Nowa ustawa o wynajmie mieszkań nie poprawi sytuacji właścicieli mieszkań

Urząd Mieszkalnictwa wraz z Ministerstwem Infrastruktury przygotowały projekt nowej ustawy o zasadach najmu lokali. Zdaniem prywatnych właścicieli mieszkań czynszowych oraz pośredników obrotu nieruchomościami projekt ten nie dotrzymuje wcześniej składanych obietnic likwidacji niesprawiedliwych zasad ograniczających możliwość podwyższania czynszów oraz praw właścicieli wynajmowanych mieszkań. Winą za brak zmian jest obwiniany minister infrastruktury Marek Pol, którego partia, Unia Pracy, reprezentuje interesy organizacji lokatorskich.

Jednak sprawa nie jest do końca taka prosta. W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” można przeczytać, że projekt zezwala na podpisywanie umowy najmu na dowolny okres oraz waloryzowanie czynszu. Pośrednicy obrotu nieruchomościami twierdzą jednak, że takie zmiany nie wystarczą. Ustawa nie przewiduje bowiem żadnych zmian w sposobie rozwiązania umów najmu. To powoduje, że nie jest łatwo pozbyć się lokatora, który dewastuje mieszkanie lub za nie nie płaci.

Dodatkowego smaczku nadaje uzasadnienie projektu ustawy, gdzie można przeczytać, że „wyłącza się spod działania ustawy różne umowy zawierane na podstawie kodeksu cywilnego” co jest wyraźną sugestią co do sposobu ominięcia zapisów ustawy.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil