Nowe lotnisko w Stambule oficjalnie zastąpiło port im. Ataturka

Wybudowane kosztem ok. 8 miliardów dolarów nowe lotnisko w Stambule oficjalnie przejęło w sobotę po południu rolę głównego portu lotniczego Turcji. Przeprowadzka z zamykanego lotniska Ataturka została zrealizowana w niespełna dobę.

(fot. Umit Bektas / Forum)

Formalnie nowe lotnisko w Stambule otwarto pod koniec października zeszłego roku, ale dotychczas działało ono w ograniczonym zakresie, obsługując kilkanaście lotów dziennie. Przejęcie przez nie roli głównego portu lotniczego w Turcji nastąpiło dopiero w sobotę - po północy miejscowego czasu z lotniska im. Ataturka wystartował ostatni samolot - który wyruszył do Singapuru, a o 14.30 w sobotę z nowego lotniska odleciała maszyna linii Turkish Airlines do Ankary.

W piątek, jeszcze przed ostatnim lotem, setki ciężarówek zaczęły wozić tony sprzętu, takiego jak ciągniki samolotowe, schody pasażerskie ze znajdującego się nad Morzem Marmara lotniska Ataturka do nowego portu, który zlokalizowany jest nad Morzem Czarnym, w europejskiej części Turcji, ok. 35 kilometrów od Stambułu. Jak podkreślają tureckie władze, przeprowadzka była bezprecedensowa pod względem skali i tempa, bo została zrealizowana w ciągu niespełna 24 godzin.

Nowe lotnisko, które jest jednym z kilku wielkich projektów infrastrukturalnych realizowanych pod rządami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, początkowo będzie obsługiwać ok. 90 milionów pasażerów rocznie, co już teraz postawi je w ścisłej czołówce największych na świecie. Ale władze planują jego rozbudowę, tak aby mogło obsługiwać 200 milionów pasażerów rocznie.(PAP)

bjn/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 jendreka

Radom zastąpi Okęcie.tak mi dopomóż Bóg.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil