Czerwińska: MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego

Resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego - wynika z wystąpienia minister finansów Teresy Czerwińskiej, odczytanego podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

(Ministerstwo Finansów)

"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD. W systemach podatkowych o znaczącej progresji rozwiązania te w sposób optymalny ekonomicznie obniżają obciążenia dla wszystkich podatników, przy czym zmniejszenie klina podatkowego dla osób o minimalnym i średnim wynagrodzeniu oraz dla osób poniżej 26 lat jest dużo większe" - napisała Czerwińska w wystąpieniu odczytanym przez Sławomira Dudka, dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej MF.

Czerwińska dodała, że szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego niezbędne jest przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych.

W połowie kwietnia minister Teresa Czerwińska przedstawiła projekt, z którego wynikało, że 17 proc. stawka będzie obowiązywała tylko dla zarabiających do 42,764 tys. zł rocznie.

Po wyborach do parlamentu europejskiego szef Komitetu Stałego rady Ministrów Jacek Sasin zadeklarował, że obniżka stawki dotyczyć będzie wszystkich, tak jak to pierwotnie proponował premier Mateusz Morawiecki.

"W latach 60. XXI w. będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc."

W latach 60. obecnego stulecia będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc.; jedno z najważniejszych długookresowych wyzwań gospodarczych to starzenie się społeczeństwa – informuje minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska napisała m.in., że jednym z warunków stabilnego wzrostu gospodarczego jest sprawie funkcjonujący i rozwijający się rynek finansowy.

„Z drugiej strony, zdrowy rozwój rynku finansowego wymaga otoczenia makroekonomicznego wolnego od nadmiernych nierównowag i związanych z nimi ryzyk” – napisała szefowa MF.

Jej zdaniem ważne jest, aby prowadzona polityka gospodarcza była zorientowana na rozwój zrównoważony, bo tylko wtedy będzie to mógł być rozwój trwały, który zapewni społeczeństwu dobrobyt w dłuższym okresie.

Podkreśliła, że zgodnie z ocenami Komisji Europejskiej, Polska pozostaje jednym z najbardziej zrównoważonych makroekonomicznie krajów europejskich. Zwrócił uwagę, że prognozy OECD mówią, że w latach 2019-2020, polska gospodarka będzie najszybciej rozwijającą się spośród członków tej organizacji.

Niemniej, jak zaznaczyła, powinniśmy być świadomi ryzyka w otoczeniu zewnętrznym oraz faktu, że polska gospodarka staje się coraz bardziej globalną.

„Jednym z najważniejszych działań zabezpieczających Polskę przed nadmiernymi skutkami ewentualnych szoków zewnętrznych, czy spowolnienia w gospodarce światowej jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni fiskalnej (…). Niezbędne jest tutaj przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego i podwyższonej niepewności w otoczeniu zewnętrznym” – wskazała Czerwińska.

Zaznaczyła, że scenariusze rozwoju długookresowego jednoznacznie wskazują, że tempo wzrostu PKB będzie zwalniać, spadając za ok. 40-50 lat nawet do 1 proc. „Najnowszy długookresowy scenariusz Ministerstwa Finansów jest bardziej optymistyczny – zakładamy, że w latach sześćdziesiątych obecnego stulecia będziemy rozwijać się w tempie średnio 1,8 proc. - poinformowała.

Wśród najważniejszych wyzwań długookresowych dla rozwoju gospodarczego wymieniła postępujące starzenie się społeczeństwa, które przyspieszy w kolejnych latach. Uwzględniając do tego relatywnie niską aktywność zawodową Polaków, „stanowi to ogromne wyzwanie dla polityki gospodarczej”.

Dlatego, zwróciła uwagę Czerwińska, należy kontynuować działania w zakresie ograniczania arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy. „Mam tu na myśli zwiększanie progresywności klina podatkowego w Polsce” – wyjaśniła minister.

Jej zdaniem trendy demograficzne można złagodzić odpowiednią polityką prorodzinną i w zakresie rynku pracy, ale – jak zastrzegła – jest to proces długotrwały i stopniowy. Podkreśliła, że z tego powodu rząd wprowadza zmiany wspierające wzrost inwestycji, innowacyjności i produktywności.

„Wierzymy, że działania już podjęte przez rząd, jak również te zapowiedziane, realizowane w ramach wyznaczonych przez obowiązujące reguły fiskalne, pozwolą nam z sukcesem kontynuować naszą drogę transformacji gospodarczej” – podkreśliła.

Dodała, że będzie to również korzystne dla rozwoju rynków finansowych, jako niezbędnego elementu zdrowego, w pełni funkcjonalnego systemu gospodarczego.

tus/ asa/ mmu/ je/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 21 trooper

Chcą dowalić tym, którzy zarabiają od średniej krajowej w górę. Niby pomysł z progresją podatkową jest OK, ale nasza średnia krajowa to jest zbyt niski próg aby dowalać wysokie podatki. Ceny u nas jak na zachodzie, tylko pensje o połowe mniejsze.

! Odpowiedz
3 43 search

Wystarczy niekrasc ale po co podnosic podatki jak z mafii paliwowych i Vat jest ponad 200 mld extra . To gdzie sa te pieniadze.

! Odpowiedz
21 11 silvio_gesell

Wystarczy progresywny PIT i regresywny VAT zastąpić liniowym opodatkowaniem wartości gruntu. Wszystkie problemy jak klin podatkowy, ceny nieruchomości oderwane od fundamentów, wyższe obciążenie rodziców VATem, itd przestają istnieć. Tylko banki nie będą potrzebne a politycy będą musieli wydawać pieniądze na podwyższanie cen ziemi, więc raczej tego Singapuru nie doczekam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 pull_up_terrain_ahead

Obyś nie doczekał. Ale poza tym życzę sto lat w zdrowiu.

! Odpowiedz
5 73 wizytator

To ja zapodam swoje tłumaczenie.
"Zrobymy wszystko żeby tylko nie podnosić kwoty wolnej od podatku"

! Odpowiedz
33 80 karbinadel

Ta pani już chyba zupełnie odleciała opowiadając co będzie w latach 60-tych. Przypomnę, że 40 lat temu wszystkim się wydawało, że PRL będzie trwać wiecznie przy boku ZSRR, a nikomu nie śniły się takie rzeczy jak internet czy telefon komórkowy

! Odpowiedz
0 10 trooper

Ona już założyła, że jej pozycję ministerialną odziedziczy z babci na wnuczkę jej prawnuczka. Oni już zakładają, że wybory to przeżytek a przyszłością dziedziczenie tronu/stołków.

! Odpowiedz
36 36 marxs

"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD"- tłumaczę z PISiowego na polski jeśli ktoś zarabia około 3 tys. zł czyli wg PISów dużo nieprzyzwoicie dużo to dostanie domiar instrument powszechnie stosowany za komuny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 36 marxs

czy ta dzuinia już zupełnie rozum straciła i rozważa co będzie za 40-50 lat przecież wtedy już tego operetkowo-złodziejskiego kraju na pewno nie będzie a ostatni obywatele będą masowo wymierać jak dinozaury jak mawia pewien klasyk z PO

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 20 nostsherlock

Widzę, że moderator usunął, więc jeszcze raz napisę to co tam było : "złodzieje"

! Odpowiedz
2 15 greatmongo

Przeciez to nie ma zadnego znaczenia. Gross odliczen to nie podatek tylko ZUS.

! Odpowiedz
25 23 2kbb

Morawiecki i Kaczyński... Zrobiliście dużo przez ostatnie kilka lat ale teraz nadszedł czas wyprowadzić wszystkie te rozpoczęte sprawy na prostą i do finału.... Jerzy Buzek też wprowadził kilka reform w 1999 na raz i mieliśmy później zaciskanie pasa przez oszołoma Balcera w 2001... Dajcie już sobie spokój z reformami na jakiś 1 czy 2 lata... Wszystko wskazuje że będziecie rządzić kolejną kadencję ale Polacy tam na dołach społecznych już czasami nie wytrzymują... Trzeba się skupić na dokończeniu rozpoczętej infrastruktury, budowie portów, CPK, kolei, reszty ważnych dróg.. Jeżeli nie macie kasy to trzeba to odpuścić na jakiś czas.... Morawiecki może dzisiaj świętować bo ten wysoki wzrost gospodarczy pomoże sfinansować wzrost wydatków państwa... Większość Polaków nie rozumie do końca że 500+ to jest obciążenie które będzie największe w II połowie tego roku i całym przyszłym roku... Rząd zastosował sprytną sztuczkę z tą daniną na dzieci bo to jest określone kwotowo i będzie spadać co roku stanowiąc coraz mniejsze obciążenie dla budżetu Jednak przez najbliższe 5-10 lat póki inflacja nie zje tej kwoty i póki jeszcze bardziej nie wzrosną płace ta kwota będzie procentowa duża... Ciekawy jestem o ile nominalnie w skali roku wzrosły dochody z VAT od 2015 roku... przy nominalnym wzroście PKB przez 4 lata o ok 25 % , VAT z kwoty bazowej 180 mld rocznie VAT wzrósł o ok 45 mld PLN rocznie w 2019

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 30 carlito1

Czyli metoda się nie zmienia... Najpierw okrzyknąć zmiany żeby lud się cieszył (przedsiębiorca wie, że 1 % to kit ale co tam... ) następnie obwarować je możliwie najbardziej tak żeby nikt lub garstka dostała.. LUD ZADOWOLONY. :) A tylnymi drzwiami wprowadzamy nowy podatek :)

! Odpowiedz
2 11 dropsik70

Czyli jaka jest końcowa propozycja?

17% do 42 764
18% do 85 528
32% powyżej 85 528 ?

! Odpowiedz
27 58 wektorwg

Raczej zlikwidują 18% i zrobią 32, do tego likwidacja liniówki.... Bo przedsiębiorcy to nie jest ich elektorat. A kto nie zapłaci ten zdrajca i zaprzaniec i 2 sort

! Odpowiedz
0 15 greatmongo odpowiada wektorwg

Tez mysle, ze rozwala liniowke. US nie lubi prostych rozwiazan

! Odpowiedz
65 75 karbinadel

Pisowski PRL bis skończy się tak samo, jak skończył pierwszy PRL: zadłużony po uszy, i z gigantyczną inflacją

! Odpowiedz
31 65 bigmaciek

Spojrzenie w przyszłość babka ma:-))) Wie co będzie za 40-50 lat. Muszę powiedzieć synowi, który wtedy będzie szedł na emeryturę, że nie ma się o co martwić. PiS mu wszystko załatwi:-)))

! Odpowiedz
4 28 krecikopulos

Tymczasem na Węgrzech Orban obniża podatki

http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/wegry-obniza-niektore-podatki-dla-firm,172042.html

! Odpowiedz
10 11 wektorwg

To jedź na Węgry i płać 27% VAT!!!! Bo z VAT żyje centrala!
Do tego polecam wycieczkę samochodem po Węgrzech szybciutko ci się odechce tego prawicowego raju

! Odpowiedz
1 1 pomorzaninm odpowiada wektorwg

a co takie dziury na drogach ? na Wegrzech pytam z ciekawosci bo nie bylem tam nigdy

! Odpowiedz
0 5 czeslaw_mucha odpowiada pomorzaninm

Raczej łata na łacie, ale po prostu kraj źle wygląda, zapyziały. Trudno jakoś dokladnie powiedzieć ale Węgry gorzej wyglądają od Polski jak się przez nie jedzie..

! Odpowiedz
7 8 jalro odpowiada wektorwg

Byłem na Węgrzech wielokrotnie , zawsze były przed Polską w poziomie rozwoju , życia , przedostatni raz ok 2007 , wtedy mogłem ocenić że Polska - Węgry różnicy nie ma ten sam poziom , no może mieli na ten rok więcej autostrad niż my . Ostatni raz byłem w 2018 r. w Kecskemet i Debreczynie i szok !!! Jak pod rządami Orbana kraj poszedł do tyłu , zero nowych budynków , nic nie odświeżają np. stare przystanki , budynki wyglądaj jakby najnowsze malowania fasad to sprzed 20 lat , stacje benzynowe zużyte odpowiednik Orlenu ich MOL , wszystko przykurzone , zapyziałe .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 63 krecikopulos

Czyli więcej socjalu i większa redystrybucja... W tych warunkach produktywność zawsze będzie ograniczona

! Odpowiedz
61 66 mith21

Trzymajcie się za portfel. PiS już tam idzie z łapą.

! Odpowiedz
5 94 glos_rozsadku

zamiast upraszczać to będę jeszcze bardziej komplikować prawo

! Odpowiedz
5 39 pomorzaninm

dokladnie . ZUS az prosi sie i kwiczy o obnizenie lub stopniowe zmiany .... nie lepiej 40 mld na wybory rzuci ludziom i na to jest kasa ... rece opadaja bo pewna grupa ludzi musi miec stanowiska... polityka prorodzinna jest wtedy kiedy praca jest nisko opodatkowana bo jesli strace prace znajde drugą i wyzywie siebie i dzieciaki..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.