Nowoczesna gmina dba o środowisko

2020-10-26 18:36
publikacja
2020-10-26 18:36

Przeciętny Kowalski przywiązuje dziś coraz większą wagę do różnych form ochrony środowiska, a przedstawiciele władz lokalnych – prezydenci, burmistrzowie czy radni – muszą nadążać za tą zmianą preferencji. Szczególnie wiele wyzwań przed lokalną administracją stawiają tereny wiejskie, na których nie każde gospodarstwo ma szambo, a woda pitna z indywidualnych ujęć może się okazać skażona.

Przykładem gminy, która z powodzeniem radzi sobie z tym problemem, jest Środa Śląska. Jako jedna z niewielu gmin w kraju została skanalizowana w 97 proc., natomiast stopień zwodociągowania wynosi 100 proc. Ponadto urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne zostały objęte systemem wizualizacji i monitoringu, który usprawnia zarządzanie systemem i umożliwia szybkie reagowanie na sytuacje awaryjne. Zrealizowanie inwestycji było możliwe dzięki pozyskaniu zewnętrznego wsparcia finansowego, głównie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w postaci dotacji i pożyczek preferencyjnych oraz dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Bardzo ważnym elementem było zapewnienie dostaw wody i odbioru ścieków, które przyczyniło się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej gminy, co przekłada się na rozwój przemysłu oraz budownictwa mieszkaniowego.

– Głównym zadaniem projektu była modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji w miejscowościach: Ciechów, Bukówek, Przedmoście, Święte, Jastrzębce, Juszczyn, Cesarzowice oraz część Środy Śląskiej. Do tej inwestycji byliśmy zgłoszeni z jednego powodu. Wstępując do UE, musieliśmy się dostosować do parametrów, które w niej obowiązują, natomiast nasza oczyszczalnia tych wymogów nie spełniała. Głównym zadaniem było zrealizowanie i dostosowanie się do zaleceń, ale przede wszystkich chcieliśmy zapewnić mieszkańcom odbiór ścieków i poprawić ich warunki bytowe – mówi Antoni Biszczak, prezes zarządu Średzkiej Wody.

– Końca naszego projektu na pewno nie będzie. Mamy w tej chwili skanalizowane 97 proc. gminy i będziemy dążyć do maksimum. Chcemy budować nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne dla nowo powstałych terenów przemysłowych i budowlanych. To wszystko będzie trwało bez przerwy – dodaje prezes.

Zadowolenie mieszkańców przekłada się na lepszą komunikację z władzami. Ważna jest rozmowa, słuchanie problemów, jak również ich rozwiązywanie.

– Mieszkańcy naszej gminy są bardzo zadowoleni. „Po sąsiedzku” jakość wody była fatalna, domownicy wymuszali na mnie, żebym przejął sprawy związane z kanalizacją. Istotny jest dla mnie spokój i gwarancja, że mogą pić wodę bez żadnych kłopotów zdrowotnych – kończy prezes.

Źródło:Materiał partnera
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki