Czerwińska: MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego

Resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego - wynika z wystąpienia minister finansów Teresy Czerwińskiej, odczytanego podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

(Ministerstwo Finansów)

"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD. W systemach podatkowych o znaczącej progresji rozwiązania te w sposób optymalny ekonomicznie obniżają obciążenia dla wszystkich podatników, przy czym zmniejszenie klina podatkowego dla osób o minimalnym i średnim wynagrodzeniu oraz dla osób poniżej 26 lat jest dużo większe" - napisała Czerwińska w wystąpieniu odczytanym przez Sławomira Dudka, dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej MF.

Czerwińska dodała, że szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego niezbędne jest przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych.

W połowie kwietnia minister Teresa Czerwińska przedstawiła projekt, z którego wynikało, że 17 proc. stawka będzie obowiązywała tylko dla zarabiających do 42,764 tys. zł rocznie.

Po wyborach do parlamentu europejskiego szef Komitetu Stałego rady Ministrów Jacek Sasin zadeklarował, że obniżka stawki dotyczyć będzie wszystkich, tak jak to pierwotnie proponował premier Mateusz Morawiecki.

"W latach 60. XXI w. będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc."

W latach 60. obecnego stulecia będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc.; jedno z najważniejszych długookresowych wyzwań gospodarczych to starzenie się społeczeństwa – informuje minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska napisała m.in., że jednym z warunków stabilnego wzrostu gospodarczego jest sprawie funkcjonujący i rozwijający się rynek finansowy.

„Z drugiej strony, zdrowy rozwój rynku finansowego wymaga otoczenia makroekonomicznego wolnego od nadmiernych nierównowag i związanych z nimi ryzyk” – napisała szefowa MF.

Jej zdaniem ważne jest, aby prowadzona polityka gospodarcza była zorientowana na rozwój zrównoważony, bo tylko wtedy będzie to mógł być rozwój trwały, który zapewni społeczeństwu dobrobyt w dłuższym okresie.

Podkreśliła, że zgodnie z ocenami Komisji Europejskiej, Polska pozostaje jednym z najbardziej zrównoważonych makroekonomicznie krajów europejskich. Zwrócił uwagę, że prognozy OECD mówią, że w latach 2019-2020, polska gospodarka będzie najszybciej rozwijającą się spośród członków tej organizacji.

Niemniej, jak zaznaczyła, powinniśmy być świadomi ryzyka w otoczeniu zewnętrznym oraz faktu, że polska gospodarka staje się coraz bardziej globalną.

„Jednym z najważniejszych działań zabezpieczających Polskę przed nadmiernymi skutkami ewentualnych szoków zewnętrznych, czy spowolnienia w gospodarce światowej jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni fiskalnej (…). Niezbędne jest tutaj przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego i podwyższonej niepewności w otoczeniu zewnętrznym” – wskazała Czerwińska.

Zaznaczyła, że scenariusze rozwoju długookresowego jednoznacznie wskazują, że tempo wzrostu PKB będzie zwalniać, spadając za ok. 40-50 lat nawet do 1 proc. „Najnowszy długookresowy scenariusz Ministerstwa Finansów jest bardziej optymistyczny – zakładamy, że w latach sześćdziesiątych obecnego stulecia będziemy rozwijać się w tempie średnio 1,8 proc. - poinformowała.

Wśród najważniejszych wyzwań długookresowych dla rozwoju gospodarczego wymieniła postępujące starzenie się społeczeństwa, które przyspieszy w kolejnych latach. Uwzględniając do tego relatywnie niską aktywność zawodową Polaków, „stanowi to ogromne wyzwanie dla polityki gospodarczej”.

Dlatego, zwróciła uwagę Czerwińska, należy kontynuować działania w zakresie ograniczania arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy. „Mam tu na myśli zwiększanie progresywności klina podatkowego w Polsce” – wyjaśniła minister.

Jej zdaniem trendy demograficzne można złagodzić odpowiednią polityką prorodzinną i w zakresie rynku pracy, ale – jak zastrzegła – jest to proces długotrwały i stopniowy. Podkreśliła, że z tego powodu rząd wprowadza zmiany wspierające wzrost inwestycji, innowacyjności i produktywności.

„Wierzymy, że działania już podjęte przez rząd, jak również te zapowiedziane, realizowane w ramach wyznaczonych przez obowiązujące reguły fiskalne, pozwolą nam z sukcesem kontynuować naszą drogę transformacji gospodarczej” – podkreśliła.

Dodała, że będzie to również korzystne dla rozwoju rynków finansowych, jako niezbędnego elementu zdrowego, w pełni funkcjonalnego systemu gospodarczego.

tus/ asa/ mmu/ je/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 94 glos_rozsadku

zamiast upraszczać to będę jeszcze bardziej komplikować prawo

! Odpowiedz
5 39 pomorzaninm

dokladnie . ZUS az prosi sie i kwiczy o obnizenie lub stopniowe zmiany .... nie lepiej 40 mld na wybory rzuci ludziom i na to jest kasa ... rece opadaja bo pewna grupa ludzi musi miec stanowiska... polityka prorodzinna jest wtedy kiedy praca jest nisko opodatkowana bo jesli strace prace znajde drugą i wyzywie siebie i dzieciaki..

! Odpowiedz
61 66 mith21

Trzymajcie się za portfel. PiS już tam idzie z łapą.

! Odpowiedz
47 63 krecikopulos

Czyli więcej socjalu i większa redystrybucja... W tych warunkach produktywność zawsze będzie ograniczona

! Odpowiedz
4 28 krecikopulos

Tymczasem na Węgrzech Orban obniża podatki

http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/wegry-obniza-niektore-podatki-dla-firm,172042.html

! Odpowiedz
10 11 wektorwg

To jedź na Węgry i płać 27% VAT!!!! Bo z VAT żyje centrala!
Do tego polecam wycieczkę samochodem po Węgrzech szybciutko ci się odechce tego prawicowego raju

! Odpowiedz
1 1 pomorzaninm odpowiada wektorwg

a co takie dziury na drogach ? na Wegrzech pytam z ciekawosci bo nie bylem tam nigdy

! Odpowiedz
0 5 czeslaw_mucha odpowiada pomorzaninm

Raczej łata na łacie, ale po prostu kraj źle wygląda, zapyziały. Trudno jakoś dokladnie powiedzieć ale Węgry gorzej wyglądają od Polski jak się przez nie jedzie..

! Odpowiedz
7 8 jalro odpowiada wektorwg

Byłem na Węgrzech wielokrotnie , zawsze były przed Polską w poziomie rozwoju , życia , przedostatni raz ok 2007 , wtedy mogłem ocenić że Polska - Węgry różnicy nie ma ten sam poziom , no może mieli na ten rok więcej autostrad niż my . Ostatni raz byłem w 2018 r. w Kecskemet i Debreczynie i szok !!! Jak pod rządami Orbana kraj poszedł do tyłu , zero nowych budynków , nic nie odświeżają np. stare przystanki , budynki wyglądaj jakby najnowsze malowania fasad to sprzed 20 lat , stacje benzynowe zużyte odpowiednik Orlenu ich MOL , wszystko przykurzone , zapyziałe .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 65 bigmaciek

Spojrzenie w przyszłość babka ma:-))) Wie co będzie za 40-50 lat. Muszę powiedzieć synowi, który wtedy będzie szedł na emeryturę, że nie ma się o co martwić. PiS mu wszystko załatwi:-)))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.