Nowak: Nie wracam do polityki

Od decyzji Sławomira Nowaka zależy, czy zdecyduje się na powrót do polityki - tak szefowa PO, premier Ewa Kopacz i sekretarz generalny partii Andrzej Biernat odpowiedzieli na pytanie, czy wyrok ws. Nowaka otwiera mu ponownie drzwi do PO. Nowak napisał na Twitterze: Do polityki nie wracam.

(fot. Jan Bielecki / EastNews)

"Dziękuję wszystkim, którzy dziś i przez cały czas byli ze mną i mnie wspierali. Do polityki nie wracam:-)" - napisał b. poseł PO i b. minister transportu na Twitterze.

Warszawski sąd okręgowy umorzył w środę warunkowo - na rok - postępowanie karne wobec Nowaka.

Kopacz, która o wyroku dowiedziała się od dziennikarzy, zastrzegła, że nie zna decyzji sądu w sprawie swego byłego partyjnego kolegi. "Cieszę się, jeśli wyrok jest korzystny dla Sławka" - dodała w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Pytana, czy widzi ponownie miejsce dla Nowaka w PO, odparła, że "to jest jego decyzja". "Do polityki się wchodzi, wychodzi; są różne powroty. Państwo najlepiej wiecie, bo długo tu pracujecie, ale na pewno to jest jego suwerenna decyzja" - zaznaczyła Kopacz.

"Sprawiedliwości stało się zadość" - tak z kolei decyzję stołecznego sądu skomentował sekretarz generalny Platformy, minister sportu Andrzej Biernat. Na pytanie, czy Nowak wróci do PO, polityk powiedział: "to trzeba jego pytać. Ja nie wiem". Dopytywany, czy b. minister transportu powinien ponownie zasilić szeregi swej byłej formacji, Biernat odparł: "a co my możemy chcieć? To jest indywidualna decyzja Sławka Nowaka, nie nasza".

Warszawski sąd okręgowy umorzył w środę warunkowo - na rok - postępowanie karne wobec Sławomira Nowaka, zmieniając tym samym wyrok pierwszej instancji. Według sądu w sprawie niewykazania w pięciu oświadczeniach majątkowych zegarka o wartości ponad 10 tys. zł wykazano winę b. posła i b. ministra transportu, ale były przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego na okres próby z uwagi na to, że sprawa "jest przypadkiem mniejszej wagi". Wyrok jest prawomocny.

W listopadzie zeszłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał Nowaka na 20 tys. zł grzywny za zatajenie zegarka w oświadczeniach majątkowych. Środowy wyrok oznacza, że b. poseł nie musi płacić grzywny, ma jednak zapłacić 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitenacjarnej.

Po wyroku sądu pierwszej instancji Nowak zrzekł się mandatu posła, który wygasł 2 stycznia br.

Pół roku wcześniej, w czerwcu 2014 roku Nowak zrezygnował z członkostwa w PO. Jego decyzja miała związek z ujawnionymi przez "Wprost" nagraniami jego rozmowy z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów, byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. Nowak mówił tam o kontroli finansów swojej żony: "Chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem. Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej". W grudniu prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rozmowy Nowaka i Parafianowicza. (PAP)

mkr/ as/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ~miro

nowak, jesienią bedziesz tam gdzie twoje zasłuzone miesce, w kryminale

! Odpowiedz
0 12 ~wert

Ma tyle kasy, że nie musi się już babrać polityką.

! Odpowiedz
12 0 ~zbyszek1

Był dobrym ministrem. Udowodnił, że jest dobrym menadzerem. Na rynku takich brakuje, rynek na takich czeka i gwarantuje zupełnie inne niż ministerialne pieniądze.

! Odpowiedz
1 4 ~bronek2 odpowiada ~zbyszek1

Brakuje tez takich wazeliniarzy-patrz wybory prezydenckie.

! Odpowiedz
0 0 ~bronkobus odpowiada ~bronek2

Dla wazeliniarzy praca się zawsze znajdzie. Jak nie przy tej partii, to przy innej.

! Odpowiedz
0 1 ~Precz_z_socjalizmem odpowiada ~zbyszek1

Na rynku brakuje takich manadżerów?!?
A mi się wydawało, że nic nie umiejących polityków, którzy przez całe życie nie mieli ani jednej uczciwej roboty wcale nie brakuje. Jego "rynek" to państwowe spółki. Uczciwą pracą to on się na pewno nie splami. Zgodzę się za to, że wydoi tą państwową spółkę konkretnie. Ale podatnicy w Polsce - niestety - są bardzo łaskawi i się zrzucą na kolejnego trutnia...

Jego cv jest publicznie dostępne - http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Nowak#.C5.BByciorys

Prawdziwy rarytas!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~PanskiNiewyborca

Panie Sławomirze,dzięki za tą wiadomość.To sukces Pański i nasz.Po raz pierwszy jestem z Pana dumny.

! Odpowiedz
0 12 ~art

A jak crossowanie z rachunkami żony? :-) Biedaczka jest jedyną dentystką w Polsce dopłacającą do interesu. By żyło się lepiej :-)

! Odpowiedz
0 0 ~2805

jedyna, która robi ekstrakcje bez bulu

! Odpowiedz
0 11 ~abc

Co wart jest Nowak każdy wie. Ale decyzja sądu to kpina z prawa. "Przypadek mniejszej wagi' w wykonaniu ministra jawnie olewającego polskie prawo. Jakie sądy takie prawo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil