2008 ] Potem PO PODNIOSŁO JA Z 6% na 8% . Zatem nie wolno pisać tak " Nie zapomnijmy też że PO przywróciło składkę rentową obniżoną przez PIS " . Idąc za ciosem . Pis rządzi już prawie 4 lata ale nie cofnął tej podwyżki PO NA 6% [ PODOBNIE JAK VAT 23] ale ja usankcjonował .

Powiązane: Wybory parlamentarne 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki