REKLAMA
WAŻNE

Nowe szczyty złota

2020-07-27 08:42
publikacja
2020-07-27 08:42
Nowe szczyty złota

Piątkowa sesja przyniosła na giełdach w Europie i USA wyraźną korektę, sygnalizowaną w godzinach porannych przez kontrakty futures, prowadząc do ujemnego zamknięcia tygodnia na głównych globalnych rynkach. Najważniejsze indeksy strefy euro traciły od 1,2% (IBEX) do 2,0% (DAX), co w kontekście tego, że doniesienia o koronawirusie są w ostatnim czasie niekorzystne przede wszystkim dla Hiszpanii (m.in. weekendowe ogłoszenie przymusowej kwarantanny dla brytyjskich i norweskich obywateli wracających z wakacji na Półwyspie Iberyjskim) jest dość wyraźnym sygnałem, że zaczynamy obserwować pierwsze symptomy innego problemu dla rynków UE - gwałtownego umocnienia euro, szkodliwego przede wszystkim dla spółek niemieckich.

GPW zachowała się dość spokojnie na tle rynków zagranicznych - WIG20 stracił 0,5%, mWIG40 symboliczne 0,04%, a sWIG80 0,3%, pozostając w ujęciu całego tygodnia na bardzo wyraźnych plusach. Średnie spółki wypadły relatywnie dobrze dzięki szalonym, dwucyfrowym wzrostom na Mercatorze i Biomedzie, wśród małych dzień należał przede wszystkim do jednych z najsłabszych komponentów indeksu - Rainbowa i Idea Banku.

S&P500 straciło 0,6%, a NASDAQ 0,9%, ale lekka zadyszka sektora IT ma ograniczoną wartość prognostyczną, zważywszy, że czeka nas najważniejszy tydzień obecnego sezonu wynikowego, który może diametralnie zmienić sytuację na rynku. Jutro wyniki poda m.in. AMD, w środę Facebook i Qualcomm, w czwartek Alphabet, Amazon i Apple, co uczyni piątkową sesję być może najważniejszą w tym miesiącu.

Sesja azjatycka ma mieszany charakter, ale kontrakty futures sugerują wzrostową sesję w Europie i USA. Rynki wciąż wydają się lekceważyć świeże rekordy zachorowań na COVID (w ubiegłym tygodniu miały one miejsce w ponad 40 krajach, w tym w USA, Brazylii i Indiach), co może okazać się pułapką. Przebieg negocjacji w sprawie nowego pakietu fiskalnego w USA jasno pokazuje, że obecne eldorado zasiłków, broniące gospodarki przed załamaniem konsumpcji, nie będzie trwało w nieskończoność, a Republikanie zamierzają stopniowo redukować wsparcie dla osób, które utraciły pracę w trakcie epidemii. Szybkie osiągnięcie porozumienia w tej sprawie będzie kluczowe dla zachowania rynków akcji w tym tygodniu - jego brak może wywołać poważny szok.

Sygnałem ostrzegawczym powinno być zachowanie dolara, który w ujęciu koszykowym stracił w ciągu ostatniego miesiąca niemal 4%, oddając narastające oczekiwania na dalsze działania Fed i poważną rewizję oceny szans na normalizację polityki pieniężnej w latach 2021-2023. Głównym beneficjentem obecnej sytuacji stają się metale szlachetne - złoto właśnie znalazło się na historycznych szczytach, a chociaż długie pozycje na kruszcach już wcześniej trudno było nazwać niepopularnymi, wybicie maksimów z 2011 r., szczególnie, gdyby w krótkim czasie towarzyszyło mu przebicie bariery 2000 $/ou., powinno wywołać olbrzymią falę zakupów. Nasz bazowy scenariusz dla rynku akcji na drugą połowę roku - trend boczny z obecnymi poziomami bliżej górnego ograniczenia niż dolnego, byłby dla metali sprzyjający, głównym zagrożeniem dla inwestycji pozostaje ewentualna druga fala paniki wokół koronawirusa. Krótkoterminowo istotne będzie, czy kurs EURUSD będzie w stanie „z biegu” przebić ważny opór na poziomie 1,1750. Relacja cen złota i srebra, pomimo znacznej redukcji w wyniku trzydziestopięcioprocentowej miesięcznej stopy zwrotu na drugim surowcu, wciąż sugeruje, że jesteśmy dopiero we wstępnej fazie hossy.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki