REKLAMA

Nowy konkurent dla lokat - banki na straconej pozycji?

Michał Kisiel2014-01-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-01-29 06:00

W listopadzie na rynku pojawiły się 13-miesięczne krótkoterminowe obligacje skarbowe. Oprocentowanie przekraczające 3 proc. skusiło wielu klientów banków, którzy porzucili lokaty i zdecydowali się zainwestować w rządowe papiery. Sukces "trzynastek" skłonił resort finansów do powtórzenia oferty - tym razem na rynek trafią obligacje 7-miesięczne.

Nowe obligacje będzie można kupić tylko w lutym, w placówkach PKO BP oraz za pośrednictwem internetu. Papier nosi oznaczenie KOS0914 - "Krótkoterminowe Obligacje Skarbowe". Za każdą z nabytych 100-złotowych obligacji otrzymamy po siedmiu miesiącach 101,52 zł. Oprocentowanie doliczane jest do kapitału co miesiąc, a stawka oprocentowania rośnie z biegiem czasu tak, aby zachęcić inwestorów do przetrzymania papieru do momentu wykupu.

Kupujący obligacje nie muszą zamrażać swoich pieniędzy na całe siedem miesięcy - papiery można przedstawić do wykupu wcześniej, bez dodatkowych opłat i utraty naliczonych do tej pory odsetek. Zasada ta nie obowiązuje tylko do 7 dni od daty nabycia oraz w okresie 20 dni poprzedzających dzień wykupu.

W bankach dają więcej

Emitowane w lutym "siódemki" trafią na rynek, aby powtórzyć sukces listopadowych "trzynastek". Ministerstwu Finansów udało się wówczas zebrać ponad 870 mln zł, chociaż, jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl, banki oferowały w tym czasie bardziej atrakcyjne warunki.

Podobnie może być i tym razem. Warunki zaproponowane przez resort finansów to oprocentowanie w wysokości 2,62 proc. w skali roku. Oczywiście, tak samo , jak w przypadku lokat, od zysku wypracowanego przez papiery trzeba będzie odjąć podatek Belki.

ranking lokat» Ranking lokat Bankier.pl
Kilka banków w Polsce oferuje 7-miesięczne lokaty terminowe, które można wprost porównać z debiutującymi na rynku "siódemkami". Przykładowo bossabank (marka należąca do Banku Ochrony Środowiska) pozwala przez internet założyć lokatę o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,4 proc. Maksymalna kwota, którą można w ten sposób przechować to 50 tys. zł.

Z obligacjami skarbowymi wygrywa także spora grupa lokat 6-miesięcznych. W niektórych przypadkach, jak np. eLokaty24 w SK Banku, zysk otrzymany po pół roku przekracza ten wypracowany przez rządowe papiery w ciągu siedmiu miesięcy. Warto jednak dodać, że akurat ta oferta oparta jest na oprocentowaniu zmiennym.

Dociekliwi znajdą lepsze warunki

Jeśli, poszukując miejsca do ulokowania swoich oszczędności, nie ograniczamy się do największych banków obecnych na polskim rynku, to bez trudu znajdziemy produkty, które gwarantują wyższe zyski niż nowa emisja krótkoterminowych obligacji skarbowych. Takiego wysiłku nie podejmą jednak wszyscy dysponujący finansowymi nadwyżkami, dlatego można się spodziewać, że lutowe "siódemki" znajdą liczne grono nabywców.

Zaletą tej formy oszczędzania jest szeroka sieć dystrybucji i marka emitenta. Mniejsze banki, które przewodzą w rankingach lokat, skazane są na sprzedaż przez internet i nie docierają do wszystkich potencjalnych klientów. Ci, którzy aktywnie poszukują najlepszych okazji, nie zainteresują się obligacjami, ale dla pozostałych to warta rozważenia alternatywa wobec kiepskich zazwyczaj ofert podsuwanych przez największe banki.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~piszer
Czy ja wiem czy to takie konkurencyjne wobec lokat? Taki np. fm bank daje na nich na rok 3,65% i to jednak jest bezpieczniejsze zawsze.
~azza
Z tą "marką emitenta " to autor pojechał na maksa !
~taaa
3%. To już chyba lepiej kupić sobie nosidełko do kota.
~skoczek
SKOK Wołomin dalej nie do przebicia:

http://skok.wolomin.pl/Produkty/Lokaty/10
~jack
bez oprocentowania ,bo inflacja + podateł ł....a belki -NIC nie zostanie !!! Zmarnowane pieniądze-czas i brak całkowity rozumu.
~qwerty
Inflacja 0.9%, podatek od 4.75% wynosi 0,9% zostaje ok. 2,9% na plus. Jak się nie podoba - nikt nie zmusza.
~pumba
Co Ty pieprzysz... Wpłać 100000 zł na lokatę 12 mies, która ma oproc. 3,6%, po 12 miesiącach masz 2916 zł, ter , czyli 102916 zł

100000 < 102916

A teraz od obydwu kwot odlicz inflację, gdzie zostanie więcej?
~qwerty
Konkurencja obligacji 2,62% z lokatą 4,75% IDEA BANKU ! Buahahahahaaaaaa !!!!!
~ed
idea bank to grupa getinu.......poszukaj w internecie przypadków gdzie przepada kasa ...w ich internetowych oddziałach..i sądowych batalii.....z przekrętami w getinie
~pumba
4,75%? Chyba kpisz, najwyższe oprocentowanie STAŁE wynosi 3,6% na 12 mies.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki