REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Nowy prezydent Czech podpisał kontrowersyjną ustawę o niższej waloryzacji emerytur

2023-03-15 18:10
publikacja
2023-03-15 18:10

Nowy prezydent Czech Petr Pavel poinformował w środę, że zdecydował się podpisać kontrowersyjną ustawę o niższej niż zakładano waloryzacji emerytur. Jednocześnie stwierdził, że proces przyjmowania tego aktu prawnego powinien zostać oceniony przez Trybunał Konstytucyjny. To pierwsza ustawa podpisana przez nowego szefa państwa.

Nowy prezydent Czech podpisał kontrowersyjną ustawę o niższej waloryzacji emerytur
Nowy prezydent Czech podpisał kontrowersyjną ustawę o niższej waloryzacji emerytur
fot. Tomas Tkacik / / ZUMA Press

Wniosek do TK zapowiedziała opozycja. Jeżeli z nim nie wystąpi, Pavel ma samodzielnie skierować wniosek.

Prezydent stwierdził, że rozumie zastrzeżenia opozycji dotyczące zasady, iż prawo nie powinno działać wstecz oraz w kwestii uchwalania nowelizacji w trybie przyspieszonym. Pavel skrytykował także sposób komunikowania się rządu ze społeczeństwem w tej sprawie.

Zgodnie z nowelizacją, emerytury w czerwcu wzrosną w Czechach nie o 1170 koron (około 530 złotych), ale o 760 koron. Rząd argumentował obniżkę potrzebą stabilizacji finansów publicznych w tym roku i w latach przyszłych.

Najważniejsza partia opozycji, ruch ANO byłego premiera Andreja Babisza, uznała po ogłoszeniu decyzji przez Pavla, że szef państwa stracił okazję do pokazania, że nie jest „prostym automatem do podpisywania” ustaw, ale pełni rolę "bezpiecznika konstytucyjności" i jest prezydentem wszystkich obywateli. Pavel wygrał z Babiszem w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
thorshammer
Czy jest to waloryzacja ryczałtowa, czy też emeryci o wyższych dochodach dostają więcej, a emeryci o niższych dochodach mniej? Artykuł jest bardzo nieadekwatny pod względem informacyjnym. Według "Global Retirement Index" na rok 2022 czescy emeryci są na dziesiątym miejscu na świecie pod względem parytetu siły nabywczej,Czy jest to waloryzacja ryczałtowa, czy też emeryci o wyższych dochodach dostają więcej, a emeryci o niższych dochodach mniej? Artykuł jest bardzo nieadekwatny pod względem informacyjnym. Według "Global Retirement Index" na rok 2022 czescy emeryci są na dziesiątym miejscu na świecie pod względem parytetu siły nabywczej, za takimi krajami jak Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Irlandia, Australia, Nowa Zelandia, Luksemburg, Holandia i Dania! Czesi są również najmniej zagrożeni ubóstwem według indeksu "At Risk of Poverty or Social Exclusion" spośród wszystkich krajów europejskich!

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki