Nowe prawo wyborcze w Iraku

Parlament Iraku zatwierdził we wtorek nowe prawo wyborcze - informuje Reuters. Zmiana ordynacji wyborczej to jeden z postulatów stawianych przez uczestników trwających od października protestów.

Jak podaje Reuters, dzięki nowym przepisom wyborcy będą mogli głosować na poszczególnych kandydatów, a nie na listy partyjne, a każdy członek jednoizbowego parlamentu będzie reprezentował określony okręg wyborczy.

Trwające od początku października zamieszki to największe protesty w Iraku od upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 roku. Uczestnicy protestują przeciwko brakowi miejsc pracy i nieregularnym dostawom prądu oraz wody pitnej. Uciekają się do strajków, blokad dróg, portów i instalacji naftowych oraz do akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. Protestujący domagają się także m.in. obalenia rządu.

W Bagdadzie najbardziej zapalne punkty to mosty Ahrar, Sinak i Dżumhurija, które są strzeżone przez siły bezpieczeństwa, chroniące przed demonstrantami Zieloną Strefę - dzielnicę rządowo-dyplomatyczną, w której znajdują się m.in. parlament i ambasady.

W wyniku niepokojów społecznych pod koniec listopada do dymisji podał się premier Iraku Adil Abd al-Mahdi. Wciąż nie wyznaczono jego następcy.

kib/ arch/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 marianpazdzioch

Heh nawet Irakijczycy połapali się z tym szwindlem list partyjnych i są o krok dalej niż PL. Amerykanie wszędzie gdzie okupują wprowadzali taką ordynację (a nie JOW jak mają u siebie) by łatwo utrzymać w ryzach zszowinizowany motłoch. Łatwiej manipulować, pardon wpływać na grupę lub jednego kacyka niż wpływać w setkach okręgów na wyniki wyborów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil