REKLAMA

Nowe sankcje UE na Białoruś. "Jest zaangażowana w agresję przeciwko Ukrainie"

2023-08-03 13:43, akt.2023-08-03 14:21
publikacja
2023-08-03 13:43
aktualizacja
2023-08-03 14:21

Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś m.in. za jej zaangażowanie w agresję przeciwko Ukrainie. Wprowadzono m.in. zakaz eksportu na Białoruś towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego wzmocnienia Białorusi.

Nowe sankcje UE na Białoruś. "Jest zaangażowana w agresję przeciwko Ukrainie"
Nowe sankcje UE na Białoruś. "Jest zaangażowana w agresję przeciwko Ukrainie"
fot. BelkaG / / Shutterstock

Sankcje "rozszerzają zakaz eksportu na Białoruś na szereg bardzo wrażliwych towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Białorusi".

UE nałożyła również "zakaz wywozu broni palnej i amunicji oraz towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie i przemyśle kosmicznym". Zmiany dostosowują również sankcje na Białoruś do systemu sankcji przeciwko Rosji. Chodzi o to, aby przez Białoruś nie można było obchodzić sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska wprowadziła m.in. zakaz eksportu sprzętu bojowego i części lotniczych na Białoruś. Chodzi o produkty podwójnego zastosowania. Na czarną listę osób objętych restrykcjami zostały wpisane także kolejne nazwiska.

„Po ponad roku przełamujemy impas jeśli chodzi o przyjmowanie sankcji na Białoruś” – powiedział w ubiegłym tygodniu PAP stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Sankcje UE na Białoruś za wspieranie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, jak również za represje wobec opozycji białoruskiej, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku stycznia tego roku. Od tego czasu negocjacje między unijnymi krajami nie przynosiły przełomu.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że za blokadą stała część państw Europy Zachodniej, które chciały, żeby przyjęciu nowych sankcji wobec kolejnych sektorów białoruskiej gospodarki towarzyszyło wykreślenie z wcześniej przyjętych restrykcji wobec Mińska potażu, który służy do produkcji nawozów.

Po drugiej stronie barykady były m.in. Polska i państwa bałtyckie, które nie zgadzały się na żadne rozluźnienie restrykcji. Polska zawsze postulowała natychmiastową synchronizację sankcji wobec Białorusi z tymi nakładanymi na Rosję.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
xqwztsa
Sankcje ponoć nie działają, więc dokładanie kolejnych nie powinno wzbudzać na Białorusi sprzeciwu.
polonu
przecież tworzą się przynajmniej 2 bloki państw na świecie bo nie wiadomo co zrobi UE czy dalej idzie z Ameryką ale załóżmy że tak , to te sankcje nie mają żadnego sensu . to jest przejściowy stan ,
darius19
jest następny - "sterl". To co zwykle - Zachod/UE pozaluje i straci. Dla Lukaszenki to pikus.... itd... Stala narracja. Ale im szambo Putler zaserwowal. Warto bylo?
Raffmo
No proszę jaka niespodzianka. Są nowe sankcje :D

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowe-sankcje-UE-na-Bialorus-Jest-zaangazowana-w-agresje-przeciwko-Ukrainie-8589248.html
Raffmo
Super!

białoruś to państwo biorące udział w wojnie przeciw Ukrainie.

Więcej sankcji na nich nałożyć!
darius19
jest!!! pierwszy - minister prawdy. Bialorus - odwracaniem uwagi. Tak jak majtki Paris Hilton
darius19
ciekawym komentarzy trolli. Czy jak zwykle, to pikus i upadly Zachod/UE pozaluje? A poza tym kazde sankcje na agresora i pomocnika - mile widziane. Zobaczymy. Poczytamy

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki