REKLAMA

Nowe mieszkania w dużych miastach będą drożeć. Najbardziej w Warszawie

2015-02-18 06:30
publikacja
2015-02-18 06:30
Nowe mieszkania w dużych miastach będą drożeć. Najbardziej w Warszawie
Nowe mieszkania w dużych miastach będą drożeć. Najbardziej w Warszawie
/ EastNews

Tanie kredyty, Fundusz Mieszkań na Wynajem i zwiększone zakupy inwestycyjne przyczynią się do delikatnego wzrostu cen nowych nieruchomości w najpopularniejszych polskich miastach. Wyraźnie będą one rosły w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Na rynku wtórnym i w mniejszych miastach ceny powinny być stabilne - wynika z prognoz firmy Emmerson Evaluation.

- W 2015 roku prognozujemy delikatne wzrosty na rynku nieruchomości - mówi agencji informacyjnej Newseria Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation. - Wzrosty będą bardziej widoczne przede wszystkim na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym raczej spodziewamy się stagnacji. Spodziewamy się również, że te wzrosty będą bardziej widoczne w drugiej niż w pierwszej połowie roku.

Według raportu E-VALUER INDEX 2015 firmy Emmerson Evaluation w największych polskich miastach ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym mogą wzrosnąć o kilka procent

- Liderem wzrostu będzie pewnie Warszawa - przewiduje Dariusz Książak. - Kolejne miasta, które również mogą oczekiwać wzrostu cen nieruchomości na rynku pierwotnym, to według nas Kraków, Trójmiasto i Wrocław, czyli te tradycyjnie najbardziej aktywne rynki. W mniejszych miastach spodziewamy się raczej stagnacji na rynku i równowagi pomiędzy podażą a popytem.

Rynek wtórny również ma pozostać stabilny, choć w Warszawie, Gdańsku czy Sopocie widoczny powinien być nieznaczny wzrost cen.

Prognozy na ten rok pozwalają sądzić, że nie należy oczekiwać zmian, jeżeli chodzi o liderów cenowych na polskim rynku. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, to najdroższym miastem w Polsce jest Sopot, gdzie za metr kwadratowy płaci się ponad 10 tys. zł, przy niespełna 7 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie. W przypadku mieszkań używanych najdroższym miastem jest Warszawa ze średnimi cenami nieco przekraczającymi 7 tys. zł za metr. Tuż za stolicą plasuje się Sopot, gdzie metr kwadratowy lokalu z drugiej ręki kosztuje średnio 6,7 tys. zł.

- W Sopocie jest realizowanych stosunkowo niedużo inwestycji, głównie w jakimś wysokim, apartamentowym standardzie. Dlatego rynek pierwotny wyraźnie, o prawie 30 proc., przebił średnie ceny warszawskie - podkreśla prezes zarządu Emmerson Evaluation. - Natomiast w Warszawie na rynku pierwotnym mamy do czynienia zarówno z mieszkaniami o wyższym, jak i niższym standardzie, jest też dużo mieszkań w segmencie popularnym. Dlatego Warszawa jest w zasadzie jedynym miastem, gdzie mediana dla cen rynku pierwotnego okazała się minimalnie niższa niż mediana cen dla rynku wtórnego.

Eksperci Emmerson Evaluation szacują, że obrót na rynku będzie na podobnym lub wyższym poziomie niż w ubiegłym. Ożywienia oczekiwać można w związku z taniejącymi kredytami. Istnieje bowiem możliwość, że Narodowy Bank Polski jeszcze obniży stopy procentowe, co wyraźnie zasugerował podczas lutowej konferencji prezes Marek Belka. Ekonomiści spodziewają się spadku stóp o łącznie pół punktu procentowego.

- To poprawi sytuację na rynku mieszkaniowym - uważa Dariusz Książak. - Po pierwsze, kredyty będą nadal łatwo dostępne, po drugie, niektórzy inwestorów, którzy trzymali pieniądze na lokatach, będą chcieli przenieść je na inny, bardziej zyskowny rynek, w tym również na rynek nieruchomości.

Trzecim powodem, dla którego ceny mogą rosnąć, jest uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem, do którego nieruchomości mają być kupowane przez państwo, co zmniejszy podaży na rynku.

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
prezes111
Myślę, że sporo osób przeprowadzi się do nowych bloków na osiedlu Miasteczko Wawer, Wawer jest wg mnie idealnym miejscem do mieszkania w stolicy, blisko centrum, dobry dojazd a mieszkania jednak troche na uboczu, w spokoju, blisko lasu, meiszkania z widokiem na las i dosc spore metrazse, meiszkani 70-90m2 i tarasy 80m2
~joshi
Widziałem profesjonalne i naprawdę super foldery mieszkań na warszawskiej Woli dewelopera Nexity. Wpadam na ich najbliższe dni otwarte. Znalazłem info na FB (on.fb.me/1cIbhiC), że robią catering, konsultacje z architektami, doradcą kredytowym, organizują animacje zabaw dla dzieci i inne atrakcje. Mam kilku znajomych, którzy Widziałem profesjonalne i naprawdę super foldery mieszkań na warszawskiej Woli dewelopera Nexity. Wpadam na ich najbliższe dni otwarte. Znalazłem info na FB (on.fb.me/1cIbhiC), że robią catering, konsultacje z architektami, doradcą kredytowym, organizują animacje zabaw dla dzieci i inne atrakcje. Mam kilku znajomych, którzy ustatkowali się za ich pośrednictwem, bez problemów.
~abs
Jak dobrze, ze takie artykuły powstają. Po takich publikacjach nie ma wątpliwości, że będzie taniej:)
~Marek
I znów Podszczuwacze i Naganiacze wkraczają do akcji!!! To jakaś totalna bzdura (a może zmowa?).Na tematy mieszkaniowe wypowiadają się osoby/podmioty których dobry byt zależy od tego ile osób "kupi" ich prognozy... o spodziewanych nieustających wzrostach.Te prognozy są takie same od lat a ceny mieszkań niestety I znów Podszczuwacze i Naganiacze wkraczają do akcji!!! To jakaś totalna bzdura (a może zmowa?).Na tematy mieszkaniowe wypowiadają się osoby/podmioty których dobry byt zależy od tego ile osób "kupi" ich prognozy... o spodziewanych nieustających wzrostach.Te prognozy są takie same od lat a ceny mieszkań niestety cały czas spadają.
~123
to muszę nabrać kredytów i kupić kilka mieszkań :-)))))))
~so
ostatnio bylem w wawie i widziałem cala masę bloków mieszkań... pustostanów, ktoś czeka na boom? to się nie doczeka...
~beka
Bedzie Boom, ale taki Boom! o jakim sie emersonom nie snilo!
~Inwestor
Banksterzy i deweloperzy! Agencje i inni naganiacze i naciągacze z rynku nieruchomości! Za chwile Grexit! Pytanie - jakie to będzie miało konsekwencje dla rynku kredytowego oraz cen mieszkań?
~arfen_radom_pl
Jak to jakie? Mieszkanie na Krecie będziesz mógł kupić za 1/3 dzisiejszej ceny a most dostaniesz gratis, ewentualnie jacht i służącego
~BartoszTuroń
Artykuł wygląda na pisany przez Bartosza Turka.
Znanego wszystkim wizjonera cen nieruchomości.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki