REKLAMA

Nowe ustalenia w sprawie emerytur stażowych

2021-06-08 10:19
publikacja
2021-06-08 10:19
Nowe ustalenia w sprawie emerytur stażowych
Nowe ustalenia w sprawie emerytur stażowych
fot. LDprod / / Shutterstock

Andrzej Duda zakończył konsultacje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie emerytur stażowych. W toku rozmów pojawiły się nowe warunki, jakie musieliby spełniać pracownicy, aby przejść na wcześniejszą emeryturę. 

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", prezydent zakończył rozmowy z prezes ZUS Gertrudą Uścińską w sprawie emerytur stażowych. Obietnica wyborcza Andrzeja Dudy zakładała, że kobiety będą mogły zakończyć pracę z uprawnieniami emerytalnymi po 35 latach, a mężczyźni po 40 latach. 

Temat systematyczne powracał w ostatnim czasie wśród związków zawodowych. Solidarność ruszyła z kampanią "Emerytura za staż", a OPZZ krytykował brak spełnienia obietnicy prezydenckiej między innymi w klipie: "Życie jest za krótkie na pracę do śmierci". Organizacja pod przewodnictwem Piotra Dudy zaczęła zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy na temat emerytur stażowych. 

Podczas rozmów prezydenta z Gertrudą Uścińską pojawiły się jednak warunki, jakie mieliby spełnić pracownicy, aby skorzystać z nowej regulacji. Pojawiły się propozycje kompromisu takie, jak minimalny wiek osoby ubezpieczonej - 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Kobiety będą musiały udowodnić 35 lat okresu składkowego, a mężczyźni - 40 lat. Inna propozycja to 45 lat okresu składkowego niezależnie od płci. Następną zasadą miałaby być uzbierany przez pracownika kapitał, który pozwoli na wypłatę przynajmniej 120 proc. minimalnej emerytury, obecnie to około 1500 zł brutto. 

WS

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Zawsze przecież można iść do tzw.resortów mundurowych i spędzić w nich młodzieńcze lata droga jest wolna dla większości Ps. Po 15 latach można otrzymać co najwyżej 40 % swojego uposażenia fakt obecnie kokosy, kokosy etc. nic tylko wytykać może z zazdrości innym ???!!!.
tomkooo
ja bym chcial zeby kazdy byl rowny wobec przepisow, zeby nie bylo zadnych swietych krow typu sedzia, milicjant, gornik, straz graniczna itp. itd.
aha te 40% to jest bardzo duzo, mi wyliczaja moze 20-30% - wiec te 40% to jest skandal bo to jest liczone od uposazenia + wraz z latami tylko rosnie.
bha odpowiada tomkooo
Ja też chciałbym żeby wszyscy byli równi wobec wszelakich przepisów nie tylko tych dotyczących emerytur, więc proponuję dać wszystkim po 15 latach pracy 40 % ich obecnego uposażenia ,wtedy może będą wszyscy ludzie zadowoleni ?,bez wytykania sobie swoich 40 % kokosów ,a na pewno wtedy nie będą musieli dalej już pracować Ja też chciałbym żeby wszyscy byli równi wobec wszelakich przepisów nie tylko tych dotyczących emerytur, więc proponuję dać wszystkim po 15 latach pracy 40 % ich obecnego uposażenia ,wtedy może będą wszyscy ludzie zadowoleni ?,bez wytykania sobie swoich 40 % kokosów ,a na pewno wtedy nie będą musieli dalej już pracować ????? tylko będą sobie komfortowo ,spokojnie i dostatnio z nich żyć bez zazdrości,dogadywania,dogryzywania sobie i bez finansowych zmartwień.
tomkooo odpowiada bha
hehe tylko ja proponuje w miare realny scenariusz, a ty skad na to rozdawnictwo masz zamiar pieniadze wziac ?
bha odpowiada tomkooo
Realny plan to pojęcie względne .Cóż zawsze będzie jakieś ale, ale etc.do wszystkiego taka już niestety natura ludzka trudno jej sprostać zawsze będzie jakiś kolejny nowy problem lub sztuczny tworzony problem.
bha odpowiada tomkooo
Realny Scenariusz ??? ,a dla mnie to odwracanie kota ogonem. Rozdawnictwo zawsze było większe lub trochę mniejsze.
tomkooo odpowiada bha
no tak dziala system emertyalny. zabiramy obecnie pracujacym i dajemy obecnym emerytom.
to co ty proponujesz to jest czysty populizm w stylu pis - damy, damy choc kasy nie mamy ;)
pstrzezek
Zakład Utraconych Składek ustala coś z imitacją prezydenta. Ale ubaw ;)))))
lipsk
Ciekawe dlaczego w PL można iść na emeryture po 15 latach pracy (mundurowe ,sędziowe) nawet składek na zus nie płacąc a reszta nie może nawet po 40 latach składkowych odpoczywać na emeryturze. Czy ktoś zna odpowiedź ?
tomkooo
bo do nadzoru niewolnikow potrzebne sa resorty silowe.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki