REKLAMA

Nowe emisje obligacji skarbowych

2005-01-12 07:40
publikacja
2005-01-12 07:40
Z nowy rokiem Ministerstwo Finansów oferuje nowe emisje obligacji dwuletnich, czteroletnich i dziesięcioletnich.

Oprocentowanie styczniowych dwulatek (DOS0107), wynosi 6,1 procent w stosunku rocznym, a czteroletnich COI0109 w pierwszym roku wynosi 6,5 procent. W pierwszym, rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie obligacji EDO0115 określono na 7 procent. W kolejnych, dziewięciu okresach odsetkowych będzie ono obliczane będzie na podstawie inflacji, do której dodawana będzie stała 3 proc. marża. Odsetki od obligacji EDO podlegają kapitalizacji po upływie każdego okresu odsetkowego. Ich wypłata następuje jednorazowo przy wykupie obligacji – po 10 latach od dnia ich zakupu.

Dziesięcioletnie na konta IKE

Cena emisyjna EDO jest stała i wynosi 100 zł. Nowa obligacja dostosowana została swoją konstrukcją do ustawy o Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

- Począwszy od października 2004 r. klienci mogą nabywać Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe również w ramach konta IKE-Obligacje – mówi Jan Kuźma, Dyrektor Zarządzający Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

Takie konto można założyć w punktach sprzedaży obligacji PKO BP. Do zawarcia Umowy o prowadzenie Konta IKE- Obligacje potrzebny jest dokument tożsamości. Aby zostac właścicielem EDO – trzeba dokonać wpłaty za nabywane obligacje.

Rynkowe prosto na giełdę

W styczniu Klienci nadal mogą nabywać obligacje trzyletnie TZ1107 z listopadowej oferty oraz obligacje pięcioletnie z oferty grudniowej. Cena emisyjna TZ1107 określona została na 99,90 zł. Termin ich wykupu przypada na 5 listopada 2007 r., a ich oprocentowanie wynosi 6,98 proc. w skali roku. Odsetki od tych papierów wypłacane są co pół roku. Cena emisyjna obligacji pięcioletnich SP1209 wynosi 101,90 zł (w kolejnych dniach sprzedaży do ceny emisyjnej są dodawane odsetki naliczone od pierwszego dnia sprzedaży tej serii obligacji). Obligacje te oprocentowane są na poziomie 6,5 proc. w skali roku (oprocentowanie stałe). Papiery trzy- i pięcioletnie to obligacje rynkowe notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych; wtórny obrót tymi papierami możliwy jest za pośrednictwem biura maklerskiego. Od listopada 2004 r. obligacje rynkowe można sprzedac na giełdzie bezpośrednio z rachunku rejestrowego w PKO BP, czyli bez konieczności posiadania rachunku papierów wartościowych. Na giełdzie kupuje się je od ich aktualnego właściciela, a nie od emitenta.

Gazeta Poznańska
Barbara KOZŁOWSKA
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki