REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowe metody oszustw na OLX i Vinted

2021-12-08 15:25
publikacja
2021-12-08 15:25
Nowe metody oszustw na OLX i Vinted
Nowe metody oszustw na OLX i Vinted
fot. JLStock / / Shutterstock

CyberRescue ostrzega przed kolejną metodą mającą wykraść pieniądze z konta bankowego. Tym razem cyberprzestępcy na cel wzięli użytkowników platformy sprzedażowej OLX.

Oszustwo polega na wyłudzeniu 6-cyfrowego kodu Blik, służącego do szybkich płatności. Można nim zapłacić zarówno za zakupy w internecie, jak i za te robione w sklepie stacjonarnym. W aplikacji bankowej generuje się kod, który należy wprowadzić np. na terminalu. Należy pamiętać, że ostatnim krokiem płatności jest jej potwierdzenie, jednocześnie można wtedy upewnić się co do adresata oraz kwoty przelewu.

Dlaczego kupujący prosi o ten kod? Oszuści tłumaczą się, że są za granicą i nie mają innego sposobu na opłacenie przez nich zakupu. Sprzedającego ma skusić, że w ten sposób nie zapłaci prowizji. Nieznajomość tej metody płatności powoduje, że sprzedającemu wydaje się, że potwierdza odbiór pieniędzy, nie ich wysyłkę.

Uważaj, komu dajesz numer konta

Większą czujnością muszą wykazać się również użytkownicy portalu Vinted. Kilka osób poinformowało ostatnio w mediach społecznościowych, że otrzymywali prośby o podanie swoich danych, takich jak imię, nazwisko oraz numer konta bankowego. Wydaję się być to niegroźna prośba, ale kryje się za nią nowy sposób funkcjonowania oszustów.

Okazuje się, że te dane są potrzebne do otrzymania przez oszustów „darmowego” zakupy. Mianowicie przekazane dane podają oni innemu użytkownikowi portalu jako swoje, by ten zrobił przelew na taką samą kwotę, za jaką został wystawiony przez nas przedmiot. W ten sposób jedna z ofiar płaci drugiej za ubranie, które otrzymuje oszust.

AB

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki