REKLAMA

Nowe rekordy: złoto po 1.480$, srebro po 42,64$

2011-04-15 14:11
publikacja
2011-04-15 14:11
Piątek przyniósł nowe nominalno-dolarowe rekordy cen złota, za uncję którego zapłacono niemal 1.480 dolarów. Taka sama ilość srebra kosztowała nawet 42,67 USD i była najdroższa od stycznia 1980 roku. Strach przed inflacją sprawia, że popyt na kruszce nie słabnie.

Rynki metali szlachetnych pokazują, że spora część inwestorów nie wierzy w zapewnienia bankierów centralnych, dla których obecne wzrosty cen surowców są „przejściowe”. Silny popyt na lokaty zabezpieczające przed realną deprecjacją posiadanego kapitału sprawia, że kursy złota i srebra nie zwalniają tempa.

Oficjalne tempo wzrostu cen w Chinach w marcu sięgnęło 5,4%, dystansując oprocentowanie bankowych lokat. Znany inwestor George Soros przyznał, że inflacja w Państwie Środka „poniekąd wymknęła się spod kontroli”. Podobnie jest w strefie euro, gdzie inflacja HICP przyspieszyła do 2,7% wobec 2,4% w lutym i jest znacznie wyższa od wynoszącej 1,25% stopy referencyjnej Europejskiego Banku Centralnego.

„Inflacja to słowo kluczowe dla inwestorów. W przyszłym tygodniu złoto przetestuje poziom 1.500 USD” – powiedział Park Jong Beom, koreański makler cytowany przez Bloomberga.

Obserwatorzy rynku z uwagą odnotowują fakt, że ceny srebra rosną znacznie szybciej niż notowania złota. Podczas gdy żółty metal od początku roku zyskał tylko 4%, to srebro zdrożało aż o 38% i od sierpnia jego ceny wzrosły o blisko 140%. W efekcie parytet złoto- srebro spadł dziś do 34,7 i znalazł się na najniższym poziomie od września 1983 roku.

Jednakże hurraoptymistyczne nastawienie inwestorów i analityków każe z ostrożnością spoglądać na rynki metali szlachetnych. Aż 14 z 18 ekspertów ankietowanych przez agencję Bloomberga spodziewa się w przyszłym tygodniu dalszych wzrostów cen kruszców. Szczególnie narażone na krótkoterminową korektę wydaje się srebro, którego 14-dniowy wskaźnik RSI od początku miesiąca sygnalizuje silne wykupienie rynku.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~jdlfkl
masz racje ale też trzeba popatrzeć na to z innej strony. Kryzys i inflacja może doprowadzić do cen kosmicznych. Tu chciwość nie ma nic do powiedzenia a realna wartośc pieniądza a raczej jej brak. Ile warte będą dla ciebie kolorowe papierki jak nic za nie nie kupisz. Prawdziwa inflacja w PL to około 20-25% i trzeba być skończonym masz racje ale też trzeba popatrzeć na to z innej strony. Kryzys i inflacja może doprowadzić do cen kosmicznych. Tu chciwość nie ma nic do powiedzenia a realna wartośc pieniądza a raczej jej brak. Ile warte będą dla ciebie kolorowe papierki jak nic za nie nie kupisz. Prawdziwa inflacja w PL to około 20-25% i trzeba być skończonym idiotą aby wierzyć w fałszywe wskaźniki GUSu. To właśnie napędza ceny srebra i złota a sytuacja taka jest w całej europie.
~an
głupota czy skrajna chciwość doprowadzi w końcu do katastrofy tych którzy teraz wejdą na rynek srebra .wykres pokazje hiprbolę w ostatnim stadium może 45 usd powstrzyma stado idiotów i rzuci w przepaść jak na cukrze .nic nie rośnie do nieba
~pucybut z WS
JPMorgan zamyka krótkie a ponieważ na rynku nie ma srebra to wali cenę w kosmos. WW maju świętuje 50$/unz a jadę na srebrze od 25$/unz. 100% chyba w rok wystarczy
~ja
już nieaktualne, mamy nowy rekord 1485usd/oza
~silver
i oby była jakaś korekta. wtedy kupie drugi wagon srebra :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki