REKLAMA
PIT 2023

Nowela ustawy o handlu w niedziele już obowiązuje. 10 grudnia sklepy otwarte

2023-12-05 12:12
publikacja
2023-12-05 12:12

Od wtorku obowiązują przepisy noweli ustawy dot. handlu w niedziele. Zgodnie z nimi, jeśli Wigilia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; będzie on mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku to 10 i 17 grudnia.

Nowela ustawy o handlu w niedziele już obowiązuje. 10 grudnia sklepy otwarte
Nowela ustawy o handlu w niedziele już obowiązuje. 10 grudnia sklepy otwarte
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

W poniedziałek minister w KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele. Tego dnia nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia" - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Zgodnie z nowelą "Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu". W tym dniu nowela zakazuje wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Takie rozwiązanie uzasadniono szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Raffmo
Hipokryzja lewaków nie zna granic.

Z jednej strony krzyczą o ochronie praw pracowników, dniach wolnych i o tym by zmniejszać konsumpcję i ślad węglowy, a z drugiej głosują za handlowymi niedzielami.
kip
Naprawił? Nie. Zmusił do pracy cały podstawowy personel handlowy do pracy w dniu, kiedy trzeba poświęcić czas najbliższym: mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, odpocząć, Panu Bogu podziękować na Mszy Św. , bo jest za co, itd... A tymczasem hasło, że "wolny dzień za dzień" skutkuje tym, że wszyscy poszli do szkoły, pracy, Naprawił? Nie. Zmusił do pracy cały podstawowy personel handlowy do pracy w dniu, kiedy trzeba poświęcić czas najbliższym: mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, odpocząć, Panu Bogu podziękować na Mszy Św. , bo jest za co, itd... A tymczasem hasło, że "wolny dzień za dzień" skutkuje tym, że wszyscy poszli do szkoły, pracy, a pracownik supermarketu siedzi w domu i "odrabia" niedzielę. NIE ROBIĘ W NIEDZIELĘ ZAKUPÓW, po to by uszanować innych i to w czym zostałem wychowany..... ale ilu o tym jeszcze dziś myśli?... patrząc na pełne parkingi pod centrami handlowymi w niedzielę, chyba niewielu. O czym myślą? O końcu własnego nosa, bo poza nim nie widzą rzeczywistości.
pogo0
Zdradzę am pewną tajemnicę.
W każdym innym roku, gdy Wigilia wypadnie 24 grudnia, to też niedziele handlowe wypadną 10 i 17 grudnia.
A co zapewne jeszcze bardziej wszystkich zaskoczy: Sylwester też będzie w niedzielę w takich przypadkach!

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki