NowoczesnaPL: uwolnić gospodarkę, zmienić system ubezpieczeń społecznych

Liberalizacja gospodarki, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych i stwarzanie szans dla młodych ludzi na rynku pracy to niektóre postulaty nowego stowarzyszenia NowoczesnaPL. Założenia przedstawił w niedzielę na zjeździe założycielskim ruchu jego szef Ryszard Petru.

Organizacja proponuje też wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w każdej gminie i dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Chce ponadto pozbawić partie polityczne finansowania z budżetu państwa, ograniczyć do dwóch kadencji obecność posłów w parlamencie i wprowadzić możliwość głosowania w wyborach przez internet.

(fot. MICHAL DYJUK/REPORTER / EastNews)

Petru zapowiedział, że po kongresie będzie jeździł po Polsce, konsultując tezy programowe i budując struktury lokalne. "Tylko silny ruch może mieć wpływ na rzeczywistość. Społeczeństwo obywatelskie musi dać odpór starym partiom" - podkreślił.

Zjazd założycielski NowoczesnaPL odbył się na warszawskim Torwarze. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Organizatorzy szacują, że na hali było ponad sześć tysięcy ludzi.

Przed liderem NowoczesnaPL wystąpili działacze społeczni, przedsiębiorcy i samorządowcy, nawołujący do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki. Na scenie pojawili się m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przedsiębiorca i założyciel firmy InPost Rafał Brzoska, Adam Kądziela z Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan, szefowa działu politycznego "Kultury liberalnej" Karolina Wigura oraz toruńska działaczka społeczna i radna Joanna Scheurin-Wielgus.

Petru wskazał, że w polskiej polityce od lat brakuje debaty o podstawowych problemach kraju, jego zdaniem ograniczana jest energia obywateli. "Ruch powstał niedawno i widać, że jest olbrzymia potrzeba. Im będzie silniejszy, tym większa szansa, że naprawdę zmienimy ten kraj" - mówił do zgromadzonych.

"Skończmy z finansowaniem partii z budżetu. Dzisiaj w dobie internetu możliwe jest pozyskiwanie środków finansowych w sposób rozproszony, nie uzależniając się od grup biznesu" - powiedział, uzasadniając założenia programowe ruchu. "Wprowadźmy kadencyjność posłów, niech po dwóch kadencjach wrócą do +realu+ i zobaczą jak wyglądają prawdziwe problemy Polaków" mówił. "Taka przerwa każdemu dobrze zrobi" - dodał.

"Wprowadźmy głosowanie przez internet. Cały czas w Polsce mało osób jest aktywnych, głosuje połowa. 56 proc. w ostatnich wyborach. Dajmy ludziom szansę zwiększyć tę liczbę osób głosujących, a nie mówmy, że się nie da, że PKW nie przerobi" - podkreślił.

"Przywróćmy wolność gospodarczą. To nie może być tak, że wszyscy wspominają, że kiedyś było lepiej - ale nie 40 lat temu, tylko 10, 12, 15. Z każdym rokiem przybywa przepisów, a Ministerstwo Finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców. Ta wolność gospodarcza spowodowałaby (...), że w końcu pracodawca będzie zabiegał o pracownika. Wtedy będzie dużo mniej +umów śmieciowych+, Polacy będą więcej zarabiali" - ze sceny do tłumu.

"Zmieńmy system pomocy społecznej z takiego, co rozdaje becikowe, na taki, który pomaga wyciągnąć ludzi z biedy" - wzywał.

"Wprowadźmy budżet partycypacyjny w każdej gminie. Niech politycy lokalni mają kontakt z ludźmi" - zaznaczył. "Wprowadźmy edukację rynku pracy. To nie może być tak, że ludzie kończą uczelnię, kończą szkoły i potem, gdy wchodzą na rynek pracy okazuje się, że nie tego uczyli się, czego trzeba i stają się bezrobotnymi" - dodał.

"Stwórzmy szanse na pracę dla młodych ludzi. (...) Można to robić jak przy zakładaniu działalności gospodarczej: trzeba obniżyć im koszty pracy przez pierwsze dwa lata, żeby potem weszli na rynek pracy, bo inaczej im nie pomożemy" - tłumaczył.

Petru podkreślił, że budowany przez niego ruch to inicjatywa oddolna, obywatelska, naturalna, która "chce lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli i stawia na ludzi młodych.

Ryszard Petru w latach 1997-2000 był doradcą wicepremiera, ministra finansów i ówczesnego szefa Unii Wolności Leszka Balcerowicza. Powstanie stowarzyszenia NowoczesnaPL ogłosił w kwietniu. Na starcie uzyskał wsparcie Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka i Andrzeja Olechowskiego.

Na kongresie nie było żadnego polityka z tej trójki. Według mediów, jeśli NowoczesnaPL wystawi listy wyborcze w jesiennych wyborach do parlamentu, Balcerowicz może się na nich znaleźć. (PAP)

zab/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 12 ~zz

panie rysiu skad takie u pana parcie do władzy ,cwierkały wróble ze mialo byc prezes pko ,minister finansów ,rpp , nie wyszlo teraz to skoro jest pan zdolnym ekonomista to zalozyc interes i robic kase ,zreszta pan sam wie czy jest pan zdolny czy czy lepiej dla pana zyc z naszych podatków np zakładajac partie

! Odpowiedz
4 2 ~hello

twoja byc murzyn i malo znac polski?

! Odpowiedz
5 6 ~glon

mysl fajko, koles nie jest w patrlamecie i nie ma dotacji, sam mowi by partie zyly jak kazdy czlowiek z pracy nie dotacji, 2 kadencje nie bardzo podobaja sie lesnym dziadkom

! Odpowiedz
1 2 ~zz odpowiada ~hello

a po co mi znac lepiej polski ,,skoro wy sie mojego jezyka uczycie

! Odpowiedz
10 29 ~NowoczesnaPO

Kto się nabierze na Platformę Bis? Nowoczesna PO. LOL.

Będzie objazd PetruBusem po placówkach bankowych i urzędach w całej Polsce?

! Odpowiedz
19 5 ~glon

gratuluje i ma Pan moje poparcie, przynajmniej mowi Pan konkretnie bez hasel dam wszystko wszystkim co chca
niech Pan uwaza bo stare tluste koty moga Pana rozszarpac, zwlaszcza spadochroniarze z innych partii

! Odpowiedz
1 23 ~burza

W polsce lepiej zalozyc partie niz firme.

! Odpowiedz
5 15 ~AKta

Dominuje populistyczny bełkot. Lewiatan startuje do wyścigu po część truchła PO.

! Odpowiedz
1 1 ~Putru

też mi taka sama myśl przeszła przez łepetynę. Szkoda, że kolejny "wybitny" Mordasewicz nie zabrał głosu na tym balu klaunów.

! Odpowiedz
4 9 ~qwe

Brak finansowanie partii.
Banki damy wam na wybory 100 mln zł ale musicie wprowadzić takie i takie ustawy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil