Czesi mówią "nie" długom z dzieciństwa

Ustawa ułatwiająca pozbycie się długów narosłych w dzieciństwie weszła w życie we wtorek w Czechach. Zaległości mogą zostać umorzone po spełnieniu warunków. Przepisy dotyczą osób, których dwie trzecie długu narosło, nim ukończyły 18 lat.

(fot. JÉSHOOTS / Pexels)

Znowelizowana ustawa o bankructwie przewiduje też ułatwienia w spłacie zadłużenia dla osób, które przed ukończeniem 21. roku życia pożyczyły środki na spłatę starych zobowiązań.

Przepisy przewidują dwa warianty oddłużenia. Pierwszy zakłada, że w ciągu trzech lat dłużnicy spłacą co najmniej 60 proc. zobowiązań. Według drugiego należy spłacić przynajmniej 30 proc. długu w ciągu pięciu lat. Jeżeli spłacający nie zdołają spłacić kwot określonych w przepisach, mogą ubiegać się o sądowe oddłużenie, które uwarunkowane jest chęcią uregulowania zadłużenia.

Ułatwienia związane ze spłatą długów wprowadzono m.in. w związku z informacjami o zadłużeniu w Czechach ponad 6,5 tys. dzieci i dziesiątek tysięcy osób, których długi powstały przed osiągnięciem przez nie pełnoletności. Takie zobowiązania powstały lub nadal powstają poprzez nieuregulowanie np. opłat za wywóz śmieci i innych opłat komunalnych, nieopłacenie kar za jazdę bez biletu lub niezwrócone do bibliotek książki.

Izba Poselska (izba niższa) parlamentu pracuje nad zmianą kodeksu cywilnego, która ma przewidywać automatyczne przejęcie długów osób, które nie ukończyły 15. roku życia, przez ich opiekunów prawnych.

Organizacja Otwarte Społeczeństwo, która publikuje dane na temat zadłużenia obywateli Czech, podaje, że w 2018 r. egzekucji podlegało 821 tys. osób, czyli około 9 proc. ludności kraju. W sumie osoby te zadłużone są na 297 mld koron, czyli około 12 mld euro.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.