Nowela ustawy frankowej z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Jak podała KPRP, celem ustawy jest zmiana mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są obowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego.

Ponadto wsparcie będzie uzyskiwane jak dotychczas przez kredytobiorcę, który utracił zatrudnienie (posiada status bezrobotnego).

Dodano, że ustawa przewiduje wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie (maksymalnie w wysokości 72 000 złotych).

"Jednocześnie ustawodawca wprowadził mechanizm częściowego umorzenia pozostałych do zwrotu środków, w przypadku terminowego zwrotu części rat z tytułu udzielonego wsparcia" - napisano w komunikacie KPRP.

Jak czytamy, nowelizacja zapewnia możliwość wystąpienia przez kredytobiorcę, za pośrednictwem kredytodawcy, do Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z wnioskiem o dodatkową weryfikację wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia - w przypadku jego odrzucenia przez kredytodawcę. "Kredytobiorca może to zrobić w terminie 14 dni od otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku. Rada Funduszu dokona ponownej weryfikacji wniosku niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 miesięcy, rozstrzygając w przedmiocie spełnienia lub niespełnienia warunków przyznania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia" - podano.

"Zgodnie z wprowadzonym do ustawy nowelizowanej przepisem art. 6a, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego zarówno w okresie rozpatrywania wniosku o wsparcie, promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia jak i dodatkowej weryfikacji (w przypadkach, o których mowa w ustawie) nie wywołuje skutku względem kredytobiorcy" - poinformowano.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd został uchwalony.

Prezydencki projekt rozszerzał działanie Funduszu Wsparcia. Zakładał m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu Wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

Rachunek Funduszu Wsparcia prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i on dokonywałby wypłat. Od decyzji o odmowie wsparcia kredytobiorca będzie mógł się odwołać do Rady Funduszu. Pieniądze z Funduszu Wsparcia mają służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym.

Z myślą o tych ostatnich prezydencki projekt wprowadzał natomiast inny fundusz - Fundusz Konwersji. Miał on zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających restrukturyzacji). Banki, które zdecydowałyby się "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, mogłyby - w myśl tamtych przepisów - liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji (konwersji). Spory o przepisy dotyczące Funduszu Konwersji - zdecydowany sprzeciw wyrażał m.in. sektor bankowy - powodowały, że ustawa długo nie była uchwalana, a zajmująca się nią podkomisja nie kończyła pracy. Ostatecznie zapisy o tym Funduszu zniknęły z ustawy.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, z wyjątkiem art. 7 (jest to przepis o charakterze dostosowującym), który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 27 karol82

@Bankier.pl: Na jakiej podstawie określacie tą ustawę jako "frankową". Proszę o odpowiedź.

! Odpowiedz
0 5 marcin321

Spytaj autor: Źródło: PAP, Longina Grzegórska-Szpyt. Chociaż fakt ktoś mógłby to zredagować

! Odpowiedz
4 12 trooper

Za wiki: Pokusa nadużycia (ang. moral hazard) - teza mówiąca o tym, że podmiot chroniony przed ryzykiem może zachowywać się inaczej, niż gdyby był w pełni eksponowany na ryzyko. Na przykład, osoba ubezpieczona może zachowywać się bardziej ryzykownie w porównaniu z sytuacją, w której nie miałaby ona ubezpieczenia. Moral hazard narasta, ponieważ poszczególni ludzie jak i instytucje nie ponoszą konsekwencji swoich działań i w związku z tym mają tendencję do zachowań mniej ostrożnych, niż miałoby to miejsce w przypadku ponoszenia pełnych skutków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 28 trooper

Skutki ustawy są łatwe do przewidzenia. Podatnik zagwarantuje spłatę złych kredytów, więc ryzyko udzielania bardziej ryzykownych kredytów przez banki spada, te będą mogły zacząć udzielać kredyty osobom o kiepskiej zdolności, więcej kredytów pójdzie na rynek, wzrosną ceny nieruchomości. Polski podatnik weźmie na barki tzw Hazard Moralny (z ang Moral Hazard). PIS się znów popisał. Żenada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 qrara

Niby prawnik, a orzeczeń Trybunału nie zna i podpisuje co mu podsuną.
sygn. C-26/13
art.6 ust 1. in fine dyrektywy o klauzulach abuzywnych
sygn. C-312/14 wyrok opiera się na dyrektywie o klauzulach abuzywnych i na dyrektywie MiFD l
( dyrektywa 2004/39 )

! Odpowiedz
5 24 r4k

To nie jest fair.
Dlaczego podatnik ma płacić za nadmierne ryzyko i beztroskę banków i kredytobiorców?

Rozumiem, że Państwu zależy przede wszystkim na pompowaniu cen nieruchomości, więc im więcej kredytobiorców tym lepiej.

! Odpowiedz
7 7 khh

Co jest nie fair?? Nie patrzyliscie co podpisujecie, a teraz oczekujecie, ze ktos inny za was kredyty posplaca. I jeszcze uwierzyliscie tym pisim bandytom. Podwojni glupcy, a glupota kosztuje.

! Odpowiedz
4 14 marxs

"Sytuacja w polskich szpitalach jest katastrofalna – czytamy w dzisiejszym wydaniu tygodnika "Polityka". W samym województwie zachodniopomorskim liczba łóżek w placówkach zmniejszyła się o ponad 10 proc. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów nazywa ostatnie działania resortu zdrowia "pudrowaniem umierającego. Służba zdrowia przeżywa kryzys. Jak czytamy w "Polityce", niemal każdego dnia zamykany jest w Polsce szpitalny oddział"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 19 dktorek

Z tego rozdawnictwa przed wyborami ciag dalszy. Reklamy na tvp mowiace o bezpieczenstwie wartosci waluty.
z TEGO CO WIDZE TO NALEZY SIE EWAKUOWAC Z PLN

! Odpowiedz
3 7 trooper

jasne, z PLN może być jak z Turecką Lirą. Dno poganiające dno.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-08-21
WIBOR 3M 0,0000 1,7200%
2019-08-21
LIBOR 3M CHF -0,0010 -0,8242%
2019-08-15
EURIBOR 3M -0,0020 -0,4230%
2019-08-21