Nowela ustawy frankowej z podpisem prezydenta

2019-07-17 15:04
publikacja
2019-07-17 15:04

Prezydent podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

/ fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Jak podała KPRP, celem ustawy jest zmiana mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są obowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego.

Ponadto wsparcie będzie uzyskiwane jak dotychczas przez kredytobiorcę, który utracił zatrudnienie (posiada status bezrobotnego).

Dodano, że ustawa przewiduje wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie (maksymalnie w wysokości 72 000 złotych).

"Jednocześnie ustawodawca wprowadził mechanizm częściowego umorzenia pozostałych do zwrotu środków, w przypadku terminowego zwrotu części rat z tytułu udzielonego wsparcia" - napisano w komunikacie KPRP.

Jak czytamy, nowelizacja zapewnia możliwość wystąpienia przez kredytobiorcę, za pośrednictwem kredytodawcy, do Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z wnioskiem o dodatkową weryfikację wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia - w przypadku jego odrzucenia przez kredytodawcę. "Kredytobiorca może to zrobić w terminie 14 dni od otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku. Rada Funduszu dokona ponownej weryfikacji wniosku niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 miesięcy, rozstrzygając w przedmiocie spełnienia lub niespełnienia warunków przyznania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia" - podano.

"Zgodnie z wprowadzonym do ustawy nowelizowanej przepisem art. 6a, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego zarówno w okresie rozpatrywania wniosku o wsparcie, promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia jak i dodatkowej weryfikacji (w przypadkach, o których mowa w ustawie) nie wywołuje skutku względem kredytobiorcy" - poinformowano.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd został uchwalony.

Prezydencki projekt rozszerzał działanie Funduszu Wsparcia. Zakładał m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu Wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

Rachunek Funduszu Wsparcia prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i on dokonywałby wypłat. Od decyzji o odmowie wsparcia kredytobiorca będzie mógł się odwołać do Rady Funduszu. Pieniądze z Funduszu Wsparcia mają służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym.

Z myślą o tych ostatnich prezydencki projekt wprowadzał natomiast inny fundusz - Fundusz Konwersji. Miał on zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających restrukturyzacji). Banki, które zdecydowałyby się "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, mogłyby - w myśl tamtych przepisów - liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji (konwersji). Spory o przepisy dotyczące Funduszu Konwersji - zdecydowany sprzeciw wyrażał m.in. sektor bankowy - powodowały, że ustawa długo nie była uchwalana, a zajmująca się nią podkomisja nie kończyła pracy. Ostatecznie zapisy o tym Funduszu zniknęły z ustawy.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, z wyjątkiem art. 7 (jest to przepis o charakterze dostosowującym), który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
karol82
@Bankier.pl: Na jakiej podstawie określacie tą ustawę jako "frankową". Proszę o odpowiedź.
marcin321
Spytaj autor: Źródło: PAP, Longina Grzegórska-Szpyt. Chociaż fakt ktoś mógłby to zredagować
trooper
Za wiki: Pokusa nadużycia (ang. moral hazard) - teza mówiąca o tym, że podmiot chroniony przed ryzykiem może zachowywać się inaczej, niż gdyby był w pełni eksponowany na ryzyko. Na przykład, osoba ubezpieczona może zachowywać się bardziej ryzykownie w porównaniu z sytuacją, w której nie miałaby ona ubezpieczenia.Za wiki: Pokusa nadużycia (ang. moral hazard) - teza mówiąca o tym, że podmiot chroniony przed ryzykiem może zachowywać się inaczej, niż gdyby był w pełni eksponowany na ryzyko. Na przykład, osoba ubezpieczona może zachowywać się bardziej ryzykownie w porównaniu z sytuacją, w której nie miałaby ona ubezpieczenia. Moral hazard narasta, ponieważ poszczególni ludzie jak i instytucje nie ponoszą konsekwencji swoich działań i w związku z tym mają tendencję do zachowań mniej ostrożnych, niż miałoby to miejsce w przypadku ponoszenia pełnych skutków.
trooper
Skutki ustawy są łatwe do przewidzenia. Podatnik zagwarantuje spłatę złych kredytów, więc ryzyko udzielania bardziej ryzykownych kredytów przez banki spada, te będą mogły zacząć udzielać kredyty osobom o kiepskiej zdolności, więcej kredytów pójdzie na rynek, wzrosną ceny nieruchomości. Polski podatnik weźmie Skutki ustawy są łatwe do przewidzenia. Podatnik zagwarantuje spłatę złych kredytów, więc ryzyko udzielania bardziej ryzykownych kredytów przez banki spada, te będą mogły zacząć udzielać kredyty osobom o kiepskiej zdolności, więcej kredytów pójdzie na rynek, wzrosną ceny nieruchomości. Polski podatnik weźmie na barki tzw Hazard Moralny (z ang Moral Hazard). PIS się znów popisał. Żenada.
qrara
Niby prawnik, a orzeczeń Trybunału nie zna i podpisuje co mu podsuną.
sygn. C-26/13
art.6 ust 1. in fine dyrektywy o klauzulach abuzywnych
sygn. C-312/14 wyrok opiera się na dyrektywie o klauzulach abuzywnych i na dyrektywie MiFD l
( dyrektywa 2004/39 )
r4k
To nie jest fair.
Dlaczego podatnik ma płacić za nadmierne ryzyko i beztroskę banków i kredytobiorców?

Rozumiem, że Państwu zależy przede wszystkim na pompowaniu cen nieruchomości, więc im więcej kredytobiorców tym lepiej.
khh
Co jest nie fair?? Nie patrzyliscie co podpisujecie, a teraz oczekujecie, ze ktos inny za was kredyty posplaca. I jeszcze uwierzyliscie tym pisim bandytom. Podwojni glupcy, a glupota kosztuje.
marxs
"Sytuacja w polskich szpitalach jest katastrofalna – czytamy w dzisiejszym wydaniu tygodnika "Polityka". W samym województwie zachodniopomorskim liczba łóżek w placówkach zmniejszyła się o ponad 10 proc. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów nazywa ostatnie działania resortu zdrowia "pudrowaniem umierającego."Sytuacja w polskich szpitalach jest katastrofalna – czytamy w dzisiejszym wydaniu tygodnika "Polityka". W samym województwie zachodniopomorskim liczba łóżek w placówkach zmniejszyła się o ponad 10 proc. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów nazywa ostatnie działania resortu zdrowia "pudrowaniem umierającego.Służba zdrowia przeżywa kryzys. Jak czytamy w "Polityce", niemal każdego dnia zamykany jest w Polsce szpitalny oddział"
dktorek
Z tego rozdawnictwa przed wyborami ciag dalszy. Reklamy na tvp mowiace o bezpieczenstwie wartosci waluty.
z TEGO CO WIDZE TO NALEZY SIE EWAKUOWAC Z PLN
trooper
jasne, z PLN może być jak z Turecką Lirą. Dno poganiające dno.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki