"Nowaja Gazieta": Ulukajew nie brał osobiście domniemanej łapówki

Zatrzymany w nocy minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew nie brał osobiście domniemanej łapówki w wysokości 2 mln dolarów; kwota znajdowała się w skrytce bankowej - podała we wtorek niezależna "Nowaja Gazieta". Doniesieniom tym zaprzeczył Komitet Śledczy.

Minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew
Minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew (fot. Denis Calagan / dpa)

"Nowaja Gazieta", powołując się na źródła, poinformowała, że pieniądze zostały umieszczone w skrytce bankowej, jednak sam Ulukajew ich nie przejmował, a materiały prowadzonej wobec niego operacji "świadczą, że były roszczenia ministra do tych pieniędzy".

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej nazwał doniesienia o skrytce bankowej "bezpodstawnymi fantazjami i domysłami". Wcześniej komitet przekazał, że minister gospodarki, który oskarżony jest o przyjęcie łapówki, został ujęty na gorącym uczynku.

Według "Nowej Gaziety" inicjatorem działań prowadzonych przez służby wobec Ulukajewa był szef służby bezpieczeństwa koncernu naftowego Rosnieft Oleg Fieoktistow. Stanowisko to objął jako oddelegowany pracownik Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Również portal "RBK" podał, powołując się na źródła w FSB, że Fieoktistow odegrał decydującą rolę w zatrzymaniu Ulukajewa.

Z kolei Komitet Śledczy podał w komunikacie, że do organów porządku publicznego przedstawiciele Rosnieftu zwrócili się z informacjami "o nielegalnych działaniach ministra".

W nocy z poniedziałku na wtorek Komitet Śledczy poinformował, że Ulukajew został zatrzymany i że wszczęto postępowanie karne dotyczące przyjęcia szczególnie wysokiej łapówki. W wyniku działań prowadzonych przez Komitet Śledczy i FSB uznano, że minister 14 listopada przyjął 2 mln dolarów łapówki w zamian za "wystawienie pozytywnej oceny" przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Pozwoliło to na nabycie przez Rosnieft udziałów państwowych w prywatyzowanej spółce naftowej Basznieft - przekazali przedstawiciele Komitetu Śledczego.

Portal Life podał, że w trakcie zatrzymania Ulukajew dzwonił do kilku osób, w tym do dość wysokiej rangi urzędników i funkcjonariuszy resortów siłowych, by wyjaśnić, co się dzieje. Jednak - jak twierdzi portal - nikt z jego rozmówców nie zdołał odpowiedzieć, ponieważ zatrzymanie ministra planowano w ścisłej tajemnicy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~wałach

Tytuł na głównej stronie "Rosja: minister gospodarki nie wręczył łapówki?NNNNNNNNNNNNNnnnnnnnnieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...............

Komu minister sie narazil, ze car pozwolił go wyeliminować?
Państwowe przedsiebiorstwo kupuje inne państwowe przedsiębiorstwo i ministrowi daje w łapę? Za co?
Tak to tylko w bantustanie.
Rosja to stan umysłu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

podwójny artykuł, w południe było: ~minister rosyjski wręczył łapówkę...

! Odpowiedz
1 0 ~Eulenspiegel

A sprawa jest bardzo prosta. Wziął łapówkę i nie podzielił się z kim trzeba, a to w Rosji jest karalne. Inna sprawą jest to, że przechowywanie pieniędzy w skrytce bankowej nie powinno być karalne, bo skrytki bankowe do tego właśnie służą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil