REKLAMA

Nowy minister zdrowia Czech. „Przechodzi pan z parku do dżungli”

2020-10-29 16:36
publikacja
2020-10-29 16:36
Nowy minister zdrowia Czech. „Przechodzi pan z parku do dżungli”
Nowy minister zdrowia Czech. „Przechodzi pan z parku do dżungli”
fot. Maria Vonotna / / Shutterstock

Prezydent Czech Milosz Zeman przyjął w czwartek rezygnację ministra zdrowia Romana Prymuli i powołał na to stanowisko Jana Blatnego. Na pierwszej konferencji prasowej Blatny uznał, że nie ma potrzeby zaostrzać przyjętych przez rząd restrykcji, jeżeli będą przestrzegane.

Zeman mianował nowego ministra i życzył mu sukcesów. Zwrócił uwagę, że minister zdrowia narażony jest na ataki, których nie jest w stanie sobie wyobrazić. „Przechodzi pan z parku do dżungli” – powiedział Zeman i dodał, że podziwia odwagę Blatnego, drugiego ministra, który obejmuje resort zdrowia podczas trwania pandemii.

Po objęciu urzędu Blatny powiedział dziennikarzom na swojej pierwszej konferencji prasowej, że jednym z jego celów jest doprowadzenie do zmiany nastrojów w społeczeństwie. „Strach musimy zmienić w respekt” – powiedział dodając, że strach dotyczy nie tylko bezpośrednio koronawirusa, ale także przyszłości, pracy i perspektyw ekonomicznych.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, nowy minister uznał, że jeszcze nie może powiedzieć, jakie będą jego konkretne kroki w resorcie, ale obiecał, że będzie podejmować zrozumiałe dla wszystkich decyzje, na podstawie danych, które będą publicznie dostępne.

Powiedział również, że szpital rezerwowy, który powstał w na terenach wystawowych w Pradze dla 500 pacjentów z Covid-19, oraz podobna placówka polowa w Brnie, powinny zapewnić zapotrzebowanie na dodatkowe łóżka szpitalne w czasie pandemii. „Nie ma potrzeby budowania kolejnych” – ocenił.

Szczegółowe kroki resortu, analizę istniejących danych i ich projekcje w przyszłości Blatny chce przedstawić w piątek. Jednocześnie podkreślił, że w Czechach nie istnieje sytuacja, w której lekarze musieliby decydować o podłączeniu lub nie pacjentów do respiratorów lub innej aparatury. „Nie musimy grać roli Pana Boga” – powiedział.

Potwierdził też, że chce korzystać z usług dotychczasowego ministra zdrowia, epidemiologa Roberta Prymuli, którego uważa za wybitnego eksperta. O szczegółach współpracy były i obecny szef resortu mają jeszcze rozmawiać.

50-letni Blatny jest specjalistą od chorób krwi u dzieci. Dotąd zatrudniony był w szpitalu uniwersyteckim w Brnie. Przez kilka lat pracował w Irlandii. Jest uznanym na świecie specjalistą hematologiem. Jego poprzednik Prymula został sfotografowany na zewnątrz bez maseczki i przy wychodzeniu z restauracji, która zgodnie z zarządzeniami władz powinna być zamknięta. Prymula zarzuty odrzucił, ale został skrytykowany przez media i polityków.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki