REKLAMA

Nowy "europejski" tor kolejowy połączy Polskę i Ukrainę. To zapowiedź Kijowa

2022-08-09 15:12
publikacja
2022-08-09 15:12
Nowy "europejski" tor kolejowy połączy Polskę i Ukrainę. To zapowiedź Kijowa
Nowy "europejski" tor kolejowy połączy Polskę i Ukrainę. To zapowiedź Kijowa
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Władze Ukrainy zapowiadają uruchomienie połączenia kolejowego z Polską, które będzie prowadziło kładzionym właśnie tzw. europejskim torem, do przejścia granicznego w Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim.

Nowy tor ma być gotowy do 24 sierpnia, kiedy Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości – poinformował we wtorek zastępca szefa Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Buczko.

„Z okazji Dnia Niepodległości planujemy uruchomienie pociągu z Polski. Do stacji w Rawie Ruskiej będą dojeżdżały dwa wagony. Znajduje się tam punkt kontroli granicznej i celnej oraz pociąg ze Lwowa do Rawy Ruskiej, którym po przesiadce będzie można jechać dalej” – powiedział Buczko na briefingu w Centrum Medialnym Ukraina-Lwów.

Urzędnik poinformował, że dworzec kolejowy w Rawie Ruskiej jest obecnie remontowany, i zapowiedział połączenie kolejowe do Warszawy. „Będziemy mieć pociąg, który będzie kursował do Warszawy. Pozwoli to rozluźnić samochodowe przejścia graniczne, a prócz tego kolej jest szybsza od transportu drogowego” – wskazał Buczko.

W maju premier Ukrainy Denys Szmyhal informował o planach stopniowej budowy kolei europejskiej, by połączyć ukraińską sieć torów z unijną. Tory europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, zaś ukraińskie 1520 mm.

„Ukraina rozpocznie stopniową budowę europejskiej kolei, aby połączyć ukraińską kolej z UE” – mówił szef rządu. Wyjaśniał wówczas, że początkowo przejście na tory europejskie nastąpi w dużych węzłach komunikacyjnych i dużych miastach, a potem stopniowo obejmie cały kraj.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
darius19
"faramir.." etatowy troll z farmy Putlera. Nie napisze ze to jego chlebodawca zgotowal tego rodzaju zmiany jak odchodzenie UA od systemy ruskiego. Tak jak Szwecja, Finlandia w NATO jaki i zbrojenia wsystkich zagrozonych przez Rosje - kraj bandycki. Napuszcza i sieje watpliwosci. Klasyka propagandy...
aszkenazyjski
Banderowskie odwracanie kota ogonem,chachle.
faramir_z_gondoru
A jaką mamy gwarancję, że tym razem Ukraina nie zablokuje przewozów do Polski? Przecież niedawno to zrobili. Takiego stabilnego mamy sąsiada.
jas2
Trzeba działać jak wszystkie silne państwa. Trzeba do rządu wstawić swoich ludzi.
cyklonb
Przejazd z Bieszczad do Przemyśla przez okupowany od wojny Chyrów zablokowali 20 lat i ani myślą odblokować, tam był splot szyn obu rozstawów przeprowadzili częściowy remont i zainstalowali betonowe podkłady tylko pod ruskie tory tak ze się totalnie na Polskę wypieli mimo że obowiązuje umowa o tranzycie tamta koleją (za komuny jechały Przejazd z Bieszczad do Przemyśla przez okupowany od wojny Chyrów zablokowali 20 lat i ani myślą odblokować, tam był splot szyn obu rozstawów przeprowadzili częściowy remont i zainstalowali betonowe podkłady tylko pod ruskie tory tak ze się totalnie na Polskę wypieli mimo że obowiązuje umowa o tranzycie tamta koleją (za komuny jechały tam dwie pary pociągów konwojowane przez krasnoarmiejców).
Raffmo
dobry ruch, integracja infrastruktury pierwszym krokiem od zupełnego odcięcia się od ruSSkich.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki