REKLAMA

Nowe przepisy w Hiszpanii. Reklamy zabawek dla dzieci bez "seksistowskich stereotypów"

2022-12-04 08:00
publikacja
2022-12-04 08:00

W Hiszpanii wszedł w życie nowy kodeks deontologiczny zakazujący „seksistowskiej” reklamy zabawek dla dzieci - poinformowało ministerstwo ds. konsumentów. Zabawki mają zostać pozbawione m.in. skojarzeń kolorystycznych związanych z płcią, np. kolor różowy nie może pojawiać się tylko na zabawkach dla dziewczynek.

Nowe przepisy w Hiszpanii. Reklamy zabawek dla dzieci bez "seksistowskich stereotypów"
Nowe przepisy w Hiszpanii. Reklamy zabawek dla dzieci bez "seksistowskich stereotypów"
fot. Marko Poplasen / / Shutterstock

Nowe przepisy regulacyjne zostały przyjęte w kwietniu 2021 r. przez rząd, sektor reklamowy oraz organizacje producentów zabawek (AEFJ) dotyczą produkcji i reklamowania zabawek przeznaczonych dla dzieci w wieku do 15 lat, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 7 lat, jako najbardziej podatnych na "utrwalanie tradycyjnych ról".

Zgodnie z nowymi regulacjami komunikaty handlowe zabawek powinny „unikać uprzedzeń i przypisywania stereotypowych ról związanych z płcią”, takich jak opieka nad dzieckiem, prace domowe czy dbanie o urodę skierowane do dziewczynek, a zawody pilota, policjanta czy żołnierza do chłopców.

Zabawki nie powinny być prezentowane jako przeznaczone wyłącznie dla jednej płci lub drugiej i zostać pozbawione skojarzeni kolorystycznych, np. kolor różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców. Oprócz tego przekazy reklamowe mają „używać języka inkluzywnego, przedstawiać pozytywne wzorce do naśladowania i stymulować zdrową, odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję”- według jednego z 64 środków wymienionych w kodeksie deontologicznym. Zgodnie z porozumieniem, zabawki powinny promować „pluralistyczny, egalitarny i wolny od stereotypów wizerunek nieletnich”.

Ministerstwo ds. konsumentów wielokrotnie podkreślało w prowadzonych kampaniach, że zabawa kształtuje osobowość dzieci i jest niezwykle ważna dla początkowego rozwoju człowieka, w związku z czym powinna być wolna od „stereotypów utrwalających tradycyjne role płciowe”.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
karbinadel
Chyba najwyższy czas zlikwidować seksistowski podział na damskie i męskie toalety. No i perfumy, niedopuszczalne, żeby było "for women" i "for men".
salad77
tylko kto i na podstawie jakich kryteriów będzie decydował co jest "seksistowskim stereotypem"???
samsza
bajki dla dzieci już skorygowano, tam jest wzorzec...

[porzuciliśmy dotychczasowy wzorzec kilograma przechowywanego w Sevres pod Paryżem. Obowiązuje nowa definicja, oparta o stałą Plancka]
karbinadel
Szczęśliwy to kraj, w którym niema (?) innych problemów
samsza
Czemu tylko reklamy, filmy fabularne też!
innowierca
wiekszosc zdrowych kobiet, chce byc kobieca i dbac o urode. Dlaczego ostatnio o sprawach macierzynstwa, opieki nad dzieckiem, najwiecej do powiedzenia maja kobiety bez instynktu macierzynskiego.
innowierca
takie indywidua, co nie odczuwaja potrzeby posiadania potomstwa, bo nawet nie przepadaja za towarzystwem dzieci, najwiecej wypowiadaja sie o prawach kobiet.
Wiekszosc kobiet chce byc atrakcyjna i zeby ich kobiecosc byla adresowana.
Kobiety powinny zaprotestowac, zeby na temat ich praw, nie wypowiadaly sie dziwolagi.
karbinadel odpowiada innowierca
"Kobiety powinny zaprotestowac, zeby na temat ich praw, nie wypowiadaly sie dziwolagi. " Masz na myśli Jarosława K. ?
tomitomi
Witajcie w świecie gejów i lejbów ! ! !

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki