REKLAMA

Nowy komisarz UE ds. budżetu za reformą unijnych finansów

2017-01-09 21:58
publikacja
2017-01-09 21:58

Nowy komisarz UE ds. budżetu Niemiec Guenther Oettinger opowiedział się w poniedziałek za reformą zasad finansowania Unii, aby w większym stopniu uniezależnić unijny budżet od składek państw członkowskich.

Guenther Oettinger / Komisja Europejska

"Nadszedł idealny moment na dyskusję o nowym porządku dotyczącym dochodów własnych w budżecie UE" - powiedział Oettinger na spotkaniu z europosłami z komisji PE ds. budżetu, kontroli budżetowej i komisji prawnej. Przypomniał, że w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt nowych wieloletnich ram finansowych Unii po roku 2020.

Okazją do rozpoczęcia prac nad reformą systemu dochodów własnych budżetu UE może być publikacja w tym tygodniu ostatecznych zaleceń tzw. grupy wysokiego szczebla pod kierunkiem byłego komisarza i byłego premiera Włoch Mario Montiego na temat możliwości stworzenia systemu dochodów własnych budżetu UE.

Oettinger powiedział, że raport Montiego "nie może trafić do archiwum". Według komisarza raport zawiera m.in. propozycje finansowania budżetu UE z podatku od emisji CO2, opodatkowania energii, zmian w systemie VAT czy podatku od transakcji finansowych. "Nie powinniśmy z góry odrzucać tych propozycji" - powiedział. "Nie chodzi o zabieranie więcej pieniędzy podatników, ale o ustabilizowanie budżetu UE" - zastrzegł. "Oczekujemy, że część z tego państwa członkowskie zaakceptują" - dodał.

W jego ocenie unijny budżet będzie potrzebować nowych środków własnych także ze względu na wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE, co będzie oznaczać zmiany w ramach finansowych Unii. Wielka Brytania jest jednym z płatników netto do unijnego budżetu. Według Oettingera to, jak decyzja Brytyjczyków wpłynie na obecny i przyszły wieloletni budżet UE, okaże się dopiero po przesłaniu przez rząd w Londynie notyfikacji w sprawie zamiaru opuszczenia Wspólnoty. "Musimy poczekać na wyjaśnienie, kiedy i jak Brytyjczycy będą chcieli wystąpić z UE i czy będą jakieś okresy przejściowe" - powiedział Oettinger.

"Mamy dwie skrajne możliwości działania: albo zobowiązania Wielkiej Brytanii zostaną przejęte przez inne państwa UE albo obetniemy płatności" budżetu - dodał.

Oettinger opowiedział się także za wykorzystaniem w większym stopniu unijnych funduszy strukturalnych na pomoc dla przebywających w UE uchodźców. "Jestem za. To może być dobry pomysł" - powiedział komisarz, odpowiadając na pytania europosłów.

Oettinger, dotychczasowy komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej, ma przejąć w KE tekę związana z budżetem i zasobami ludzkimi po wiceprzewodniczącej Komisji Bułgarce Kristalinie Georgiewej, która z początkiem roku została dyrektorem generalnym w Banku Światowym.

Jego nominacja, ogłoszona pod koniec października ub. roku, wywołała pewne kontrowersje ze względu na zarzuty dotyczące kontaktów Oettingera z lobbystami oraz niefortunne wypowiedzi. Głośnym echem w europejskich mediach odbiło się wystąpienie Oettingera na spotkaniu z organizacją przedsiębiorców w Hamburgu 26 października ubiegłego roku. Niemiecki komisarz określił wówczas Chińczyków "skośnookimi", żartował na temat kwot dla kobiet oraz małżeństw homoseksualnych.

W poniedziałek wieczorem Oettinger ponownie przeprosił za słowa, które padły w Hamburgu. "Nie zamierzałem nikogo urazić. Głęboko żałuję tych uwag" - oświadczył. Zapowiedział również, że dołoży starań, by kobiety zajmowały co najmniej 40 proc. wysokich stanowisk w KE. Zapewniał także, że jest niezależny od lobbystów, a w ramach pełnienia swej funkcji stara się spotykać w miarę możliwości z każdym, kto chce być wysłuchany. "Możliwe, że mam więcej spotkań niż inni komisarze. To oznacza, że nikt nie może mi zarzucić, że jestem leniwy" - powiedział.

W listopadzie ub. roku media ujawniły, że Oettinger skorzystał w maju z prywatnego samolotu niemieckiego biznesmena Klausa Mangolda, by dotrzeć na spotkanie z premierem Węgier, choć zasady etyki Komisji Europejskiej zakazują przyjmowania drogich prezentów. KE tłumaczyła wówczas, że skorzystanie z zaproszenia było jedyną możliwością, by Oettinger mógł dotrzeć na czas na spotkanie w Budapeszcie.

Z Brukseli Anna Widzyk

awi/ kot/ mal/ mj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Sojuz
Towarzysz-komisarz to brzmi dumnie.Ja,stary radziecki komunista,mówię...
~silvio_gesell
Wspólny budżet UE jest potrzebny tylko i wyłącznie po to by wyrównywać narastające różnice gospodarcze pomiędzy krajami strefy euro, z powodu jednej stopy procentowej. Oczywiście zamiast robić wspólną politykę fiskalną należałoby wrócić do walut narodowych w południowych państwach UE. Państwa mające własne Wspólny budżet UE jest potrzebny tylko i wyłącznie po to by wyrównywać narastające różnice gospodarcze pomiędzy krajami strefy euro, z powodu jednej stopy procentowej. Oczywiście zamiast robić wspólną politykę fiskalną należałoby wrócić do walut narodowych w południowych państwach UE. Państwa mające własne waluty i politykę monetarną, powinny stanowczo sprzeciwiać się objęciu wspólnym budżetem, by utrzymać własną politykę fiskalną.
~podatnik
Zamiast składki będą podatki. Do kasy unijnej będą zabierać państwom część dochodów z VAT, z CIT i PIT, z akcyzy i cła. Oto cała filozofia socjalistycznej Europy. Zabiorą VAT aby Bruksela mogła sfinansować propagandę pederastów, gender, aborcji i eutanazji, czyli tzw. nowoczesność = syfilis i malaria.
~zez
po co jakieś podatki? Niech sobie sami drukują euro. Skoro ECB może to czemu oni mają być gorsi?
~majka
WOW - super !
Z tytulu wynika, ze "Komisariaty UE" otwieraja nowoczesne fabryki, kopalnie, firmy IT, spedycje itd.

Nawet sie zdziwilam, bo Nigel Farage z UKIP twierdzi, ze "zaden urzednik UE NIGDY uczciwie nie pracowal"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki