REKLAMA

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 już w marcu

2022-02-23 07:04, akt.2022-02-23 10:50
publikacja
2022-02-23 07:04
aktualizacja
2022-02-23 10:50
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 już w marcu
Nowa szczepionka przeciw COVID-19 już w marcu
fot. TAM99PH / / Shutterstock

Od 1 marca stosowana będzie w Polsce szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax dla osób od 18 lat – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W schemacie podstawowym, dwudawkowym, może być podana z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

Ze środowego komunikatu na stronie resortu zdrowia wynika, że szef MZ, mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 21 lutego 2022 r., przygotowane na podstawie decyzji Komisji Europejskiej o warunkowym dopuszczenia produktu do obrotu, po naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków, przekazał, że szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax (dawka 0,5 ml) będzie stosowana w Polsce od 1 marca 2022 r. u osób od 18 lat, w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Przekazano, że w schemacie podstawowym, dwudawkowym, będzie podawana z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami. Jako dawka dodatkowa w schemacie podstawowym będzie podawana z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki u osób z zaburzeniami odporności.

Z kolei w szczepieniach przypominających ma być przyjmowana w odstępie co najmniej 5 miesięcy po zakończeniu schematu podstawowego szczepionkami Nuvaxovid (Novavax) Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub co najmniej 2 miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen.

Podanie szczepionki firmy Novavax jako drugiej dawki w schemacie podstawowym po szczepionce mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) jest możliwe po decyzji personelu kwalifikującego do szczepienia – zaznaczono.

Z kolei w szczepieniu przypominającym zaleca się podanie szczepionki firmy Novavax po szczepieniu podstawowym preparatem Vaxzevria (AstraZeneca) w odstępie co najmniej 5 miesięcy lub po szczepieniu podstawowym COVID-19 Vaccine Janssen w odstępie co najmniej 2 miesięcy, lub jeżeli zachodzą indywidualne wskazania do zmiany preparatu po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA w odstępnie co najmniej 5 miesięcy.

"Szczepionka Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 w pełnym zalecanych schemacie szczepienia z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi) lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów" – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że aktualnie wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

W środowym wydaniu "Faktu" szef resortu zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że liczy, że dzięki produkowanej przez Novavax szczepionce o nazwie Nuvaxovid zwiększymy w Polsce poziom zaszczepienia przeciw COVID-19.

"To tradycyjna białkowa szczepionka na wzór szczepionek, którymi szczepimy się od dziesiątek lat" – wskazał. "Wszystkie preparaty dopuszczone w UE i Polsce są skuteczne i bezpieczne, ale wiem, że wiele osób żywi zaufanie właśnie do tej tradycyjnej szczepionki. Wielu dotychczas wątpiących powinno się teraz zaszczepić" – dodał w dzienniku.

Autor: Szymon Zdziebłowski

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
darius19
to "3456" i "samsza" nie zachwalaja Sputnika? Tak jak swego czasu "ajwaj_" Towarzysze - chlebodawca placi za PR.
3456
cwaniaki z rządu pozakładali firmy co klepią te szmaty robią na tym miliardy
samsza
Gdyby znieśli wszystkie "obostrzenia" wstyd byłoby się szczepić, gdy już nie ma zarazy.

Na szczęście maseczki zostaną, żeby wszyscy wiedzieli, że zaraz została. W GB czy Danii zarazy może nie ma, ale u nas jest!. Genialna koncepcja, genialnego ministra.
polityka_to_nie_ekonomia
Jak to wszystko działa skoro przez całą pandemię mieliśmy 5,5 mln zakażeń, a w ciągu ostatnich 28 dni ponad milion pomimo milionów ludzi, którzy się zaszczepili? W innych krajach np. Australia czy Dania jeszcze wyraźniej widać, że mimo szczepień i obostrzeń wymknęło się to spod kontroli.
godunow1
nie mino szczepień tylko dzięki szczepieniom ...
franek_bez_franka2
Ciekawe kto zapłaci za ponad 55 mln dawek w magazynie, gdy chętnych na 1 pierwszego bastera pozostało może 1 mln? A drugą dokładkę 8 mln?
franek_bez_franka2
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19
franek_bez_franka2
To kto pierwszy - tak eksperymentalnie w Polsce?
Proponuję całą Lewicę. Następnie Pisdzielce z ustawy Hoca, Po nich ostatni sprawiedliwi konfidenci.
ameba1
"Wielu dotychczas wątpiących powinno się teraz zaszczepić" - nie rozumiem o co mu chodzi. To nie jest kwestia wątpienia, tylko ogólnie szczepionki na wirusy nigdy nie działały tak jak je się reklamuje. Jak kiedyś ludzie znajdą sposób na wirusy to dajcie znać. Problem w tym, że nikt nie mówi o profilaktyce, bo mówienie o "Wielu dotychczas wątpiących powinno się teraz zaszczepić" - nie rozumiem o co mu chodzi. To nie jest kwestia wątpienia, tylko ogólnie szczepionki na wirusy nigdy nie działały tak jak je się reklamuje. Jak kiedyś ludzie znajdą sposób na wirusy to dajcie znać. Problem w tym, że nikt nie mówi o profilaktyce, bo mówienie o niej nie daje zarobić. To takie proste. Trzeba jednak samemu dbać o swoje zdrowie i zapobiegać z wyprzedzeniem i nie liczyć na jakieś magiczne środki. To tak jak z tymi tonami środków, które reklamują w tv. Chcesz być szczęśliwy? Proszę! Mamy pigułkę! Boli Cię głowa? Proszę! Piguła! Brak energii? Piguła!
Tyle, że nikt piguł na siłę nam nie wciska. Reklama i lenistwo ludzi robi robotę. A jak ktoś twierdzi, że te reklamowane leki są skuteczne to niech mi wyjaśni, dlaczego co chwila pojawiają się nowe nazwy na te same dolegliwości? Co ze starymi?
Oczywiście nie twierdzę, że całą medycynę należy wywalić do kosza. Robi ona świetną robotę, ale trzeba uważać, bo ten system stara się utrzymać ludzi w permanentnej chorobie. Zwyczajnie chodzi o kasę i władzę. Jak ktoś tego nie widzi, to znaczy, że albo ciągnie profity z tego systemu, albo jest zwyczajną, bezmyślną owieczką.

A szczepionka? Miałem tyle razy kontakt z pozytywnymi osobami i ani razu w tej pandemii nie chorowałem, że uważam iż dla mnie nie jest ona potrzebna. Dodatkowo ostatnio ludzie chorują na różne wirusy w taki sam sposób jak to było od zawsze. Nikt nie umiera ani nie trafia do szpitala. Tydzień, dwa i wracają do życia.
czerwony_wiewior
"tylko ogólnie szczepionki na wirusy nigdy nie działały tak jak je się reklamuje" - really? A polio?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki