Nowe uprawnienia dla szefa MSWiA ws. przywracania obywatelstwa

Szef MSWiA będzie mógł przywracać polskie obywatelstwo wszystkim, którzy utracili je w czasach PRL - dowiedział się serwis internetowy tvp.info.pl. Projekt nowych przepisów w tej sprawie przygotował klub senatorów Platformy Obywatelskiej.

Zakłada on, że każdy, komu w okresie PRL odebrano obywatelstwo, będzie mógł zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o jego przywrócenie. Od odmownej decyzji będzie można odwołać się do sądu.

Tymczasem, jak przypomina tvp.info, w myśl konstytucji, nadawanie obywatelstwa jest wyłącznym prawem prezydenta. Zdaniem polityków PO, nie ma jednak mowy o niekonstytucyjności przygotowanej nowelizacji. Posłowie Platformy powołują się na ekspertyzy konstytucjonalistów i argumentują, że ustawa zasadnicza mówi o nadawaniu obywatelstwa przez prezydenta. Pojęcie przywracania obywatelstwa to dla polskiego ustawodawstwa coś całkowicie nowego - powiedział portalowi tvp.info poseł PO Andrzej Person.

Cześć osób, których w czasie PRL pozbawiono obywatelstwa, już dziś może uzyskać poświadczenie, że są obywatelami Rzeczpospolitej. MSWiA przyjęło bowiem wykładnię, że decyzja, na mocy której obywatelstwa utracili emigranci z marca 1968 roku, była nielegalna - pisze tvp.ifo.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil